Nevěřte nesmyslům, naše budoucnost je ohrožená, apelují kreativci na europoslance před klíčovým hlasováním | info.cz

Články odjinud

Nevěřte nesmyslům, naše budoucnost je ohrožená, apelují kreativci na europoslance před klíčovým hlasováním

Už příští týden bude Evropský parlament hlasovat o směrnici, která bývá označována za malou internetovou revoluci. Ve zkratce jde o to, že by evropští vydavatelé měli získat autorská práva na internetu a technologičtí giganti (např. Google a Facebook) by jim měli platit. Devět signatářů (mj. Syndikát novinářů ČR nebo Unie vydavatelů) teď apelují na české europoslance, aby neuvěřili mýtům, které v posledních týdnech zahltily mediální prostor.

„Hlavním důvodem vydání petice je vývoj v posledních týdnech, kdy je dosažené kompromisní znění návrhu směrnice zpochybňováno prostřednictvím cílené dezinformační kampaně, která zkresluje možné dopady směrnice na digitální mediální prostor, když hovoří o konci internetu, zavádění cenzury nebo omezování svobody vyjadřování,“ píše se v dnes vydaném dokumentu.

Europoslanci budou hlasovat o návrhu směrnice, která mění autorská práva. Vydavatelům tisku dává podobnou ochranu jako hudebníkům či filmařům. Klíčové jsou v tomto případě dva články směrnice – 11 a 13.

První z nich zavádí takzvanou „daň z odkazu“. To znamená, že velké technologické firmy jako Google a Facebook by měly vydavatelům platit za odkazy, které zobrazují i části článků či fotografií. Technologické firmy totiž i na zobrazení těchto odkazů prodávají reklamu, na zdrojový článek jde ovšem už jen polovina uživatelů. Vydavatelé tak platí za obsah, ale nedostávají patřičný výnos.

Současná situace dospěla tak daleko, že Google a Facebook ovládají zhruba 60 procent trhu s digitální reklamou. Život by jim ovšem měl znepříjemnit i článek 13. Obě firmy se v současnosti staví odmítavě ke zodpovědnosti za obsah, který na jejich weby nahrají uživatelé. Podle článku 13 ovšem budou společnosti zodpovědné za to, že tento uživatelský obsah neporušuje autorská práva. 

„Naším cílem je přesvědčit zejména váhající europoslance nebo ty, kteří dosud nechápou zásadní význam směrnice pro celý kreativní průmysl, aby kompromisní návrh podpořili a uvědomili, že při absenci práv bude ohrožena další budoucnost vydavatelů, nakladatelů a dalších částí evropského kreativního průmyslu, což bude mít skutečné negativní dopady na vzdělání, informovanost, kulturní úroveň a ztotožnění s demokratickými hodnotami evropských obyvatel,“ prohlásil k textu petice výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach.

Aktuální seznam signatářů:

Asociace českých kameramanů (AČK)
Asociace producentů v audiovizi (APA)
Divadelní, literární a audiovizuální agentura (DILIA)
Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění (HAMU)
Herecká asociace
Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA)
Svaz českých knihkupců a nakladatelů
Syndikát novinářů České republiky
Unie vydavatelů

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud