Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevěřte nesmyslům, naše budoucnost je ohrožená, apelují kreativci na europoslance před klíčovým hlasováním

Nevěřte nesmyslům, naše budoucnost je ohrožená, apelují kreativci na europoslance před klíčovým hlasováním

Už příští týden bude Evropský parlament hlasovat o směrnici, která bývá označována za malou internetovou revoluci. Ve zkratce jde o to, že by evropští vydavatelé měli získat autorská práva na internetu a technologičtí giganti (např. Google a Facebook) by jim měli platit. Devět signatářů (mj. Syndikát novinářů ČR nebo Unie vydavatelů) teď apelují na české europoslance, aby neuvěřili mýtům, které v posledních týdnech zahltily mediální prostor.

„Hlavním důvodem vydání petice je vývoj v posledních týdnech, kdy je dosažené kompromisní znění návrhu směrnice zpochybňováno prostřednictvím cílené dezinformační kampaně, která zkresluje možné dopady směrnice na digitální mediální prostor, když hovoří o konci internetu, zavádění cenzury nebo omezování svobody vyjadřování,“ píše se v dnes vydaném dokumentu.

Europoslanci budou hlasovat o návrhu směrnice, která mění autorská práva. Vydavatelům tisku dává podobnou ochranu jako hudebníkům či filmařům. Klíčové jsou v tomto případě dva články směrnice – 11 a 13.

První z nich zavádí takzvanou „daň z odkazu“. To znamená, že velké technologické firmy jako Google a Facebook by měly vydavatelům platit za odkazy, které zobrazují i části článků či fotografií. Technologické firmy totiž i na zobrazení těchto odkazů prodávají reklamu, na zdrojový článek jde ovšem už jen polovina uživatelů. Vydavatelé tak platí za obsah, ale nedostávají patřičný výnos.

Současná situace dospěla tak daleko, že Google a Facebook ovládají zhruba 60 procent trhu s digitální reklamou. Život by jim ovšem měl znepříjemnit i článek 13. Obě firmy se v současnosti staví odmítavě ke zodpovědnosti za obsah, který na jejich weby nahrají uživatelé. Podle článku 13 ovšem budou společnosti zodpovědné za to, že tento uživatelský obsah neporušuje autorská práva. 

„Naším cílem je přesvědčit zejména váhající europoslance nebo ty, kteří dosud nechápou zásadní význam směrnice pro celý kreativní průmysl, aby kompromisní návrh podpořili a uvědomili, že při absenci práv bude ohrožena další budoucnost vydavatelů, nakladatelů a dalších částí evropského kreativního průmyslu, což bude mít skutečné negativní dopady na vzdělání, informovanost, kulturní úroveň a ztotožnění s demokratickými hodnotami evropských obyvatel,“ prohlásil k textu petice výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach.

Aktuální seznam signatářů:

Asociace českých kameramanů (AČK)
Asociace producentů v audiovizi (APA)
Divadelní, literární a audiovizuální agentura (DILIA)
Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění (HAMU)
Herecká asociace
Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA)
Svaz českých knihkupců a nakladatelů
Syndikát novinářů České republiky
Unie vydavatelů

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744