Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevídaná přestřelka ředitelů televizí. „Jsi jak Bumbrlíček,“ pustil se Soukup do ředitele ČT

Nevídaná přestřelka ředitelů televizí. „Jsi jak Bumbrlíček,“ pustil se Soukup do ředitele ČT

Mezi řediteli českých televizních stanic to vře. Šéf TV Barrandov Jaromír Soukup totiž před kamerami upozornil na údajné významné nehospodárnosti České televize a nazval jejího šéfa Petra Dvořáka „Bumbrlíčkem“. Ten si to však nenechal líbit a prostřednictvím tiskového oddělení Soukupa vyzval, aby mu to přišel říct na Kavčí hory do očí. Se Soukupem si chce Dvořák před televizními kamerami „nedorozumění“ vyříkat v pořadu Devadesátka. Šéf Barrrandova pozvání na oko přijal, nastavil si však množství podmínek. 

Ani ne dva měsíce po prezidentských volbách probíhá v českém televizním éteru další duel těžkých vah. V přímém přenosu se do sebe pustili ředitelé Petr Dvořák z České televize se šéfem TV Barrandov Jaromírem Soukupem.

Soukup na konci února ve svém pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa do Dvořáka tepal kvůli údajně tristnímu hospodaření České televize. Veřejnoprávní médium se následně hájilo obsáhlým dopisem nazvaným „Omyly v pořadu TV Barrandov“, kde upozornilo na 19 manipulativních a 18 nepravdivých Soukupových výroků. Televize na twitteru zároveň dodala, že se „odmítá zapojovat do nedůstojných mediálních přestřelek.“

Jenže Soukup se včera v dalším dílu svého pořadu Kauzy opět do České televize a Petra Dvořáka pořádně opřel. „Petr Dvořák je Bumbrlíček, který spolyká sedm miliard korun bez pořádné kontroly,“ rozehříval se Soukup.

Jenže i veřejnoprávnímu médiu došla trpělivost. Česká televize hodila Soukupovi rukavici s tím, aby si to oba ředitelé vyříkali před televizními kamerami. „O České televizi zaznělo hodně nepravd. Pojďme to s panem Soukupem probrat v pondělní Devadesátce na ČT24. Pozvali jsme ho do diskuse s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem,“ uvedla v noci na čtvrtek na svém twitterovém odkazu Česká televize.

Co tato nebývalá řevnivost generálních ředitelů v online prostoru znamená? „Jde o snahu oslabit pozici České televize,“ interpretuje situaci pro INFO.CZ mediální odbornice a šéfredaktorka serveru MediaGuru Martina Vojtěchovská. „Souvisí se zvyšujícími se názory proti médiím veřejné služby v české společnosti. Do určité míry je také vyjádřením konkurenčního napětí mezi komerčními TV a veřejnoprávními TV, které je tady dlouhodobě, ale až politické změny a nálady ve společnosti povolily hranice a umožnily, aby se útok projevil takto naplno a veřejně,“ vysvětluje mediální odbornice.

Soukup ve čtvrtek odpoledne Dvořákovi na jeho pozvání prostřednictvím jednoho z vlastněných médií odpověděl. „Přijdu nesmírně rád, jen co Česká televize zveřejní v registru smluv smlouvy s dodavateli, v plném znění a bez zbabělého začerňování, týkající se výroby všech seriálů, filmů, nákupů hotových pořadů ze zahraničí i tuzemska a nákupů sportovního obsahu a smluv s cestovními kancelářemi,“ uvedl ředitel a hlavní tvář TV Barrandov. 

Ve svém vyjádření Soukup nicméně dodal, že vzhledem k „nutnosti tutlat hospodaření České televize“ není možné se na takovou debatu připravit a ani se nelze cokoliv dozvědět. 

Podle Vojtěchovské jde o jeden z prvních případů v českém mediálním prostoru, kdy se do sebe „online“ pustili šéfové dvou velkých televizních stanic. „Musím říci, že si takový konflikt nevybavuji. Odehrává se v přímém přenosu a poměrně ostře, to je skutečně nové. Nové je ale i to, že ho vede majitel televize a moderátor v jedné osobě,“ uzavrá šéfredaktorka Media Guru Vojtěchovská.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1