Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevídaná přestřelka ředitelů televizí. „Jsi jak Bumbrlíček,“ pustil se Soukup do ředitele ČT

Nevídaná přestřelka ředitelů televizí. „Jsi jak Bumbrlíček,“ pustil se Soukup do ředitele ČT

Mezi řediteli českých televizních stanic to vře. Šéf TV Barrandov Jaromír Soukup totiž před kamerami upozornil na údajné významné nehospodárnosti České televize a nazval jejího šéfa Petra Dvořáka „Bumbrlíčkem“. Ten si to však nenechal líbit a prostřednictvím tiskového oddělení Soukupa vyzval, aby mu to přišel říct na Kavčí hory do očí. Se Soukupem si chce Dvořák před televizními kamerami „nedorozumění“ vyříkat v pořadu Devadesátka. Šéf Barrrandova pozvání na oko přijal, nastavil si však množství podmínek. 

Ani ne dva měsíce po prezidentských volbách probíhá v českém televizním éteru další duel těžkých vah. V přímém přenosu se do sebe pustili ředitelé Petr Dvořák z České televize se šéfem TV Barrandov Jaromírem Soukupem.

Soukup na konci února ve svém pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa do Dvořáka tepal kvůli údajně tristnímu hospodaření České televize. Veřejnoprávní médium se následně hájilo obsáhlým dopisem nazvaným „Omyly v pořadu TV Barrandov“, kde upozornilo na 19 manipulativních a 18 nepravdivých Soukupových výroků. Televize na twitteru zároveň dodala, že se „odmítá zapojovat do nedůstojných mediálních přestřelek.“

Jenže Soukup se včera v dalším dílu svého pořadu Kauzy opět do České televize a Petra Dvořáka pořádně opřel. „Petr Dvořák je Bumbrlíček, který spolyká sedm miliard korun bez pořádné kontroly,“ rozehříval se Soukup.

Jenže i veřejnoprávnímu médiu došla trpělivost. Česká televize hodila Soukupovi rukavici s tím, aby si to oba ředitelé vyříkali před televizními kamerami. „O České televizi zaznělo hodně nepravd. Pojďme to s panem Soukupem probrat v pondělní Devadesátce na ČT24. Pozvali jsme ho do diskuse s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem,“ uvedla v noci na čtvrtek na svém twitterovém odkazu Česká televize.

Co tato nebývalá řevnivost generálních ředitelů v online prostoru znamená? „Jde o snahu oslabit pozici České televize,“ interpretuje situaci pro INFO.CZ mediální odbornice a šéfredaktorka serveru MediaGuru Martina Vojtěchovská. „Souvisí se zvyšujícími se názory proti médiím veřejné služby v české společnosti. Do určité míry je také vyjádřením konkurenčního napětí mezi komerčními TV a veřejnoprávními TV, které je tady dlouhodobě, ale až politické změny a nálady ve společnosti povolily hranice a umožnily, aby se útok projevil takto naplno a veřejně,“ vysvětluje mediální odbornice.

Soukup ve čtvrtek odpoledne Dvořákovi na jeho pozvání prostřednictvím jednoho z vlastněných médií odpověděl. „Přijdu nesmírně rád, jen co Česká televize zveřejní v registru smluv smlouvy s dodavateli, v plném znění a bez zbabělého začerňování, týkající se výroby všech seriálů, filmů, nákupů hotových pořadů ze zahraničí i tuzemska a nákupů sportovního obsahu a smluv s cestovními kancelářemi,“ uvedl ředitel a hlavní tvář TV Barrandov. 

Ve svém vyjádření Soukup nicméně dodal, že vzhledem k „nutnosti tutlat hospodaření České televize“ není možné se na takovou debatu připravit a ani se nelze cokoliv dozvědět. 

Podle Vojtěchovské jde o jeden z prvních případů v českém mediálním prostoru, kdy se do sebe „online“ pustili šéfové dvou velkých televizních stanic. „Musím říci, že si takový konflikt nevybavuji. Odehrává se v přímém přenosu a poměrně ostře, to je skutečně nové. Nové je ale i to, že ho vede majitel televize a moderátor v jedné osobě,“ uzavrá šéfredaktorka Media Guru Vojtěchovská.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1