Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novináři musí být lépe chráněni, vyzývá organizace. V OSN chce protlačit novou konvenci

Novináři musí být lépe chráněni, vyzývá organizace. V OSN chce protlačit novou konvenci

S cílem skoncovat s beztrestností útoků na novináře a s ohrožováním jejich nezávislosti zahájila v pondělí v newyorském sídle OSN Mezinárodní federace novinářů (IFJ) kampaň za vytvoření "Mezinárodní konvence o bezpečnosti a nezávislosti novinářů". Napsala to agentura AFP.

Iniciátory je patnáct států, mezi nimi Řecko, Rusko, Pákistán, Peru nebo Itálie. Kampaň je přímým důsledkem smrti saúdského opozičního novináře Džamála Chášukdžího, který byl počátkem října zavražděn na saúdském konzulátu v Istanbulu, uvedla AFP.

Podle šéfa IFJ Anthonyho Bellangera má budoucí konvence sjednotit a zastřešit řadu různých mezinárodních textů týkajících se novinářské profese v jednom právním dokumentu. "Nejlepším způsobem, jak uctít památku obětí, je vytrvale mobilizovat novináře a odhalovat beztrestnost, která trvá už příliš dlouho," řekl Bellanger.

IFJ chce s pomocí několika členských zemí nastolit problém na půdě OSN, zejména ve Valném shromáždění, které jediné je oprávněno mezinárodní konvence schvalovat. Proces podle AFP může trvat několik let.

Navrhovaná konvence má 22 paragrafů, které zakotvují závazek ochrany novinářů, respekt vůči svobodě slova nebo postih útoků proti žurnalistům. IFJ sídlící v Bruselu reprezentuje 600.000 novinářů ze 134 zemí světa. Podle její zprávy loni ve světě zahynulo 81 příslušníků novinářské profese.

Násilí na novináříchNásilí na novináříchautor: Info.cz

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867