Novináři musí být lépe chráněni, vyzývá organizace. V OSN chce protlačit novou konvenci | info.cz

Články odjinud

Novináři musí být lépe chráněni, vyzývá organizace. V OSN chce protlačit novou konvenci

S cílem skoncovat s beztrestností útoků na novináře a s ohrožováním jejich nezávislosti zahájila v pondělí v newyorském sídle OSN Mezinárodní federace novinářů (IFJ) kampaň za vytvoření "Mezinárodní konvence o bezpečnosti a nezávislosti novinářů". Napsala to agentura AFP.

Iniciátory je patnáct států, mezi nimi Řecko, Rusko, Pákistán, Peru nebo Itálie. Kampaň je přímým důsledkem smrti saúdského opozičního novináře Džamála Chášukdžího, který byl počátkem října zavražděn na saúdském konzulátu v Istanbulu, uvedla AFP.

Podle šéfa IFJ Anthonyho Bellangera má budoucí konvence sjednotit a zastřešit řadu různých mezinárodních textů týkajících se novinářské profese v jednom právním dokumentu. "Nejlepším způsobem, jak uctít památku obětí, je vytrvale mobilizovat novináře a odhalovat beztrestnost, která trvá už příliš dlouho," řekl Bellanger.

IFJ chce s pomocí několika členských zemí nastolit problém na půdě OSN, zejména ve Valném shromáždění, které jediné je oprávněno mezinárodní konvence schvalovat. Proces podle AFP může trvat několik let.

Navrhovaná konvence má 22 paragrafů, které zakotvují závazek ochrany novinářů, respekt vůči svobodě slova nebo postih útoků proti žurnalistům. IFJ sídlící v Bruselu reprezentuje 600.000 novinářů ze 134 zemí světa. Podle její zprávy loni ve světě zahynulo 81 příslušníků novinářské profese.

Násilí na novináříchNásilí na novináříchautor: Info.cz

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud