Novináři slovenské RTVS volají po smrti Kuciaka o pomoc. Tvrdí, že pracují v nepřátelské atmosféře | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novináři slovenské RTVS volají po smrti Kuciaka o pomoc. Tvrdí, že pracují v nepřátelské atmosféře

Novináři slovenské RTVS volají po smrti Kuciaka o pomoc. Tvrdí, že pracují v nepřátelské atmosféře

Slovenská veřejnoprávní instituce RTVS prochází krizí. Po zákazu odznaků #AllForJan, které mají připomínat zavražděného novináře Jána Kuciaka, se situace ještě vyostřila, když dostala výpověď šéfeditorka zahraničního zpravodajství Oľga Baková. Dnes se řediteli zpravodajství postavili i redaktoři veřejnoprávního rozhlasu.

Redaktoři dnes zveřejnili otevřený dopis, ve kterém se obracejí na všechny posluchače Slovenského rozhlasu a diváky Slovenské televize. Reagují tak na facebookový status ředitele zpravodajství Vahrama Chuguryana, který vyjádřil zklamání nad prací redaktorů a reagoval na medializaci zákazu nošení odznáčků s nápisem #AllForJan. „Za poslední dny jsem získal pocit, že redaktorům nejde o čestnou práci, ale o přímé zasahování do dění v politice.,“ uvedl.

Podle redaktorů RTVS je atmosféra ve zpravodajství dlouhodobě napjatá. Nesouhlasí například s tím, aby jejich reportáže uměle vyvažovali osoby, které čerpají informace z různých dezinformačních serverů.

Redaktoři veřejnoprávní RTVS si podle serveru Aktuality.sk navíc stěžují na snahu vedení o eliminaci kritiků. Často prý dochází k degradaci nebo přeřazování zaměstnanců. V krajním případě to může skončit i jejich výpovědí, jak jsme mohli sledovat v případě Oľgy Bakové. „Pokud se situace nezlepší, může být zpravodajství RTVS opět lehce ovlivnitelné a nakonec ztratit důvěru občanů,“ napsali v dopise.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.