Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Osm Indů zlynčovali kvůli hysterii na WhatsAppu. Jsme bezmocní, stýskají si policisté

Osm Indů zlynčovali kvůli hysterii na WhatsAppu. Jsme bezmocní, stýskají si policisté

Už osm Indů zaplatilo životem za to, že se na komunikační platformě WhatsApp šíří varování před únosci dětí. Posledními oběťmi jsou dva muži, kteří zabloudili do neznámé vesnice a zeptali se na cestu. Vesničanům připadali jako možní únosci, a tak je na místě ubili. Policie je proti šíření zpráv o údajných únoscích, kteří projíždějí zemí a kradou děti, bezmocná.

Nilotpal Das byl zvukový inženýr, Abijeet Nath digitální umělec. Žili v Guwahati, největším městě provincie Assam. Během pracovní cesty zabloudili a v neznámé vesnici zastavili, aby se zeptali na cestu. Místo rady na ně čekala smrt. Vesničané je vytáhli z auta a zlynčovali je. Důvod? Fámy na sociálních sítích, informuje veřejnoprávní britská BBC .

Na komunikační platformě WhatsApp se po celé Indii lavinovitě šíří zprávy o mužích, kteří brázdí indický venkov a unášejí děti. „Pověsti se začaly masivně šířit,“ cituje BBC policejního důstojníka Kumara Sharmu. „Bude nám trvat, než se povede je vyvrátit a zamezit tomu, aby dál kolovaly.“

Das a Nath nejsou prvními oběťmi hysterie, která se šíří po WhatsAppu. Během května bylo ze stejného důvodu v Indii zabito už šest mužů. Policie zatkla celkem šestnáct útočníků, přiznává ale, že to není řešení. Policie potřebuje zastavit šíření falešných zpráv, nemá k tomu ale žádný efektivní nástroj.

Studenti a aktivisté začali po sociálních sítích šířit amatérské video, na kterém Das a Nath prosí rozvášněný dav, aby je ušetřil. Video je doplněno vzkazem, že šeptanda o únoscích dětí je vymyšlená, a že Das a Nath byli nevinní. Současně vláda nařídila, aby na venkově vznikaly jednotky, které budou objíždět jednotlivé vesnice a vysvětlovat, že lidé nesmějí věřit všemu, co jim někdo pošle přes instantní messaging. Převahu ve virtuálním prostoru ale zatím pořád mají virální videa, na kterých „podezřelí“ mužové mluvící cizími dialektem přijedou do vesnice a „unesou“ dítě.

V Indii se poslední dobou WhatsApp těší mimořádné oblibě, což s sebou přináší množství rizik. Deník Guardian například upozornil na to, že se pro Indy noční můrou staly zejména rodinné komunikační skupiny. Členové rozsáhlých rodin do nich píší doslova o všem, a pokud nedostanou odpověď, znamená to pro ně potupu a pohanu. To může vést a v krajních případech i vede k rodinným vendetám, uvádí Guardian.

Komunikační platforma WhatsApp patří sociální síti Facebook, má zhruba miliardu uživatelů. Logicky se po něm šíří i fámy a hoaxy. I do Česka už dorazil poslední z nich, podle kterého bude WhatsApp pro některé uživatele zpoplatněn, upozorňuje server Hoax.cz .

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1