Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ponížený Sobotka, místo demise fraška. Deníky komentují ostudu na Hradě

Ponížený Sobotka, místo demise fraška. Deníky komentují ostudu na Hradě

Čtvrteční konfrontací prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky na Pražském hradě vyvrcholila dávná nevraživost obou politiků a byla trapným a bizarním divadlem v přímém přenosu, píší dnešní deníky a zpravodajské servery. Prezident podle titulků novin Sobotku ponížil, vyřadil ze hry, odstřelil. Podle komentátorů se Zeman zachoval nedůstojně, arogantně, s pro něj typickou pomstychtivostí, přičemž Sobotka mu svým nejasným postojem ohledně podání-nepodání demise nahrál na smeč.

„Nevraživost, která začala v roce 2003, kdy Sobotka patřil k těm, kteří Zemana nepodpořili v prezidentské volbě, dosáhla vrcholu,“ uvedla v titulním článku dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) s titulkem Facka od Zemana. Komentátor deníku poznamenal, že prezident premiérovi nikdy nezapomněl zradu z prezidentské volby a Sobotka zase sotvakdy spolkne čtyři roky starý lánský puč. „Když se k tomu přidá dramaticky odlišné osobnostní založení obou mužů, je z toho absurdní divadlo jako včerejší demise nedemise na Hradě, z níž bylo divákům trapně snad víc než oběma aktérům této smutné podívané,“ uvedl. Sobotka si podle autora sám naběhl, když ohlášenou demisi odložil, a Zeman zase neunesl váhu role hlavy státu a chová se jako "arogantní pistolník". „Země v zajetí chaotického slabocha a mstivého starce,“ uzavírá komentář MfD.

„Prezident v přímém přenosu opakovaně ponižoval premiéra. Trapně muselo být i tomu, kdo k premiérovi nechová žádné sympatie. Není pochyb, že Bohuslav Sobotka si o knokaut řekl sám,“ napsal autor úvodního sloupku Lidových novin. „Miloš Zeman je svými hyperbolami a invektivami pověstný, tvoří značnou část jeho popularity. Ale dělat při setkání státníků z korektního Sobotky hlupáčka? Prezident se otáčí zády a odchází, zatímco premiér mu vážně odpovídá? V prostorách Pražského hradu i nepřátelé 'elitářských politiků' očekávají jistou míru noblesy a důstojnosti, i oni mohou cítit, že hospodské chování je zde za hranou,“ píší dnešní Lidové noviny.

720p 480p 360p 240p
Tisková konference Miloše Zemana a Bohuslava Sobotky, kde se pohádali.

Komentátor Práva míní, že fraška na Hradě odhalila karty ústavních aktérů. Zeman se podle něj na Sobotkovu demisi musel těšit „jako capart na Vánoce“. A ačkoliv většina ústavních právníků i politologů bude toho názoru, že s premiérem padá celá vláda, Zeman si může myslet opak a na jeho straně by mohlo být i veřejné mínění. „Již jsme si zvykli, že je Zeman průkopníkem variant, jež by nás nenapadly ani v nejdivočejších snech. Jeho fantazii neradno podceňovat. Zvlášť když má za stěžejní cíl odstranit Sobotku. Naopak Babiš se mu v budoucnu coby spojenec může hodit,“ píše komentátor. Pro Sobotku je prý výhodné předat prezidentovi demisi až v momentě, kdy se začne rýsovat řešení založené na koaličním půdorysu, do kterého už Zeman nebude mít moc šancí zasáhnout.

Deník E15 dnes vyšel s titulkem „Zeman odstřelil Sobotku“, Blesk má titulek „Vzpoura proti Zemanovi v přímém přenosu“, Hospodářské noviny zase v úvodním článku napsaly, že Zeman vyřadil Sobotku ze hry. „Špatná parodie na demisi vypadala jako historka z podsvětí,“ napsal server Aktuálně. Jeho komentátor si myslí, že dění na Hradě bylo divadlo nedůstojné vážnosti chvíle. „Česká politika poznala za poslední léta 'dno' na řadu různých způsobů, a tenhle patří mezi nejbizarnější,“ soudí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1