Přes WhatsApp se šíří fake news. Brazílie komunikační službu viní z epidemie žluté horečky | info.cz

Články odjinud

Přes WhatsApp se šíří fake news. Brazílie komunikační službu viní z epidemie žluté horečky

V Indii byla komunikační platforma WhatsApp obviněna z toho, že se jejím prostřednictvím šířily poplašné zprávy vedoucí k lynčování. Jak upozornil britský deník The Guardian, nejde o jediný případ, kdy WhatsApp posloužil k šíření fake news. Jejich autoři na komunikační službu přešli poté, co sociální sítě jako Facebook a Twitter začaly falešné zprávy potírat.

V minulých dnech Indii pobouřil celou Indii případ dvou mladých umělců, kteří zabloudili v provincii Assam. V jisté vesnici zastavili, aby se zeptali na cestu. Vesničané ale uvěřili zprávám o neznámých cizincích, kteří projíždějí krajem a unášejí děti. Ztotožnili je právě s dvojicí mladých mužů – a bez milosti je zlynčovali.

Případ nebyl první podobnou tragédií, v Indii už podobně nešťastným způsobem zahynulo osm lidí. Jak ale zjistil deník The Guardian, falešné zprávy šířené přes WhatsApp, který má celosvětově zhruba půl druhé miliardy uživatelů, tvrdě dopadají na veřejný život po celém světě.

Wired v březnu upozornil na to, že se do podobné situace jako indické autority dostali i jejich brazilští kolegové. Přes WhatsApp se lavinovitě šíří zprávy, které prakticky nelze uvádět na pravou míru, protože nelze ani korigovat nebo vůbec sledovat jejich toky.

V Brazílii se přes WhatsApp například rozšířily zprávy o tom, že léky proti smrtící chorobě zvané xekik mají množství odporných vedlejších účinků, které vláda „tají.“ Výsledkem bylo, že lidé ohrožení horečkou xekik, jež způsobuje zvracení krve a rozpad vnitřních orgánů, odmítali léky. Podle Wired kvůli tomu nemoc považovaná za v podstatě vymýcenou nabrala znovu na síle. Nakazilo se jí 1500 lidí, z nichž 500 zemřelo. „Epidemie se nyní blíží k hustě zalidněným oblastem Rio de Janeira a a Sao Paola,“ varuje Wired.

V africké Keni zase Guardian popsal celé skupiny organizovaných administrátorů, kteří v hromadných konverzacích na WhatsAppu sdíleli fake news za účelem ovlivnění volebních výsledků.

Reuters Institute v tomto kontextu připomíná, že od roku 2016 zvolna narůstal počet lidí, kteří jako hlavní komunikační kanál, jehož prostřednictvím čerpají zprávy, používají právě WhatsApp. Od skandálu s úniky a zneužívání osobních dat ze sociální sítě Facebook tento počet dále narůstá.

Kontrolovat tok zpráv na WhatsApp je přitom v současném stavu věcí prakticky nemožné. Komunikační platforma je dostupná zdarma a disponuje šifrováním.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud