Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příběh zázračného dítěte. Zuckerberg chtěl spojit svět, jeho Facebook však buduje příkopy

Příběh zázračného dítěte. Zuckerberg chtěl spojit svět, jeho Facebook však buduje příkopy

Jako téměř dvacetiletý měl jasnou vizi. Spojovat. Jednotlivce, komunity, celý svět. Nejdříve vymyslel chatovací program Zucknet. To mu nestačilo. Přišel tak program na hodnocení studentů na univerzitě Harvardu, varice na hot-or-not, která mu přinesla podmínečné vyloučení, ale taky přesvědčení, že se vydává správným směrem. Několik měsíců nato začal programovat Facebook, který všechno změnil. Postupem času Zuckerberg vybudoval jednu z nejvíce ceněných technologických společností na světě, ale musel zaplatit svou cenu - místo globálního spojování přišlo rozdělování, štěpení. Přišel o přátele, s nimiž Facebook rozjížděl. Jeho síť se stala domovem nenávistných a xenofobních statusů, vraždy a sebevraždy se vysílaly v přímém přenosu, stejně tak, jako hromadná znásilnění. Tohle Zuckerberg nechtěl. Jeho vize byla spojovat lidi, ne budovat příkopy.

Že je Zuckerberg téměř zázračně nadané dítě nebylo nikdy pochyb. Už jako dvanáctiletý vymyslel a naprogramoval chatovací program Zucknet, pro kamarády programoval jednoduché počítačové hry. Na střední škole vymyslel hudební přehrávač Synapse, který zkoumal hudební návyky posluchačů a podle toho jim nabízel skladby. Když chtěl program odkoupit Microsoft, odmítnul. Stejně zamítavou odpověď technologický gigant dostal, když Zuckerbergovi nabídnul práci. Mark věděl, že má práci. Chtěl vytvořit něco velkého a měl jasnou vizi.

Prvním krokem byl program Face Mash. Jednoduchá aplikace, kterou v roce 2002 vymyslel s pár přáteli a která na univerzitě umožnila hodnocení fotografií dívek z Harvardu. Jediný háček byl v tom, že tyto fotky nelegálně stáhnul z univerzitní sítě. To ho sice stálo podmínečné vyloučení ze školy, ale Zuckerberg věděl, že je na správné cestě. Jako lovecký pes zavětřil stopu úspěchu a už se nepustil. Face Mash zaznamenal 22 tisíc přístupů během pár hodin. S přáteli pak založil síť The Facebook a po druhém ročníku studií školu opustil, aby se Facebooku mohl naplno věnovat.

O tom, že to bylo správné rozhodnutí, dnes už nejspíš nikdo nepochybuje. Když Facebook vstupoval na burzu, jednalo se o největší IPO všech dob. Zuckerberg tehdy prodal akcie za 16.1 miliardy dolarů. Nyní Facebook používají téměř dvě miliardy lidí a společnost vydělává každý kvartál miliardy jen tím, že jim ukazuje reklamy. Přesto se objevuje stinná stránka. Zuckerberg, který chtěl vždy spojovat, lidi a komunity, nyní začal vytvářet prostředí, které podporuje budování hlubokých příkopů.

Právě v posledních měsících a letech se na zuckerbergově sociální síti objevuje více "nevhodného" obsahu. Vraždy, sebevraždy, zneužití mladistvých. Facebook se stává prostředkem, který slouží politickým cílům jednotlivých států. Pomocí falešných zpráv byly ovlivněny volby jak v USA, tak i ve Francii. Tohle není idea spojování komunit, kterou měl idealistický Zuckerberg na mysli.

„Během posledních několika týdnů jsme viděli, jak lidé na facebooku ubližují sobě i jiným. Buď šlo o live video nebo o video obsah nahraný zpětně. Rve mi to srdce a přemýšlím, jak tomu zabránit,“ uvedl Zuckerberg ve svém nedávném statusu na sociální síti. Dospívá k tomu, že nárůst nenávistných projevů je tak výrazný, že na jejich potlačení je třeba navýšit počet moderátorů o téměř 70 procent na 7500. Kromě toho sestavuje speciální týmy, které bojují se lživými novinkami, zjednodušuje reporting nebezpečných statusů a bojuje s clickbaitovými zprávami.

To je na jedné straně záležitost čistě praktická, mnoho národních i nadnárodních celků totiž připravuje legislativu, která by měla sociální sítě za zveřejňování nevhodného obsahu trestat. A pokuty mají být v takové výši, že se i Facebooku vyplatí je nepřehlížet - třeba Německo počítá se sankcemi až 50 milionů eur. 

Zuckerbergovi však jde o princip. Je jeden z těch, kteří skutečně chtějí udělat svět lepším místem k žití. Společně s manželkou Priscillou slíbil, že převedou prostředky z postupného prodeje 99 procent akcií Facebooku do charitativního fondu LLC. Ostatně Zuckerberg nikdy nepotřeboval své bohatství dávat zbytečně na odiv.

Do práce jezdí Volkswagenem za 30 tisíc dolarů, přestože má doma stáj, kterou by mu záviděl každý automobilový nadšenec. V práci ho zaměstnanci můžou zastihnout převážně v jeho oblíbeném šedém tričku a modrých džínách a developerskou konferenci F8 ještě nedávno uváděl v žabkách namísto v lakýrkách. A během svatební cesty byl s Priscillou na večeři místo v michelinské restauraci v McDonaldu.

To však neznamená, že by si Zuckerberg nerad užíval bohatství a privilegií, které páté místo na žebříčku nejbohatších lidí světa přináší. Rád investuje do krásných míst, do toho, aby si udržel své soukromí. A v začátcích Facebooku se rád staral i o svoje ego. Na vizitkách tak měl vedle svého jména napsáno: I´m a CEO, Bitch.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1