Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příběh zázračného dítěte. Zuckerberg chtěl spojit svět, jeho Facebook však buduje příkopy

Příběh zázračného dítěte. Zuckerberg chtěl spojit svět, jeho Facebook však buduje příkopy

Jako téměř dvacetiletý měl jasnou vizi. Spojovat. Jednotlivce, komunity, celý svět. Nejdříve vymyslel chatovací program Zucknet. To mu nestačilo. Přišel tak program na hodnocení studentů na univerzitě Harvardu, varice na hot-or-not, která mu přinesla podmínečné vyloučení, ale taky přesvědčení, že se vydává správným směrem. Několik měsíců nato začal programovat Facebook, který všechno změnil. Postupem času Zuckerberg vybudoval jednu z nejvíce ceněných technologických společností na světě, ale musel zaplatit svou cenu - místo globálního spojování přišlo rozdělování, štěpení. Přišel o přátele, s nimiž Facebook rozjížděl. Jeho síť se stala domovem nenávistných a xenofobních statusů, vraždy a sebevraždy se vysílaly v přímém přenosu, stejně tak, jako hromadná znásilnění. Tohle Zuckerberg nechtěl. Jeho vize byla spojovat lidi, ne budovat příkopy.

Že je Zuckerberg téměř zázračně nadané dítě nebylo nikdy pochyb. Už jako dvanáctiletý vymyslel a naprogramoval chatovací program Zucknet, pro kamarády programoval jednoduché počítačové hry. Na střední škole vymyslel hudební přehrávač Synapse, který zkoumal hudební návyky posluchačů a podle toho jim nabízel skladby. Když chtěl program odkoupit Microsoft, odmítnul. Stejně zamítavou odpověď technologický gigant dostal, když Zuckerbergovi nabídnul práci. Mark věděl, že má práci. Chtěl vytvořit něco velkého a měl jasnou vizi.

Prvním krokem byl program Face Mash. Jednoduchá aplikace, kterou v roce 2002 vymyslel s pár přáteli a která na univerzitě umožnila hodnocení fotografií dívek z Harvardu. Jediný háček byl v tom, že tyto fotky nelegálně stáhnul z univerzitní sítě. To ho sice stálo podmínečné vyloučení ze školy, ale Zuckerberg věděl, že je na správné cestě. Jako lovecký pes zavětřil stopu úspěchu a už se nepustil. Face Mash zaznamenal 22 tisíc přístupů během pár hodin. S přáteli pak založil síť The Facebook a po druhém ročníku studií školu opustil, aby se Facebooku mohl naplno věnovat.

O tom, že to bylo správné rozhodnutí, dnes už nejspíš nikdo nepochybuje. Když Facebook vstupoval na burzu, jednalo se o největší IPO všech dob. Zuckerberg tehdy prodal akcie za 16.1 miliardy dolarů. Nyní Facebook používají téměř dvě miliardy lidí a společnost vydělává každý kvartál miliardy jen tím, že jim ukazuje reklamy. Přesto se objevuje stinná stránka. Zuckerberg, který chtěl vždy spojovat, lidi a komunity, nyní začal vytvářet prostředí, které podporuje budování hlubokých příkopů.

Právě v posledních měsících a letech se na zuckerbergově sociální síti objevuje více "nevhodného" obsahu. Vraždy, sebevraždy, zneužití mladistvých. Facebook se stává prostředkem, který slouží politickým cílům jednotlivých států. Pomocí falešných zpráv byly ovlivněny volby jak v USA, tak i ve Francii. Tohle není idea spojování komunit, kterou měl idealistický Zuckerberg na mysli.

„Během posledních několika týdnů jsme viděli, jak lidé na facebooku ubližují sobě i jiným. Buď šlo o live video nebo o video obsah nahraný zpětně. Rve mi to srdce a přemýšlím, jak tomu zabránit,“ uvedl Zuckerberg ve svém nedávném statusu na sociální síti. Dospívá k tomu, že nárůst nenávistných projevů je tak výrazný, že na jejich potlačení je třeba navýšit počet moderátorů o téměř 70 procent na 7500. Kromě toho sestavuje speciální týmy, které bojují se lživými novinkami, zjednodušuje reporting nebezpečných statusů a bojuje s clickbaitovými zprávami.

To je na jedné straně záležitost čistě praktická, mnoho národních i nadnárodních celků totiž připravuje legislativu, která by měla sociální sítě za zveřejňování nevhodného obsahu trestat. A pokuty mají být v takové výši, že se i Facebooku vyplatí je nepřehlížet - třeba Německo počítá se sankcemi až 50 milionů eur. 

Zuckerbergovi však jde o princip. Je jeden z těch, kteří skutečně chtějí udělat svět lepším místem k žití. Společně s manželkou Priscillou slíbil, že převedou prostředky z postupného prodeje 99 procent akcií Facebooku do charitativního fondu LLC. Ostatně Zuckerberg nikdy nepotřeboval své bohatství dávat zbytečně na odiv.

Do práce jezdí Volkswagenem za 30 tisíc dolarů, přestože má doma stáj, kterou by mu záviděl každý automobilový nadšenec. V práci ho zaměstnanci můžou zastihnout převážně v jeho oblíbeném šedém tričku a modrých džínách a developerskou konferenci F8 ještě nedávno uváděl v žabkách namísto v lakýrkách. A během svatební cesty byl s Priscillou na večeři místo v michelinské restauraci v McDonaldu.

To však neznamená, že by si Zuckerberg nerad užíval bohatství a privilegií, které páté místo na žebříčku nejbohatších lidí světa přináší. Rád investuje do krásných míst, do toho, aby si udržel své soukromí. A v začátcích Facebooku se rád staral i o svoje ego. Na vizitkách tak měl vedle svého jména napsáno: I´m a CEO, Bitch.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1