Příští jednání Rady ČRo bude v Hradci Králové. Radní se nejspíš obávají konfrontace | info.cz

Články odjinud

Příští jednání Rady ČRo bude v Hradci Králové. Radní se nejspíš obávají konfrontace

Ze tří na sobě nezávislých zdrojů redakce INFO.CZ zjistila, že se středeční jednání Rady Českého rozhlasu neuskuteční jako ve většině případů v pražské budově Českého rozhlasu, nýbrž v jeho regionálním studiu v Hradci Králové. Rada se pro tento manévr nejspíš rozhodla kvůli napjaté situaci kolem Vltavy. Generální ředitel ČRo René Zavoral totiž včera jejímu šéfredaktorovi Petru Fischerovi oznámil, že mu od ledna příštího roku neprodlouží smlouvu. Výjezdní zasedání v Hradci Králové tak může být interpretováno jako pokus radních vyhnout se konfrontaci s angažovanou veřejností, která se za Fischera postavila.

Ve středu má navíc René Zavoral radním oznámit jméno nástupce Petra Fischera. Celá kauza navzdory tomu, že jde o okrajovou stanici veřejnoprávního rozhlasu, budí pozornost nejen angažované veřejnosti. Na podporu Petra Fischera vznikla dokonce petice, kterou podepsalo několik stovek lidí. A je skoro jisté, že se řada z nich bude chtít středečního veřejného jednání zúčastnit. Po dnešku je jasné, že se budou muset vypravit do Hradce Králové.

Fischer byl pod tlakem radních již několik měsíců, vše rozpoutala tzv. porno kauza na Vltavě, Zavoral mu ale nakonec vyčetl dvě jiné věci: nízkou poslechovost a ztrátu důvěry. Pokud jde o poslechovost, Fischer se brání, podle něj tak radikální změny, jaké provedlo jeho vedení, potřebují přece jen více času. „ČRo dvojka dostala dva roky, my jenom jeden,“ řekl už dříve Fischer v rozhovoru pro INFO.CZ. Navíc poslechovost Vltavy na rozdíl od Radiožurnálu nebo ČRo 2 v posledním období neklesla, nýbrž mírně stoupla. Vltavu si každý den pustí téměř padesát tisíc lidí.

„Petru Fischerovi se podařilo zastavit pokles poslechovosti, který stanice měla v posledních letech za minulého vedení. Před nástupem Petra Fischera byla stanice na historickém minimu jedenačtyřiceti tisíc denních posluchačů. Nové schéma přineslo skokový růst až na dvaapadesát tisíc. Od té doby se drží s mírnými tisícovými odchylkami zhruba v rozmezí statistické chyby. O šedesát a více procent ale stoupá poslech on demand, návštěvnost webu a sociálních sítí,“ uvedl před časem v rozhovoru pro INFO.CZ spisovatel a signatář iniciativy Za svobodnou Vltavu Václav Kahuda.

Podle Fischera je navíc otázka, zda by poslechovost stanice, jakou chce být a je Vltava, měla být tím hlavním kritériem. Druhým argumentem, který Zavorala vedl k neprodloužení smlouvy stávajícímu šéfredaktorovi Vltavy, byla ztráta důvěry. „Je přesvědčený, že jsem proti němu organizoval odpor, svolával lidi, nechával je vystupovat na radách, a podobně. Samozřejmě je to nesmysl,“ řekl Fischer. Zavoral si pak v prohlášení pro novináře postěžoval, že se v poslední době v některých médiích objevily na podporu Petra Fischera články a rozhovory, které ve zkreslené a manipulativní podobě přinášely důvěrné interní informace.

Zavoral tvrdí, že jsou tyto informace známy pouze šéfredaktorovi stanice či jeho blízkým spolupracovníkům. „Iniciování aktivit na podporu a vytváření vnějšího tlaku na prodloužení vlastního mandátu a upřednostňování vlastních zájmů před zájmy instituce vnímáme jako eticky nepřijatelné a neslučitelné se vzájemnou důvěrou mezi šéfredaktorem a jeho nadřízenými,“ uvedl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud