Propaganda Kremlu je nezastavitelná. V kauze Skripal zahltila Facebook a jasně porazila západní zdroje | info.cz

Články odjinud

Propaganda Kremlu je nezastavitelná. V kauze Skripal zahltila Facebook a jasně porazila západní zdroje

Mezi Ruskem a Západem vypulka informační válka o to, kdo je zodpovědný za otravu bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala. A Kreml v tomto propagandistickém souboji jasně dominuje. Jak zjistili analytici, ze všech zpráv o kauze, které jsou publikovány na sociálních sítích, se dvě třetiny příspěvků odkazuje na prokremelská média. 

Zatímco západní média z otravy dvojitého agenta a jeho dcery viní Rusko, to jakékoliv zapojení odmítá. Prokremelská média naopak ukazují na různé další možnosti, jak mohlo k otravě dojít. Upozorňují, že za útokem může být Velká Británie, ruská opozice, nebo že se jednalo o nepovedený pokus o sebevraždu. A tato strategie se Rusku vyplácí. 

Právě zprávy proruských médií jsou totiž na sociálních médiích výrazně sdílenější než články seriózních západních médií. A to v poměru 2:1. Mezi 28. březnem a 4. dubnem byly dva ze tří článků o agentovi Skripalovi, které byly sdílené na sociální síti Facebook, Twitter, LinkedIn nebo Pinterest, zdrojované prokremelskými médii, tvrdí Donara Barojanová z think-tanku DFRLab

Při pohledu na nejpopulárnější příspěvky na Facebooku byl poměr jednotlivých verzí toho, co se v Británii skutečně odehrálo, pro Rusko ještě příznivější. Z 18 nejpopulárnějších postů jich bylo 16 z prokremelské dílny.  

Nebyla to však jen média jako RT či Sputnik, která šířila po sociálních sítích narativy alternativních faktů. Články vyviňující Rusko šířila i německá krajně levicová strana Die Linke, americký Ron Paul Institute či italský marxistický filozof Diego Fusaro. 

A celý tento propagandistický proud již zaznamenal v Evropě první úspěchy. Například v Bulharsku nyní 54 procent lidí věří, že celý případ kauzy Skripal je jen provokace, která je namířená proti Rusku. 

Britské tajné služby jsou však naopak přesvědčeny, že se jim podařilo lokalizovat tajnou ruskou laboratoř, která vyrobila nervově paralytický jed použitý při útoku na dvojitého ruského agenta Skripala, uvedly noviny The Times s odvoláním na nejmenované zdroje.

Skripal a jeho dcera byli nalezeni 4. března na lavičce před restaurací v Salisbury, oba v hlubokém bezvědomí. Podle britských vyšetřovatelů byli otráveni armádním jedem zvaným novičok, pravděpodobně ruského původu. Britští výzkumníci v chemických laboratořích v Porton Down potvrdili, že šlo o novičok, původ látky však nezkoumali.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud