Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Propaganda Kremlu je nezastavitelná. V kauze Skripal zahltila Facebook a jasně porazila západní zdroje

Propaganda Kremlu je nezastavitelná. V kauze Skripal zahltila Facebook a jasně porazila západní zdroje

Mezi Ruskem a Západem vypulka informační válka o to, kdo je zodpovědný za otravu bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala. A Kreml v tomto propagandistickém souboji jasně dominuje. Jak zjistili analytici, ze všech zpráv o kauze, které jsou publikovány na sociálních sítích, se dvě třetiny příspěvků odkazuje na prokremelská média. 

Zatímco západní média z otravy dvojitého agenta a jeho dcery viní Rusko, to jakékoliv zapojení odmítá. Prokremelská média naopak ukazují na různé další možnosti, jak mohlo k otravě dojít. Upozorňují, že za útokem může být Velká Británie, ruská opozice, nebo že se jednalo o nepovedený pokus o sebevraždu. A tato strategie se Rusku vyplácí. 

Právě zprávy proruských médií jsou totiž na sociálních médiích výrazně sdílenější než články seriózních západních médií. A to v poměru 2:1. Mezi 28. březnem a 4. dubnem byly dva ze tří článků o agentovi Skripalovi, které byly sdílené na sociální síti Facebook, Twitter, LinkedIn nebo Pinterest, zdrojované prokremelskými médii, tvrdí Donara Barojanová z think-tanku DFRLab

Při pohledu na nejpopulárnější příspěvky na Facebooku byl poměr jednotlivých verzí toho, co se v Británii skutečně odehrálo, pro Rusko ještě příznivější. Z 18 nejpopulárnějších postů jich bylo 16 z prokremelské dílny.  

Nebyla to však jen média jako RT či Sputnik, která šířila po sociálních sítích narativy alternativních faktů. Články vyviňující Rusko šířila i německá krajně levicová strana Die Linke, americký Ron Paul Institute či italský marxistický filozof Diego Fusaro. 

A celý tento propagandistický proud již zaznamenal v Evropě první úspěchy. Například v Bulharsku nyní 54 procent lidí věří, že celý případ kauzy Skripal je jen provokace, která je namířená proti Rusku. 

Britské tajné služby jsou však naopak přesvědčeny, že se jim podařilo lokalizovat tajnou ruskou laboratoř, která vyrobila nervově paralytický jed použitý při útoku na dvojitého ruského agenta Skripala, uvedly noviny The Times s odvoláním na nejmenované zdroje.

Skripal a jeho dcera byli nalezeni 4. března na lavičce před restaurací v Salisbury, oba v hlubokém bezvědomí. Podle britských vyšetřovatelů byli otráveni armádním jedem zvaným novičok, pravděpodobně ruského původu. Britští výzkumníci v chemických laboratořích v Porton Down potvrdili, že šlo o novičok, původ látky však nezkoumali.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744