Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Propouštění v Českém rozhlasu. Ředitel na zítra svolal zaměstnance

Propouštění v Českém rozhlasu. Ředitel na zítra svolal zaměstnance

Veřejnoprávní Český rozhlas v nadcházejících dnech čeká proupouštění zaměstnanců všech profesí. Ředitel média René Zavoral svolal na úterý (5. 6.) setkání, na kterém oznámí, kdo v této instituci skončí. Informaci přinesly Seznam Zprávy.

Škrty se budou týkat podle ředitele Českého rozhlasu všech profesí. René Zavoral tuto informaci redaktorům Seznam Zpráv stručně potvrdil. „Určitě ano,“ řekl na dotaz, zda tématem svolaného úterního setkání bude právě zeštíhlování rozhlasového týmu. Propouštění se podle něho dotkne všech profesí v rozhlasu. „Úplně všech. Napříč celým Rozhlasem,“ dodal.

K finálnímu číslu propuštěných zaměstnanců se Zavoral nechtěl vyjádřit, podle nepotvrzených informací Seznam Zpráv se by se mohlo jednat zhruba o 150 lidí. „Tak to určitě není validní číslo. Já vám ho neřeknu dříve, než to řeknu zaměstnancům,“ oponoval generální ředitel.

Na začátku letošního roku Český rozhlas oznámil, že chce propustit zhruba pět procent z téměř 1500 zaměstnanců. Mluvčí Jiří Hošna tehdy ČTK řekl, že důvodem redukce pracovních míst je snaha o snižování nákladů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1