Rána pro svět kryptoměn? Americké úřady spustily útok na největší burzy, chtějí jejich tajemství | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rána pro svět kryptoměn? Americké úřady spustily útok na největší burzy, chtějí jejich tajemství

Rána pro svět kryptoměn? Americké úřady spustily útok na největší burzy, chtějí jejich tajemství

Newyorští žalobci zakročili proti špičkám trhu s kryptoměnami. Oficiálně se obrátili na 13 předních burz, kde se digitální měny v čele s bitcoiny obchodují, a žádají od nich aby odkryly karty. Může to být precedent s poměrně velkými důsledky.

Bitcoinová horečka ze začátku roku přitáhla ke kryptoměnám pozornost celého světa. Raketový růst bitcoinu a dalších titulů lákal k rizikovým investicím zástupy laiků, ale poutal i nežádoucí pozornost vlád a regulátorů trhu. Mánie s vidinou rychlých zisků sice odezněla, o zájmu nejrůznějších úřadů se to ale říct nedá.

Newyorští prokurátoři chtějí od 13 předních burz, mezi nimiž je například i populární Coinbase, slyšet citlivé informace. Jdou po samotné podstatě jejich obchodních modelů, po tom, jaké marže z transakcí mají a na kolik si tak přijdou. A také, co podnikají proti praní špinavých peněz nebo jak chrání bezpečí vkladů jejich uživatelů.

Oficiálně to prokuratura zdůvodňuje péči o zákazníky. „Se vzestupem kryptoměn mají spotřebitelé v New Yorku a napříč USA právo na transparentní a zodpovědný servis, když jde o jejich peníze,“ cituje deník The Independent žalobce Erica Schneidermana. „Příliš často ale lidé nemají ani základní informace, aby si vyhodnotili férovost, upřímnost a bezpečnost těchto obchodních platforem,“ pokračuje prokurátor.

Jakkoli výše uvedené zní závažně, prokuratura se zatím omezuje na relativně zdvořilý postup a obesílá jednotlivé společnosti s oficiálním dopisem. Je otázkou, kolik ze svého fungování burzy odhalí a nakolik to žalobce uspokojí, pak teoreticky můžou přijít další kroky. 

Snaha úřadů míří primárně na uživatele v New Yorku, globální podstata byznysu s kryptoměnami a jeho celosvětové provázání z jejich akce ale může udělat krok s dalekosáhlými důsledky a minimálně opět přiživit debatu o možné regulaci tohoto odvětví. Dosud byly úřady a platná legislativa v defenzivě a nestačily rychlému byznysu na novém hřišti s dechem. Americké úřady teď naznačují, že jsou odhodlané a že se síly můžou vyrovnat.

Víte, jak se těží kryptoměny? Podrobnosti čtěte zde>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.