Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Revoluce v autorských právech na spadnutí. Europoslanci chtějí ochranu vydavatelů

Revoluce v autorských právech na spadnutí. Europoslanci chtějí ochranu vydavatelů

Evropští vydavatelé by měli získat autorská práva na internetu a technologičtí giganti (například Google a Facebook) by jim měli platit. Rozhodl o tom příslušný výbor Evropského parlamentu. Vyhledávače a sociální sítě by navíc měly dohlížet na to, zda obsah nahraný uživateli neporušuje autorská práva.

Europoslanci hlasovali o návrhu směrnice, která mění autorská práva. Vydavatelům tisku dává podobnou ochranu jako hudebníkům či filmařům. Klíčové jsou v tomto případě dva články směrnice – 11 a 13.

První z nich zavádí takzvanou „daň z odkazu“. To znamená, že velké technologické firmy jako Google a Facebook by měly vydavatelům platit za odkazy, které zobrazují i části článků či fotografií. Technologické firmy totiž i na zobrazení těchto odkazů prodávají reklamu, na zdrojový článek jde ovšem už jen polovina uživatelů. Vydavatelé tak platí za obsah, ale nedostávají patřičný výnos.

Současná situace dospěla tak daleko, že Google a Facebook ovládají zhruba 60 procent trhu s digitální reklamou. Život by jim ovšem měl znepříjemnit i článek 13. Obě firmy se v současnosti staví odmítavě ke zodpovědnosti za obsah, který na jejich weby nahrají uživatelé. Podle článku 13 ovšem budou společnosti zodpovědné za to, že tento uživatelský obsah neporušuje autorská práva. 

Na podporu technologických firem a tedy proti plnému znění návrhu se postavili především europoslanci z frakce, která sdružuje pirátské či komunistické strany. Hlavní obhájkyní zájmů Googlu a Facebooku se stala europoslankyně za německé Piráty Julia Reda. Ta se několikrát pokusila hlasování přerušit účelovými námitkami, ale ani jednou jí nebylo vyhověno.

Nicméně i tak bylo hlasování poměrně těsné. Článek 11 byl schválen poměrem hlasů 13:12, článek 13 pak poměrem 15:10. O návrhu budou ještě v červenci hlasovat europoslanci na plenárním zasedání. Pak o něm budou rozhodovat i členské státy EU.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867