Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozbuška násilností? Facebook pomohl rozpoutat útoky na Srí Lance i lynčování v Indonésii

Rozbuška násilností? Facebook pomohl rozpoutat útoky na Srí Lance i lynčování v Indonésii

Nedávné útoky buddhistů na muslimy na Srí Lance, loňské lynčování venkovanů v Indonésii, násilné útoky v Mexiku či Indii. Několik incidentů z poslední doby spojuje to, že je vyvolalo šíření nenávistných a nepravdivých sdělení na facebooku. Podle deníku The New York Times (NYT) může sociální síť v zemích se slabými institucemi působit jako rozbuška násilností.

Ve své reportáži se americký list věnuje hlavně nedávným událostem na Srí Lance. Část ostrova postihly na začátku března několikadenní nepokoje, při nichž členové většinového sinhálského etnika zapalovali obchody, domy nebo auta patřící zástupcům muslimské menšiny. Násilnosti vypukly po smrti sinhálského řidiče nákladního vozidla. Podle policie byl zabit po vyhroceném sporu s dalším motoristou. Na facebooku se ale rychle rozšířily teorie, že vrahové byli součástí spiknutí muslimů s cílem vyhladit buddhistickou většinu.

"Rekonstrukce propuknutí násilí na Srí Lance založená na rozhovorech s úředníky, oběťmi a obyčejnými uživateli zapletenými do online hněvu ukázala, že newsfeed facebooku sehrál ústřední roli v téměř každém kroku na cestě od fám k násilí," napsal NYT s tím, že facebook podle vícero zdrojů ignoroval opakovaná upozornění místních na nebezpečný obsah. List také upozorňuje na to, že algoritmus filtrující obsah na hlavní stránce sociální sítě nahrává příspěvkům šířícím negativitu a strach.

Těsně před smrtí řidiče kamionu se svět internetových fám dramaticky střetl s tím reálným ve městě Ampara na jihovýchodě Srí Lanky. Na facebooku se šířila zpráva o tom, že zde policie zmařila muslimskou operaci usilující o sterilizaci Sinhálců a zabavila 23.000 sterilizačních pilulek. To vedlo k incidentu v místní restauraci provozované dvěma muslimskými bratry.

"Dali jste tam sterilizační lék, že jo?" křičel den po rozšíření falešné zprávy sinhálský zákazník na jednoho z bratrů. Ten rozhořčenému muži nerozuměl a pochopil pouze to, že zákazník si stěžuje na hrudku mouky v jídle. "Já nevím. Ano, dali?" odpověděl provozovatel restaurace. Dav Sinhálců jej následně zmlátil, podnik zničil a zapálil místní mešitu, popisuje NYT.

"Přiznání" o použití sterilizačního léku navíc někdo natočil a video se opět začalo šířit na internetu. Výslednou vlnu hněvu využili sinhálští nacionalisté jako Amith Vírasingh, který posléze opakovaně psal o zabití sinhálského řidiče, jež prezentoval jako další důkaz muslimské hrozby. Na facebook také umístil video, v němž se prochází po městě Digana, varuje před příliš velkým množstvím obchodů vlastněných muslimy a nabádá Sinhálce, aby si město vzali zpět.

Policie nakonec v souvislosti s nenávistnými videi na facebooku zatkla Vírasingha a dalších několik lidí. Úřady také kvůli nepokojům tři dny blokovaly platformy jako facebook, viber nebo whatsapp. "Neviníme facebook za všechno. Bacily jsou naše, ale facebook je vítr, rozumíte mi?" řekl NYT poradce srílanského prezidenta Harindra Dissanajake.

Na přístup Facebooku si ale stěžovala například organizace Center for Policy Alternatives, která usiluje o posílení srílanské demokracie a nenásilné řešení konfliktů. "Upozorníte Facebook a oni nic neudělají. Je tam podněcování násilí vůči celým komunitám a Facebook řekne, že to neporušuje jejich standardy," řekla jedna z jejích pracovnic Amalini De Sayrahová.

NYT napsal, že Facebook se ke své roli v událostech na Srí Lance podrobně nevyjádřil. Mluvčí společnosti novinářům poslala e-mail, podle nějž "odstraňujeme takovýto obsah, jakmile se o něm dozvíme".

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1