Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozbuška násilností? Facebook pomohl rozpoutat útoky na Srí Lance i lynčování v Indonésii

Rozbuška násilností? Facebook pomohl rozpoutat útoky na Srí Lance i lynčování v Indonésii

Nedávné útoky buddhistů na muslimy na Srí Lance, loňské lynčování venkovanů v Indonésii, násilné útoky v Mexiku či Indii. Několik incidentů z poslední doby spojuje to, že je vyvolalo šíření nenávistných a nepravdivých sdělení na facebooku. Podle deníku The New York Times (NYT) může sociální síť v zemích se slabými institucemi působit jako rozbuška násilností.

Ve své reportáži se americký list věnuje hlavně nedávným událostem na Srí Lance. Část ostrova postihly na začátku března několikadenní nepokoje, při nichž členové většinového sinhálského etnika zapalovali obchody, domy nebo auta patřící zástupcům muslimské menšiny. Násilnosti vypukly po smrti sinhálského řidiče nákladního vozidla. Podle policie byl zabit po vyhroceném sporu s dalším motoristou. Na facebooku se ale rychle rozšířily teorie, že vrahové byli součástí spiknutí muslimů s cílem vyhladit buddhistickou většinu.

"Rekonstrukce propuknutí násilí na Srí Lance založená na rozhovorech s úředníky, oběťmi a obyčejnými uživateli zapletenými do online hněvu ukázala, že newsfeed facebooku sehrál ústřední roli v téměř každém kroku na cestě od fám k násilí," napsal NYT s tím, že facebook podle vícero zdrojů ignoroval opakovaná upozornění místních na nebezpečný obsah. List také upozorňuje na to, že algoritmus filtrující obsah na hlavní stránce sociální sítě nahrává příspěvkům šířícím negativitu a strach.

Těsně před smrtí řidiče kamionu se svět internetových fám dramaticky střetl s tím reálným ve městě Ampara na jihovýchodě Srí Lanky. Na facebooku se šířila zpráva o tom, že zde policie zmařila muslimskou operaci usilující o sterilizaci Sinhálců a zabavila 23.000 sterilizačních pilulek. To vedlo k incidentu v místní restauraci provozované dvěma muslimskými bratry.

"Dali jste tam sterilizační lék, že jo?" křičel den po rozšíření falešné zprávy sinhálský zákazník na jednoho z bratrů. Ten rozhořčenému muži nerozuměl a pochopil pouze to, že zákazník si stěžuje na hrudku mouky v jídle. "Já nevím. Ano, dali?" odpověděl provozovatel restaurace. Dav Sinhálců jej následně zmlátil, podnik zničil a zapálil místní mešitu, popisuje NYT.

"Přiznání" o použití sterilizačního léku navíc někdo natočil a video se opět začalo šířit na internetu. Výslednou vlnu hněvu využili sinhálští nacionalisté jako Amith Vírasingh, který posléze opakovaně psal o zabití sinhálského řidiče, jež prezentoval jako další důkaz muslimské hrozby. Na facebook také umístil video, v němž se prochází po městě Digana, varuje před příliš velkým množstvím obchodů vlastněných muslimy a nabádá Sinhálce, aby si město vzali zpět.

Policie nakonec v souvislosti s nenávistnými videi na facebooku zatkla Vírasingha a dalších několik lidí. Úřady také kvůli nepokojům tři dny blokovaly platformy jako facebook, viber nebo whatsapp. "Neviníme facebook za všechno. Bacily jsou naše, ale facebook je vítr, rozumíte mi?" řekl NYT poradce srílanského prezidenta Harindra Dissanajake.

Na přístup Facebooku si ale stěžovala například organizace Center for Policy Alternatives, která usiluje o posílení srílanské demokracie a nenásilné řešení konfliktů. "Upozorníte Facebook a oni nic neudělají. Je tam podněcování násilí vůči celým komunitám a Facebook řekne, že to neporušuje jejich standardy," řekla jedna z jejích pracovnic Amalini De Sayrahová.

NYT napsal, že Facebook se ke své roli v událostech na Srí Lance podrobně nevyjádřil. Mluvčí společnosti novinářům poslala e-mail, podle nějž "odstraňujeme takovýto obsah, jakmile se o něm dozvíme".

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1