Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozsévání chaosu v USA v číslech: Manipulativní obsah placený Rusy vidělo na Facebooku 10 milionů Američanů

Rozsévání chaosu v USA v číslech: Manipulativní obsah placený Rusy vidělo na Facebooku 10 milionů Američanů

Už začátkem září vyšlo najevo, že si za poslední dva roky koupili jednotlivci i skupiny z Ruska reklamní prostor na sociální síti Facebook v hodnotě zhruba 100 tisíc dolarů (2,5 milionů korun). Jak nyní firma přiznala, ruská vláda, která tak chtěla před prezidentskými volbami ovlivnit americké mínění i vnitřní politiku, měla s plánem úspěch – alespoň jedna z 3000 ruských politických reklam se totiž dostala k 10 milionům Američanů. Informovala o tom televize CNN, podle které jde v porovnání s náklady o skutečně výhodný obchod.

Reklamní sdělení se většinou týkala kontroverzních témat, která rozdělují americkou společnost, jako jsou například migrace, rasové napětí, práva homosexuálů či držení zbraní. Podle CNN to přesně odpovídá snahám Ruska podnítit ve Spojených státech atmosféru chaosu a zesílit politický nesoulad napříč Amerikou, a to hlavně v období voleb.

Jak v pondělí uvedl Facebook, víc než polovinu reklam Američané viděli až po prezidentských volbách, které koncem loňského roku do čela země vynesly Donalda Trumpa. Ruské snahy o ovlivnění dění v USA, které započaly už během kampaně, tak teoreticky mohou pokračovat i dnes.  

„Čtyřicet čtyři procent reklam bylo zhlédnuto před americkými volbami 8. listopadu 2016, po volbách 56 procent,“ upřesnil viceprezident pro politiku a komunikaci Facebooku Elliot Schrage, který ale zároveň připouští, že ruských politických inzerátů mohlo být víc a sociální síť je zatím nedokázal identifikovat.

Společnost už v dubnu informovala, že byla zneužita k politickému ovlivňování. O tom, že za nákupem reklam stojí skupiny či jednotlivci z Ruska, se ale podařilo nashromáždit důkazy až v poslední době. Jak Schrage potvrdil, veškeré informace už předal členům amerického kongresu, kteří zasahování Ruska do amerických voleb vyšetřují.

„Dozvídáme se více o tom, jak byla naše služba zneužita a budeme i nadále pokračovat ve vyšetřování a zjistit všechno, co můžeme. Víme, že naše zkušenost je jen malý kousek mnohem větší skládačky,“ uvedl zástupce Facebooku.

Objasňování ruské role v amerických prezidentských volbách, z nichž loni v listopadu vzešel jako vítěz Donald Trump, se v současnosti věnuje zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller a rovněž čtyři výbory Kongresu USA. Moskva jakékoli zásahy do volebního procesu odmítá.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link