Rozsévání chaosu v USA v číslech: Manipulativní obsah placený Rusy vidělo na Facebooku 10 milionů Američanů | info.cz

Články odjinud

Rozsévání chaosu v USA v číslech: Manipulativní obsah placený Rusy vidělo na Facebooku 10 milionů Američanů

Už začátkem září vyšlo najevo, že si za poslední dva roky koupili jednotlivci i skupiny z Ruska reklamní prostor na sociální síti Facebook v hodnotě zhruba 100 tisíc dolarů (2,5 milionů korun). Jak nyní firma přiznala, ruská vláda, která tak chtěla před prezidentskými volbami ovlivnit americké mínění i vnitřní politiku, měla s plánem úspěch – alespoň jedna z 3000 ruských politických reklam se totiž dostala k 10 milionům Američanů. Informovala o tom televize CNN, podle které jde v porovnání s náklady o skutečně výhodný obchod.

Reklamní sdělení se většinou týkala kontroverzních témat, která rozdělují americkou společnost, jako jsou například migrace, rasové napětí, práva homosexuálů či držení zbraní. Podle CNN to přesně odpovídá snahám Ruska podnítit ve Spojených státech atmosféru chaosu a zesílit politický nesoulad napříč Amerikou, a to hlavně v období voleb.

Jak v pondělí uvedl Facebook, víc než polovinu reklam Američané viděli až po prezidentských volbách, které koncem loňského roku do čela země vynesly Donalda Trumpa. Ruské snahy o ovlivnění dění v USA, které započaly už během kampaně, tak teoreticky mohou pokračovat i dnes.  

„Čtyřicet čtyři procent reklam bylo zhlédnuto před americkými volbami 8. listopadu 2016, po volbách 56 procent,“ upřesnil viceprezident pro politiku a komunikaci Facebooku Elliot Schrage, který ale zároveň připouští, že ruských politických inzerátů mohlo být víc a sociální síť je zatím nedokázal identifikovat.

Společnost už v dubnu informovala, že byla zneužita k politickému ovlivňování. O tom, že za nákupem reklam stojí skupiny či jednotlivci z Ruska, se ale podařilo nashromáždit důkazy až v poslední době. Jak Schrage potvrdil, veškeré informace už předal členům amerického kongresu, kteří zasahování Ruska do amerických voleb vyšetřují.

„Dozvídáme se více o tom, jak byla naše služba zneužita a budeme i nadále pokračovat ve vyšetřování a zjistit všechno, co můžeme. Víme, že naše zkušenost je jen malý kousek mnohem větší skládačky,“ uvedl zástupce Facebooku.

Objasňování ruské role v amerických prezidentských volbách, z nichž loni v listopadu vzešel jako vítěz Donald Trump, se v současnosti věnuje zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller a rovněž čtyři výbory Kongresu USA. Moskva jakékoli zásahy do volebního procesu odmítá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud