Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská propaganda reaguje na obvinění Manaforta. V příspěvcích útočí na hlavního vyšetřovatele

Ruská propaganda reaguje na obvinění Manaforta. V příspěvcích útočí na hlavního vyšetřovatele

Ruští internetoví trollové, tvůrci falešných zpráv a mistři propagandy rychle zareagovali na aktuální události v USA. Tam zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který má na starosti kauzu případné spolupráce volebního týmu Donalda Trumpa a moskevské administrativy, obvinil bývalého šéfa volební kampaně Donalda Trumpa Paula Manaforta, mimo jiné i z konspirace proti státu. Na sociálních médiích se následně strhla bouře, ruští trollové na Muellera ve svých falešných zprávách začali okamžitě útočit. 

Podle serveru Mother Jones zaznamenaly sociální sítě v posledních dnech prudký nárůst útoků, které byly namířeny přímo proti Robertu Muellerovi. Důvodem podle všeho je, že minulý pátek začalo být jasné, že Mueller v nejbližších dnech obviní někoho z okolí prezidenta Donalda Trumpa. 

A skutečně. Mueller v pondělí uvedl, že obviní Paula Manaforta, volebního manažera Donalda Trumpa. Spolu s ním si obvinění vyslechnul i jeho obchodního zástupce a obchodní partner Rick Gates. Obvinění proti prezidentovým mužům jsou sice zaměřena především na daňové delikty a přímo nesouvisejí s kampaní, nicméně vyšetřování je zatím v počátcích.

Jak server INFO.CZ již informoval, nálada v sídle prezidenta byla následně mrazivá a zádumčivá. Všichni prý přemýšlí, koho Mueller obviní příště. „Smyčka se utahuje a všichni vyšilují,“ popsal náladu nejmenovaný člen republikánské strany. Úředníky prý svírá strach také z toho, co všechno mohou obvinění Manaford a Gates prozradit, protože měli několik měsíců přístup k prezidentovi.

Přestože aktivita ruských trollů a propagandy na sociálních sítích v poslední době nepolevuje, výzkumníci mají problém s její analýzou a hodnocením. Podle současného nastavení  totiž mohou být propagandistické příspěvky z facebooku, twitteru či YouTubu být po určitém časovém úseku, kdy příspěvky splní svůj propagandistický účel, vymazány. To pak komplikuje výzkumníkům jejich práci, informuje Mother Jones. 

„V digitálním věku můžete spustit desinformační kampaň a pak veškeré důkazy o této kampani nechat zmizet,“ tvrdí Samantha Bradshawová, výzkumnice Oxfordské univerzity. Podle Bradshawové i dalších výzkumníků je nyní možné, že videa na YouTube jsou k přehrání jeden den a následně jsou smazány, twitterové účty chrlící propagandistické příběhy mohou být najednou deaktivovány.

Některé sociální sítě se snaží se situací bojovat tím, že zpřísňují pravidla pro reklamu, Twitter například nedávno uvedl, že již nebude přijímat žádné reklamní zakázky od ruských médií Sputnik a RT. Nicméně propagandistické kampaně se stejně spíše šíří skrze nastrčené účty. To byl například i případ twitterového účtu „TEN_GOP“, který vystupoval jako neoficiální účet republikánské strany v Tennessee. Jak však bylo následně zjištěno, účet se 136 tisíci následovníky byl ovládaný ruskými trolly.

„Ve chvíli, kdy společnosti najdou nějaký nevhodný propagandistický ruský účet, tak jejich první instinkt je, aby jej smazali. Jenže pak už jej nemáte k dispozici k analýze, veškeré důkazy jsou tytam,“ uzavírá Ben Nimmo z think-tanku Atlantic Council.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744