Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská RT si stěžuje na nesvobodu médií ve Francii. Macron televizi nepouští do Elysejského paláce

Ruská RT si stěžuje na nesvobodu médií ve Francii. Macron televizi nepouští do Elysejského paláce

Ruská zpravodajská televize RT si dnes postěžovala, že Elysejský palác nevpouští její novináře. Dvakrát za posledních pět dnů jim kancelář prezidenta Emmanuela Macrona odmítla udělit akreditaci, citovala z prohlášení šéfredaktorky RT Margarity Simonianové agentura AFP.

Novinářům RT byl odepřen přístup před pěti dny na summit jižních států Evropské unie v Římě a opět dnes na pravidelný brífink mluvčího Elysejského paláce. V Římě se dokonce pracovníci kanceláře zachovali nezdvořile, když nejprve akreditaci přislíbili, ale pak, když televizní štáb už do italské metropole dorazil, přestali zvedat telefony a reagovat na e-maily.

„Doporučuji prezidentu Macronovi, aby si znovu přečetl francouzskou ústavu," rozhorlila se dnes Simonianová, která zároveň hlavu státu vyzvala, aby bránila svobodu médií.

Macron počátkem ledna oznámil záměr zpřísnit boj proti dezinformacím šířeným některými médii či na internetu novým zákonem. Slíbil zároveň posílit pravomoci televizní a rozhlasové rady, která dohlíží na obsah příslušných médií.

Macron již čelil znevažující kampani ze strany proruských serverů, když loni kandidoval na prezidenta. Jeho spolupracovníci se stali obětí krádeže internetových dat. Ruská televize RT, která je často obviňována z ruské propagandy, od konce loňského roku vysílá i ve francouzštině.

Rusko se už dříve dostalo do podezření z manipulace prezidentských voleb v USA, ovlivňování britského referenda o vystoupení z Evropské unie či zasahování do krize kolem separatistických snah v Katalánsku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1