Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská televize platí neteř bývalého agenta Skripala za spolupráci, napsala BBC

Ruská televize platí neteř bývalého agenta Skripala za spolupráci, napsala BBC

Neteři bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, který byl před čtyřmi měsíci v anglickém Salisbury vystaven nervově paralytické látce typu novičok, už několik měsíců platí za vystupování v pořadu ruské státní televize Pervyj kanal. Za spolupráci se stanicí mohla získat stovky tisíc rublů, napsala dnes ruská redakce BBC.

Viktorija Skripalová byla jedinou příbuznou Skripala, která po březnovém útoku na něj a jeho dceru Juliji vystupovala pravidelně v ruském televizním vysílání. Kontakt s nimi po jejich otravě přitom téměř neudržuje. Britské úřady Viktoriji v dubnu odmítly britské vízum vydat s tím, že žádost nesplňovala náležité požadavky. Podle některých zdrojů BBC se ale Londýn obával, že se Viktorija stala pěšákem Kremlu.

Z dokumentů, které sama Viktorija ukázala ruské redakci BBC, vyplývá, že je na výplatní listině společnosti OOO Direkt. Ta jí měsíčně vyplácí 115 tisíc rublů (asi 41.000 korun). Přestože podmínky smlouvy Skripalová komentovat odmítla, přiznala, že ve společnosti nemá žádné povinnosti a peníze získala pouze za vystupování v televizním vysílání.

"Nemohu o tom mluvit... Neřekla bych, že jsou to (mzda) vysoké sumy. Existují podmínky, se kterými jsem souhlasila. Pracuji pro televizi Pervyj kanal," řekla Viktorija. Vydělané peníze chce použít jako finanční zdroje pro další žádost o britské vízum, které jsou cizinci povinni doložit, dodává.

Pracovat pro televizi Skripalová údajně neplánovala, stanice Pervyj kanal ji ale sama oslovila. Ze smlouvy, kterou se společností na rok uzavřela, mimo jiné vyplývá, že Viktorija bude spolupracovat výlučně s touto televizí. Podle zdroje BBC blízkého Viktoriji jí televize zpočátku jednorázově vyplatila jeden milion rublů (zhruba 355.000 korun).

Společnost OOO Direkt je producentská firma, která pro zmíněnou televizní stanici natáčí populární talk show Nechte je mluvit. Smlouvu se Skripalovou vedení firmy zatím nekomentovalo.

Skripalová se v pořadu objevila celkem sedmkrát. Mluvila v něm mimo jiné o snaze jet do Británie i údajném dubnovém telefonátu s Julijí Skripalovou. V jednom z posledních vystoupení dále hovořila o dalším rozhovoru se sestřenicí. Ta ji údajně obvinila z toho, že se kvůli angažovanosti Viktorije v televizi nemůže vrátit zpět do Ruska.

Na otázku, zda se nestala nástrojem ruské propagandy, prý Viktorija odpověď nezná. "Je to možné. Nemohu to vyvrátit... Všichni jsme se stali pěšáky v této hře," cituje BBC Skripalovou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744