Ruské deníky o Putinově vítězství: Noční můra Západu, vzájemná konfrontace jen tak neskončí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruské deníky o Putinově vítězství: Noční můra Západu, vzájemná konfrontace jen tak neskončí

Ruské deníky o Putinově vítězství: Noční můra Západu, vzájemná konfrontace jen tak neskončí

Titulní strany ruských deníků se nesou ve znamení čtvrtého volebního triumfu Vladimira Putina. Ten sice vyhrál nedělní prezidentské volby s více než 70 procenty hlasů, ale účast v hlasování nejspíše zůstala pod 70 procenty, po kterých toužil Kreml, upozornil dnes na titulní straně ruský deník Vedomosti. Jiné listy naopak usuzují, že tlak Západu na Rusko v posledních dnech přispěl k relativně vysoké účasti voličů.

"Pro Putina hlasovala absolutní většina Rusů," zdůraznil vládní list Rossijskaja gazeta. "Naprosté vítězství Putina, knock-out jeho soupeřů," shrnul populární deník Komsomolskaja pravda, podle kterého výsledek představuje "noční můru" Západu.

"Nepřítomnost skutečné konkurence přeměnila volby ruského prezidenta v referendum o podpoře Vladimira Putina. Chybějící smysl vedl ke změně cíle: 18. března musel vůdce porazit nikoli soupeře na hlasovacích lístcích, ale sám sebe v předchozích politických vydáních," napsaly Vedomosti v redakčním komentáři. "Paradox čtvrtých Putinových voleb tkví v tom, že vnější přesvědčivost - s předchozím či ještě lepším výsledkem - nezaručuje vítězi snadných šest let vládnutí. (...) Pocit stabilní podpory, který dává skvělé vítězství v den hlasování, ani v podmínkách autoritářského režimu nezmenšuje rostoucí rizika vítěze," dodal list.

Moskovskij komsomolec poznamenává, že den po posledních amerických volbách svět stanul v úžasu, ale po ruských volbách nic takového nehrozí: vítězem se skutečně stal ten, od koho se to čekalo. A stalo se tak podle komentátora i kvůli Západu, protože návrhy, že Rusko by mělo "sklapnout a vypadnout", jak v rámci takzvané kauzy Skripal doporučil britský ministr obrany, "jsou skutečně nejlepší způsob, jak přispět k výsledku, který vůbec není takový, jaký by si přáli v Londýně či Washingtonu".

Každopádně se tyto volby odehrály na pozadí tvrdé konfrontace se Západem - a "šance, že tato konfrontace skončí v nejbližších dnech, týdnech, měsících či dokonce letech, prakticky neexistuje", soudí komentátor. A to i přesto, že ve vzduchu je už cítit "závan konce epochy": jakkoli nikdo nevidí za horizont, pro právě zvoleného prezidenta nastává čas začít s předáváním moci svému nástupci.

Podle opozičního listu Novaja gazeta s výsledkem může být spokojen nejen Kreml, ale i opoziční předák Alexej Navalnyj, nepřipuštěný k volbám kvůli rozsudku, kterým byl odsouzen za údajnou krádež. "Podařilo se mu udržet si své stoupence, navrhnout jim model účasti v politice (pozorování voleb) a dát aktivní menšině ruských občanů možnost učinit vážnou politickou volbu. Dříve bylo možné nejít k volbám z apatie či lenivosti, ale teď se z toho stalo odvážné protivládní gesto," napsal komentátor. Pletou se podle něj ti, kdo tvrdí, že bojkot voleb se nepovedl, i když skutečná účast ve volbách zůstane spornou otázkou.

Navalnému se podařilo sehrát roli politické alternativy, a to nejen vůči Putinovi, ale i vůči celé volební mašinérii Kremlu, a "stávka voličů" mu pomohla posunout se ke "strategickému rozšíření svého voličstva" v podobě všech těch, kdo hlasovat nešli. A tak jediní, kdo prohráli, jsou podle listu dezorientovaní ruští voliči, s nimiž budou podobné pokusy provádět i v budoucnu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.