Ruské tajné služby posilují kontrolu komunikačních sítí, cizí uživatelé jsou potenciální špioni | info.cz

Články odjinud

Ruské tajné služby posilují kontrolu komunikačních sítí, cizí uživatelé jsou potenciální špioni

Ruská kontrarozvědka posiluje kontrolu vnitrostátních komunikací a od ruských operátorů požaduje pravidelné informace o zaměstnaných cizincích a zahraničních dodavatelských firmách. S odvoláním na informace ruských komunikačních společností to dnes napsala ruská agentura RBK.

Tajná služba FSB požaduje od ruských telefonních a internetových operátorů čtvrtletní výkazy s údaji o cizincích, kteří se podílejí na správě a budování komunikačních sítí v Rusku, uvádí RBK. Kromě jména a bydliště jde o seznam všech přístupových hesel, která daná osoba v rámci svého pracovního zařazení dostala. Informace o spolupracujících zahraničních firmách mají obsahovat místo a adresu registrace a seznam filiálek.

Nařízení se vztahuje na všechny komunikační společnosti působící v Rusku včetně největších firem MTS, VympelKom, Rostělekom nebo MegaFon. Podle některých zdrojů agentury RBK musejí tajné službě FSB poskytovat i seznam cizinců, kteří využívají jejich telekomunikačních služeb.

Podle ruského experta Alexeje Semeňaky ruské vedení považuje komunikační sítě za strategicky významnou součást infrastruktury a veškeré jejich cizí uživatele za potenciální špiony. „Získaná data zatím jen ukládají, ale v případě jakéhokoli úniku informací je mohou využít,“ řekl Semeňaka RBK.

Ruská média minulý týden oznámila, že hlavní cenzurní a dozorový orgán Roskomnadzor vede soudní spor s provozovatelem ruské sociální sítě Telegram, po němž požaduje klíč k rozšifrování uživatelských zpráv. Zakladatel služby Pavel Durov, označovaný za 'ruského Billa Gatese', požadavek označil za protiústavní a technicky neproveditelný.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud