Ruský soud opět utáhl šrouby. Zakázal populární aplikaci Telegram, nechtěla zpřístupnit komunikaci uživatelů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruský soud opět utáhl šrouby. Zakázal populární aplikaci Telegram, nechtěla zpřístupnit komunikaci uživatelů

Ruský soud opět utáhl šrouby. Zakázal populární aplikaci Telegram, nechtěla zpřístupnit komunikaci uživatelů

Ruský soud zakázal v celé zemi populární komunikační aplikaci Telegram. Důvodem je postoj zástupců sítě, kteří odmítali úřadům otevřít její útroby a zpřístupnit soukromé konverzace uživatelů.

Ruské úřady včetně tajné služby FSB argumentovaly bezpečnostními hledisky. Aplikace podle nich de facto podporuje terorismus, protože útočníkům umožňuje pohodlnou komunikaci.

Telegram skutečně bývá využívaný extremisty po celém světě včetně žoldáků samozvaného Islámského státu. Vyhovuje jim jeho relativní anonymita a možnost šifrovat a mazat zprávy. Ze stejných důvodů je ovšem nástroj vítaným pomocníkem v zemích, kde je ke svobodě slova nepříjemně daleko a kde má opozice oprávněné důvody k obavám. Konkrétně v Rusku to znamená například blogy a diskuzní skupiny, které by ve veřejném prostoru jinak neměly šanci přežít.

Cenzorní a dohledový úřad Roskomnadzor se proto před časem obrátil na soud. Telegram dostal dva týdny na to, aby úřadům otevřel jakási „zadní vrátka“ a nechal je kontrolovat, o čem si lidé píšou. Zástupci sítě to odmítli, podle nich to ani nebylo technicky možné.

Roskomnadzor poté žádal, aby zákaz aplikace začal platit okamžitě. „Informace šířené skrze Telegram můžou obsahovat extremistickou a teroristickou tematiku a to může ohrožovat Rusko či jeho obyvatele včetně uživatelů samotných,“ citují ruská média zástupkyni úřadu.

Podle webu Moscow Times líčení trvalo 20 minut a obhájci Telegramu u něj nebyli přítomní. Soudce podle serveru uvedl, že přístup k aplikaci bude „omezen“. Nakolik a na jak dlouho, není zřejmé.

Síť, která vznikla v roce 2013, se těší globální popularitě a rychlému růstu uživatelů. Denně jich v posledních dvou letech přibývaly stovky tisíc a jejich celkový počet v březnu překročil 200 milionů. Každý den si pošlou přibližně přes 15 miliard zpráv.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.