Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruští hackeři osnovali plán, jak ovlivnit americké voliče. Vytvořili desítky účtů falešných novin

Ruští hackeři osnovali plán, jak ovlivnit americké voliče. Vytvořili desítky účtů falešných novin

Ruští hackeři vytvořili desítky twitterových účtů neexistujících amerických lokálních novin. Upozornil na to web neziskové mediální organizace NPR. Na rozdíl od jiných podobných aktivit však nešířily dezinformace. Podle odborníků šlo o spící buňky připravené na budoucí použití. K tomu však nedošlo. Twitter falešné účty zablokoval.

Celá akce se měla odehrát pod taktovkou Agentury pro výzkum internetu (IRA), ruské firmy známé právě svými aktivitami jako vytváření falešných účtů na sociálních sítích nebo trollích farem.

NPR se podařilo odhalit 48 profilů fiktivních lokálních novin. Některé z nich měly neexistující názvy jako El Paso Top News, Milwaukee Voice nebo Seattle Post. IRA ale stvořila také účet s názvem Chicago Daily News. Takový list skutečně existoval. Činnost však ukončil v roce 1978. Po „zmrtvýchvstání“ nasbíral na Twitteru od května 2014 do července 2016 kolem 19 tisíc sledujících.

„Nezanedbatelný počet těchto účtů měl nějaký druh variace na to, co se zdálo být domovským místním zpravodajským webem,“ komentuje strategii Bret Schafer z Aliance pro zabezpečení demokracie, která sleduje ruské operace a jako první tento trend zaznamenala.

Účty paradoxně nešířily dezinformace, nýbrž skutečné lokální zprávy. Jejich autoři je pravděpodobně koncipovali jako spící buňky, pro které chtěli nejprve získat důvěru čtenářů, aby jich následně mohli využít pro své plány a ovlivnit jimi americké voliče.

„Vytvořili je z nějakého důvodu. A kdyby v nějaký určený čas chtěli provozovat tuto síť, která se zdála být sítí amerických lokálních titulů, mohli by ovlivnit sdělování aktuálních zpráv,“ vysvětluje Schafer.

Twitter účty rozpoznal a zablokoval. Jejich výskyt ale ukazuje na dvě zásadní věci. Rusko od začátku koncipovalo svůj dezinformační projekt jako dlouhodobý nástroj na ovlivňování veřejného mínění v USA. Zadruhé, celý systém propracovalo do nejmenšího detailu a vědělo, jak velké důvěře se lokální periodika ve Spojených státech těší. Podle výzkumu agentury Pew Research jim v roce 2016 věřilo 82 procent Američanů.

Ovlivňování prezidentských voleb je stále předmětem vyšetřování. Tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který prověřuje mimo jiné i vazby předvolební kampaně prezidenta Donalda Trumpa na Kreml, by měl své závěry zveřejnit do začátku září.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744