Ruští hackeři osnovali plán, jak ovlivnit americké voliče. Vytvořili desítky účtů falešných novin | info.cz

Články odjinud

Ruští hackeři osnovali plán, jak ovlivnit americké voliče. Vytvořili desítky účtů falešných novin

Ruští hackeři vytvořili desítky twitterových účtů neexistujících amerických lokálních novin. Upozornil na to web neziskové mediální organizace NPR. Na rozdíl od jiných podobných aktivit však nešířily dezinformace. Podle odborníků šlo o spící buňky připravené na budoucí použití. K tomu však nedošlo. Twitter falešné účty zablokoval.

Celá akce se měla odehrát pod taktovkou Agentury pro výzkum internetu (IRA), ruské firmy známé právě svými aktivitami jako vytváření falešných účtů na sociálních sítích nebo trollích farem.

NPR se podařilo odhalit 48 profilů fiktivních lokálních novin. Některé z nich měly neexistující názvy jako El Paso Top News, Milwaukee Voice nebo Seattle Post. IRA ale stvořila také účet s názvem Chicago Daily News. Takový list skutečně existoval. Činnost však ukončil v roce 1978. Po „zmrtvýchvstání“ nasbíral na Twitteru od května 2014 do července 2016 kolem 19 tisíc sledujících.

„Nezanedbatelný počet těchto účtů měl nějaký druh variace na to, co se zdálo být domovským místním zpravodajským webem,“ komentuje strategii Bret Schafer z Aliance pro zabezpečení demokracie, která sleduje ruské operace a jako první tento trend zaznamenala.

Účty paradoxně nešířily dezinformace, nýbrž skutečné lokální zprávy. Jejich autoři je pravděpodobně koncipovali jako spící buňky, pro které chtěli nejprve získat důvěru čtenářů, aby jich následně mohli využít pro své plány a ovlivnit jimi americké voliče.

„Vytvořili je z nějakého důvodu. A kdyby v nějaký určený čas chtěli provozovat tuto síť, která se zdála být sítí amerických lokálních titulů, mohli by ovlivnit sdělování aktuálních zpráv,“ vysvětluje Schafer.

Twitter účty rozpoznal a zablokoval. Jejich výskyt ale ukazuje na dvě zásadní věci. Rusko od začátku koncipovalo svůj dezinformační projekt jako dlouhodobý nástroj na ovlivňování veřejného mínění v USA. Zadruhé, celý systém propracovalo do nejmenšího detailu a vědělo, jak velké důvěře se lokální periodika ve Spojených státech těší. Podle výzkumu agentury Pew Research jim v roce 2016 věřilo 82 procent Američanů.

Ovlivňování prezidentských voleb je stále předmětem vyšetřování. Tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který prověřuje mimo jiné i vazby předvolební kampaně prezidenta Donalda Trumpa na Kreml, by měl své závěry zveřejnit do začátku září.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud