Šéfa Facebooku už si na kobereček zve i Evropský parlament. Chce vysvětlit, jak pracuje s daty uživatelů | info.cz

Články odjinud

Šéfa Facebooku už si na kobereček zve i Evropský parlament. Chce vysvětlit, jak pracuje s daty uživatelů

Evropský parlament pozval šéfa společnosti Facebook Marka Zuckerberga, aby přišel vysvětlit kauzu kontroverzního využívání dat uživatelů stejnojmenné sociální sítě. Novinářům to na okraj dnešního summitu EU řekl předseda EP Antonio Tajani, který se účastnil začátku jednání šéfů států a vlád bloku.

Také oni se budou zabývat případem spojeným s londýnskou konzultační firmou Cambridge Analytica. Při příchodu to uvedli italský premiér Paolo Gentiloni i francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Doufám, že bude moci (Zuckerberg) vysvětlit událost, která se stala, a především, co hodlá udělat, aby zabránil využívání osobních dat z facebooku způsobem, který nerespektuje vůli jejich majitelů,“ prohlásil Tajani.

Společnost Facebook se ocitla v posledních dnech v centru pozornosti amerických a evropských vyšetřovatelů kvůli odhalením, že britská firma Cambridge Analytica neoprávněně využila data asi 50 milionů uživatelů facebooku k tvorbě profilu amerických voličů. Projekt měl přispět ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Zneužívání osobních dat uživatelů facebooku k politickým cílům je - pokud se nařčení potvrdí - zcela nepřijatelné, uvedl tento týden mluvčí Evropské komise. Ostře se ke kauze vyjádřila také komisařka pro spravedlnost Věra Jourová, která tento týden v USA jednala právě o ochraně dat evropských občanů na serverech v USA.

Ochrana osobních údajů je podle zástupce EK v unii základním právem. „Je pravidlem, že osobní data nesmějí být využívána bez souhlasu dotčené osoby,“ uvedl mluvčí komise.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud