Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Seznam chystá zpravodajskou televizi. Spustí ji na podzim

Seznam chystá zpravodajskou televizi. Spustí ji na podzim

Česká internetová jednička Seznam se zhruba rok od spuštění svého zpravodajského portálu chystá zaútočit na domácí televizní stanice. Podle informací INFO.CZ od důvěryhodných zdrojů přímo z firmy miliardáře Iva Lukačoviče se chystá na podzim spustit vlastní televizní stanici, pravděpodobně to bude v říjnu.

INFO.CZ poslalo velmi detailní dotazy mluvčí Seznamu Ireně Zatloukalové. "V současné chvíli vám k tématu nemám co říci," odpověděla stroze. Provoz televize by podle důvěryhodných informací měl obstarat personál Seznam Zpráv, který by měl zpočátku živě vysílat šest až sedm hodin denně. Zbytek programové náplně mají obstarat pořady z videoportálu Stream, k nimž Seznam nyní horečně shání vysílací práva i pro televizní vysílání, která nemá.

Firma Ivo Lukačoviče, jež se nedávno postaral o rozruch, když se rozhodl nadále komerčně podporovat fake news weby, má pro vysílání už delší dobu připravené místo v takzvaném multiplexu, což je nezbytné pro šíření DVB-T televizního signálu.

V současnosti firma shání další zaměstnance, kteří mají rozšířit redakci Seznam Zpráv a pomoci při vysílání. Lukačovič tak dál expanduje, přestože už podle odhadů expertů z českého trhu do celého projektu investoval přes 200 milionů korun.

Bude zajímavé sledovat, jak na postup firmy zareaguje konkurence. Ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka v pořadu Štrunc, který připravuje INFO.CZ, upozornil, že Seznam je v současnosti obrovský mediální komplex, který nejenom ovlivňuje specifickou část trhu výsledky vyhledávání, ale zároveň produkuje vlastní obsah.

"Koncentruje pozoruhodnou moc. Má Seznam Zprávy a má Novinky. A zároveň pro řadu mediálních domů zprostředkovává příjem z reklamy. Ta pozice Seznamu je velmi jednoduše napadnutelná," dodal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1