Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandál Facebooku třese Zuckerbergovým křeslem. Investoři chtějí, aby šel, ale jsou na něj krátcí

Skandál Facebooku třese Zuckerbergovým křeslem. Investoři chtějí, aby šel, ale jsou na něj krátcí

Nedávné vystoupení šéfa Facebooku Marka Zuckerberga před americkým kongresem mimo jiné ukázalo, že zakladatel sociální sítě má nad svou společností stále téměř absolutní moc. To se ovšem přestává líbit investorům, z nichž někteří už ve světle aktuálního skandálu s únikem dat uživatelů veřejně prohlásili, že by Zuckerberga rádi viděli na cestě z křesla generálního ředitele.

Podíly Facebooku vlastní investoři ve dvou typech akcií. První jsou akcie veřejně obchodovatelné na burze a jejich držitel má právo na jeden hlas za každou akcii. Druhý typ akcií, jejichž největším vlastníkem je právě Zuckerberg, však svému majiteli zaručuje sílu deseti hlasů na jeden podíl. Díky tomu má Zuckerberg nad svou společnostní 60procentní kontrolu. Tyto akcie vlastní kromě Zuckerberga jen úzká skupina osob v rámci firmy.

To se však části dalších držitelů akcií přestává líbit a začínají zastávat názor, že by se společnosti dařilo lépe, pokud by v ní pátý nejbohatší muž planety ztratil rozhodující slovo.

„Pan Zuckerberg se v podstatě nikomu nezodpovídá. Ani správní radě, ani akcionářům. Je svým vlastním pánem a zjevně to nefunguje,“ sdělil ekonomickému listu Financial Times podílník Facebooku Michael Frerichs, jehož přesný podíl a tedy i slovo ve firmě nejsou známy. Podobný názor má i správce penzijního fondu města New York Scott Stringer. Fond, který má jeho úřad na starosti, vlastní akcie Facebooku v hodnotě jedné miliardy dolarů.

720p 360p
Proč: Facebook a data, která na vás má

Hlavním důvodem odporu vůči šéfovi Facebooku jsou okolnosti kolem nezodpovědného nakládání s osobními daty, jehož britská agentura Cambridge Analytica využila k manipulaci veřejného mínění v několika zemích světa.

V reakci na nová odhalení se hodnota akcií Facebooku za týden propadla o 75 miliard dolarů. Ačkoliv se od té doby hodnota podílů začala zvyšovat, stále je valuace společnosti o 40 miliard dolarů nižší než před vypuknutím skandálu. Zatímco na začátku března dosahovala cena jedné akcie 185 dolarů za kus, dnes hodnota jednoho podílu činí 168 dolarů za jednu akcii.

Mark Zuckeberg se ale kontroly nad svou společností rozhodně nebude vzdávat snadno. „Jedna z věcí, za kterou jsem šťastný, je fakt, že naše společnost je plně kontrolovaná. Netrpíme rozmary krátkodobých investorů. Můžeme navrhovat produkty a činit rozhodnutí, která jsou nejlepší pro naši komunitu,“ řekl Mark Zuckerberg magazínu Vox.

Kritika investorů směrem k zakladatelům společnosti přitom není ve světě korporací ničím novým. Například nedávno ustoupil podobným tlakům spoluzakladatel alternativní taxislužby Uber Travis Kalanick, kterého ředitelské místo stály sexuální aféry uvnitř společnosti. Kalanick zůstal akcionářem a členem správní rady společnosti. Podobný osud potkal i duchovního otce Applu Steva Jobse. I ten byl v roce 1985 ze společnosti kvůli tehdejším akcionářům odejit.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1