Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandál ve Fox News vrcholí. Slavný komentátor O’Reilly dostal kvůli sexuálnímu obtěžování padáka

Skandál ve Fox News vrcholí. Slavný komentátor O’Reilly dostal kvůli sexuálnímu obtěžování padáka

Televizní společnost Fox News so rozhodla k radikálnímu řešení a vyhodila jednu z nejznámějších tváří svého televizního vysílání, konzervativního – a značně kontroverzního – komentátora Billa O’Reillyho. 67letý novinář v poslední době čelil nařčení ze sexuálního obtěžování žen. On sám pochybení odmítal.

„Murdochovi (majitelé Fox News – pozn. redakce) rozhodli, že 21letá kariéra Billa O’Reillyho dospěla ke konci,“ uvedl podle deníku The Independent Gabriel Sherman obeznámený s děním uvnitř společnosti.

Rozhodnutí zbavit se přední tváře vysílání s mnohaletou zkušeností se přitom podle dostupných informací nerodilo jednoduše. Rupert Murdoch, hlava známé dynastie, se televizní hvězdy zastával. Jeho synové ale údajně nakonec měli silnější slovo.

Verdikt nad kariérou O’Reillyho je o to pikantnější, že on sám je podle médií na dovolené v Itálii a společnost jeho konec hodlá oficiálně oznámit ještě před jeho návratem.

Rozhodnutí ukončit O’Reillyho působení předcházel skandál, který ke konzervativní stanici přitahoval nežádanou pozornost. Novinář čelil nařčení, že obtěžoval ženy, což on sám popíral. Konkrétně se minimálně v jednom případě mělo jednat o příslib pracovního místa výměnou za sexuální služby. Dotčená žádnou práci nakonec údajně nedostala.

Společnosti se kvůli tomu ozvala jedna z žen zastoupená právničkou a vše začalo směřovat k soudní bitvě, na kterou si Fox News podle amerických médií najala právníky. Deník The New York Times dříve informoval o tom, že Fox News má za urovnání sporu celkem s pěti poškozenými zaplatit 13, nebo dokonce 17 milionů dolarů. Společnost si údajně měla koupit jejich mlčenlivost.

Pro Fox News měla celá aféra ještě jeden konkrétní nepříjemný dopad: inzerenti začali stahovat reklamu.

O’Reillyho na Fox News vystupoval především ve svém pořadu The O'Reilly Factor. Valnou část své kariéry vyvolával mezi částí publika pobouření a čelil kritice, že překrucuje fakta, informuje účelově nebo rovnou otevřeně lže.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744