Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skrytá zbraň proti Rusku? Rekonstrukce dálnice D1 očima konspiračních webů

Skrytá zbraň proti Rusku? Rekonstrukce dálnice D1 očima konspiračních webů

Ani s počátkem druhého měsíce prázdnin se situace na nejvytíženější české dálnici nelepší, výjimkou nejsou kvůli nehodám na rekonstruovaných částech D1 mnohakilometrové kolony. Drtivou většinu řidičů, kteří v nich popojíždějí, by ale asi překvapila konspirační teorie s touto dálnicí spojená.

Rekonstrukce klíčové západo-východní trasy má podle konspirátorů ve skutečnosti svou skrytou vojenskou agendu. Konkrétně je prý zaměřena hlavně proti Rusku.

Jak nedávno upozornil EU StratCom, součást Evropské služby pro vnější činnost zaměřená na odhalování a vyvracení dezinformací a propagandy, takto o opravách nejstarší české dálnice píší některé české konspirační a dezinformační weby.

Kupříkladu dezinformační server Nová republika dovozuje, že „bourání mostů na D1 bylo od počátku podezřelé“ a burcuje, že „voliči mají právo vědět, zda byla dálniční síť ČR vybrána k provedení vojenského útoku – mise vzhledem ke své poloze na stát, či státy orientované na východ“.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl na takový pohled na rekonstrukci D1 reagoval pobaveně:

„Pokud jde o přímé vojenské využití, je přirozené, když třeba na cestě do Pobaltí využívají dálnici vojenské konvoje. Ale nejde o nic jiného než o výstavbu nové dálnice na pozemku té původní, jen širší. V některých úsecích je „dé jednička“ až deset let za svou technickou životností.“

Faktem ovšem je, že úsek dálnice D1 u Měřína má už od roku 1977 status záložního letiště a s možností mimořádného využití pro start a přistávání vojenských letadel se počítá i při současné rekonstrukci.

Před rokem 1989 měřínskou dálnici tehdejší československá armáda skutečně dvakrát (v roce 1980 a 1985) jako letiště otestovala. Kvůli tomu byl úsek dálnice, i silnice v jeho okolí, kompletně uzavřen po dobu tří týdnů. To by dnes znamenalo totální kolaps dopravy v celém Česku.

„Jde suverénně o nejvytíženější a klíčovou dálniční komunikaci nejen v České republice, ale i pro celou střední Evropu. Vytížení u Prahy a u Brna dosahují až 100 tisíc aut denně,“ podotýká mluvčí Rýdl.

Využití vybraných úseků dálnic jako možného záložního letiště je běžné i v zahraničí. Česko má vedle D1 v záloze i úsek silnice R46 u Vyškova.

Na rekonstrukci tříkilometrové části D1, jež může sloužit jako ranvej, proto ŘSD muselo akceptovat požadavky Ministerstva obrany.

„Parametry jsme obdrželi od Ministerstva obrany, je tam daná nějaká šíře, délka, profil, odvodnění. Dokonce jsme dostali i zadání, pokud jde o normovanou nosnost a kvalitu materiálů, ale ta se nijak zvlášť neliší od zbytku D1. Je tam i jiná konstrukce, chybí tam třeba ten tradiční střední dělící pás a existuje nějaký časový limit, během něhož by se měla tato část dálnice stihnout změnit na přistávací dráhu,“ říká Jiří Rýdl.

INFOGRAFIKA: Modernizace D1INFOGRAFIKA: Modernizace D1autor: Reuters

Obavy z toho, že by dálnice mohla být zneužita k napadení nepřítelem, nejsou nijak nové. Byly vlastní i komunistickému Československu.

Někdejší šachový velmistr a po roce 1948 sportovní funkcionář ČSTV Luděk Pachman vzpomínal ve své knize na to, jak prosazoval v Praze pořádání olympijských her. V červnu 1967 předsednictvo ÚV KSČ jeho návrh schválilo a uložilo vládě realizaci.

„To ve mně vyvolalo řadu smělých plánů, co by se všechno mohlo dostat pod střechu: dálnice z Prahy do Řezna a na druhou stranu až do Košic (…),“ popisuje Pachman v knize „Jak to bylo, zpráva o činnosti šachového velmistra za období 1924 – 1972“ (knihu vydalo nakladatelství manželů Škvoreckých 68 publishers v Torontu roku 1974).

Právě v souvislosti se zamýšlenou výstavbou nové dálnice na jih, Praha – Řezno, na jejímž budování se podle plánů mělo finančně významně podílet tehdejší západní Německo, se s námitkami ozvalo ministerstvo národní obrany. „Dálnice prý byla v rozporu se zájmy bezpečnosti státu, poněvadž by z ní mohla startovat agresívní západoněmecká letadla k náletům na naše území. Napřed jsme myslel, že je to vtip, ale nebyl,“ vzpomínal Pachman.

Jako vtip znějí i dnešní úvahy českých konspiračních webů, že rekonstrukce D1 je vojenskou stavbou namířenou proti Moskvě. I v tomto případě to ale současní konspirátoři myslí podle všeho vážně.

Text původně vyšel na webu HlídacíPes.org. Publikujeme ho se souhlasem redakce.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1