Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovensko rozšiřuje diplomatickou činnost v Jeruzalémě. Otevře tam kulturní centrum

Slovensko rozšiřuje diplomatickou činnost v Jeruzalémě. Otevře tam kulturní centrum

Slovensko otevře kulturní centrum v Jeruzalémě. Napsal to izraelský server Times of Israel, podle něhož to sdělila slovenská parlamentní delegace, která je stejně jako delegace českých senátorů v těchto dnech v Izraeli. Times of Israel to označil za „překvapivý krok“, jímž se Slovensko připojuje k České republice a Bulharsku, které se rozhodly rozšířit diplomatickou přítomnost v Jeruzalémě. První a nejvýznamnější krok podnikly Spojené státy, když do Jeruzaléma v květnu převedly své velvyslanectví z Tel Avivu.

Slovenská delegace ohlásila otevření kulturního centra v Jeruzalémě v úterý. Poslanec Martin Glváč, který je ve slovenské delegaci, řekl podle Times of Israel, že doufá, že jde o první krok ze série dalších, jež budou následovat. Glváč o úmyslu své země informoval na úterním setkání v izraelském parlamentu uspořádaném ke stému výročí založení Československa a 70. výročí vzniku Izraele. V úterý se konala třístranná schůzka návštěvníků z Česka a Slovenska s předsedou izraelského parlamentu Julim Edelsteinem. Přítomen byl předseda slovenského parlamentu Andrej Danko a předseda českého Senátu Milan Štěch.

Edelstein podle Times of Israel vyzval Slovensko k následování České republiky a otevření honorárního konzulátu v Jeruzalému, načež Slováci ohlásili rozhodnutí o kulturním centru. „Pro Izrael je to úžasný diplomatický úspěch a příjemné překvapení. Jsem si jist, že až přijedou další delegace, pochopí, že Jeruzalém je věčné hlavní město Izraele,“ řekl při svém poděkování Edelstein.

Izraelský server upozornil, že slovenské ministerstvo zahraničí nijak nenaznačilo změnu názoru Bratislavy na status Jeruzaléma. Slovenská delegace neposkytla bližší informaci o tom, kdy bude nové zařízení otevřeno.

Česko svůj honorární konzulát v Jeruzalému otevřelo v květnu. Úřad tam již byl v minulosti, ale po úmrtí minulé honorární konzulky byl od roku 2016 uzavřen. Prezident Miloš Zeman vyzývá k přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Americký prezident Donald Trump loni ohlásil, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele, a 14. května do něj USA přesunuly své velvyslanectví. Palestinci kvůli tomu odvolali svého zástupce z USA.

Izrael v roce 1967 obsadil východní, převážně Araby obývanou část, později ji připojil ke zbytku a celý Jeruzalém označil za svou nedělitelnou metropoli. Většina světa ale anexi neuznává a o konečném statusu měla rozhodnout izraelsko-palestinská jednání, jež jsou však od roku 2014 pozastavena.

Podle izraelských sdělovacích prostředků usiluje izraelský premiér Benjamin Netanjahu o to, aby země celé visegrádské skupiny přesunuly svá velvyslanectví do Jeruzaléma, a osobně požádal maďarského premiéra Viktora Orbána, aby přijel do Izraele. Orbán cestu ohlásil na 18. až 20. červenec. Během léta se pak podle izraelských médií mají konat schůzky s dalšími členy skupiny. Podobně Netanjahu lobbuje u latinskoamerických států.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744