Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovenský rozhlas pod tlakem. Uniklý dokument stanovuje redaktorům povolené zdroje a ukládá přehlížení opozice

Slovenský rozhlas pod tlakem. Uniklý dokument stanovuje redaktorům povolené zdroje a ukládá přehlížení opozice

Slovenská veřejnoprávní televize a rozhlas RTVS musí vysvětlovat interní dokument, který zveřejnil blog Omediach.sk. Text obsahuje instrukce redaktorům rozhlasu, jak mají vytvářet zpravodajství včetně seznamu „povolených“ zdrojů. Vedení RTVS namítá, že je dokument vytržený z kontextu.

„Zdroje pro přípravu a vysílání krátkého zpravodajství jsou výlučně agenturní servisy TASR a SITA, ČTK a originální zprávy redaktorů zpravodajství RTVS. Z informací uveřejněných na internetových portálech a v jiných médiích zprávy nepřipravujeme,“ píše se v interním dokumentu.

Text obsahuje i řadu jazykových a formulačních doporučení, která nijak nevybočují z reality fungování například veřejnoprávních médií v Česku.

Právě věta s výčtem přípustných informačních zdrojů ale vyvolala rozruch. Z opozice se ozvaly i výzvy k odvolání šéfky rozhlasového zpravodajství RTVS Petry Stano Maťašovské.

Zeptejte se nejdřív vlády

Proč tak silný ohlas u opozice? Dokument zveřejněný na webu Omediach.sk vyzývá redaktory, aby nezařazovali do zpravodajství informace o návrzích zákonů a novel z dílny opozičních poslanců předtím, než projdou do druhého čtení, a už vůbec ne bez stanoviska koalice, resp. věcně příslušného rezortu.

Šéfka rozhlasového zpravodajství to zdůvodňuje „parlamentní praxí“, ze které prý plyne, že z těchto návrhů téměř žádný neprojde prvním čtením, jejich relevantnost je proto nízká a často jde o odborně nepřipravené, nesystémové a neprokonzultované návrhy, které mají spíš „zaujmout veřejnost než řešit problém“. 

Vedení RTVS se brání, že „některé pasáže textu byly naformulované nevhodně, což dalo prostor pro jejich rozsáhlou dezinterpretaci“, citovala slovenská média mluvčí televize a rozhlasu Eriku Rusnákovou.

Na celou situaci už reagovala i iniciativa Za slušné Slovensko, která od únorové vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové stojí za řadou veřejných protestů na Slovensku.

Směr Rusko nebo Bělorusko

„Jestli měl někdo pochybnost o tom, že v RTVS probíhá normalizace, která se nápadně podobá té komunistické, po přečtení této směrnice je to černé na bílém,“ napsala iniciativa na svém Facebooku. Slovensko se podle ní podobnými kroky posouvá na úroveň Běloruska nebo Ruska.

Pochybnosti o nezávislosti RTVS na politické moci se objevují od loňského léta, kdy do čela televize a rozhlasu nastoupil Jaroslav Rezník, známý svým dřívějším blízkým vztahem k národovecké Slovenské národní straně. Ta je dnes menším koaličním partnerem strany SMER expremiéra Roberta Fica.

Rezník navíc do vedení zpravodajství RTVS přivedl několik bývalých mluvčích ministerstev a státních institucí. Kritiku sklidil i za to, že na začátku roku zastavil investigativní relaci Reportéri.

Za poslední půlrok opustila zpravodajství RTVS řada novinářů. Výpověd dostala jedna z nejzkušenějších slovenských novinářek a dlouholetá zahraniční zpravodajka Olga Baková.

Řediteli k narozeninám

Ještě před nástupem do čela RTVS vedl Rezník tiskovou agenturu TASR, kterou zmiňovaný interní dokument rozhlasového zpravodajství RTVS zmiňuje jako jeden z „povolených zdrojů“.

Agentura pod jeho vedením dávala neobvykle velký prostor zmiňované Slovenské národní straně. Uzavřela také smlouvu o spolupráci s prokremelskou agenturou Sputnik, která šíří dezinformace a ruskou propagandu. Rezník nakonec po vlně kritiky ze smlouvy vycouval.

Když bylo Rezníkovi 50 let, agentura TASR při této příležitosti do svého zpravodajského servisu zařadila jeho profil včetně výčtu zásluh o rozvoj firmy.


Text vyšel na serveru HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho se souhlasem redakce.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1