Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smazat, nebo nesmazat. Co se děje s facebookovým účtem, když uživatel zemře?

Smazat, nebo nesmazat. Co se děje s facebookovým účtem, když uživatel zemře?

Rozmach sociálních sítí změnil svět, jak jsme jej znali dříve. Pod slovem dědictví se tak dávno neskrývá jen souhrn hmotných statků, které po sobě zanechal nebožtík na tomto světě. V posledních letech se stále častěji jedná také o odkaz virtuální, který po smrti zůstává zaheslován kdesi na síti…

V Berlíně začal soudní proces, v jehož rámci žaluje matka Facebook za neposkytnutí přístupu k uživatelskému účtu své zesnulé patnáctileté dcery. Dívka před pěti lety zemřela poté, co ji v jedné z berlínských stanic podzemní dráhy přejela souprava metra. Rodiče dodnes nevědí, zda se jednalo o sebevraždu nebo nešťastnou náhodu a zprávy na Facebooku by jim mohly pomoci nalézt konečně odpovědi.

Právní otázka ovšem zní, zda rodiče zdědili i internetový odkaz své dcery stejně jako tomu bylo v případě pozemských statků. V prvním řízení, které se před berlínským soudem uzavřelo v prosinci 2015, dal senát za pravdu rodičům. Na elektronickou komunikaci se podle jeho stanoviska musí pohlížet stejně jako na hmotné dopisy, jinak by došlo k paradoxu.

Současně soud uvedl, že nedojde k porušení práv dcery, jelikož rodiče jsou coby zákonní zástupci oprávněni dostat veškeré potřebné informace, které se týkají internetové i jiné komunikace svého nezletilého potomka.

Facebook se tehdy ale proti rozhodnutí odvolal, argumentoval při tom tím, že dojde k poškození práv zajišťujících soukromí uživatelů, kteří si s dívkou dopisovali. Od té doby se o tomto problému dohadují odborníci a dosud nemají jednoznačnou odpověď.

„Z lidského hlediska jsem schopná pochopit touhu rodičů zjistit, co vedlo k smrti jejich dítěte,“ řekla pro Deutsche Welle Elke Bruckerová-Kleyová, IT specialistka z univerzity v Curychu. „Druhá otázka ale zní: Je vlastník internetové platformy vůbec oprávněn poskytnout přístup k takovým údajům? Zesnulá měla možná okruh přátel na sociální síti jako je facebook, a ti sdíleli svá data s ní, ne s jejími rodiči,“ zamýšlí se Švýcarka.

Otázka, co se stane s vaším digitálním odkazem, je tak v dnešní době stále palčivější. Na internetu po sobě lidé zanechávají stále znatelnější stopu, z příspěvků na sociálních sítích lze vyčíst stále více o životě jednotlivce a důležitých událostech a setkáních v jeho životě. Co s tím vším po smrti?

Facebook v minulosti na poptávku zareagoval a nabídl svým uživatelům několik možností, jak se mohou ještě za života pojistit, že se po jejich smrti stane s účtem to, co si přejí. Jedním takovým způsobem je například zvolit si správce, který vaši digitální pozůstalost uspořádá. Mezi další možnosti patří funkce úplného vymazání účtu po smrti nebo prohlášení uživatele za zesnulého.

To právě zkomplikovalo situaci v případě patnáctileté dívky z Berlína. Ta si účet na sociální síti zřídila se souhlasem svých rodičů, když jí bylo čtrnáct let, pod podmínkou, že s nimi bude sdílet své heslo, aby měli účet pod kontrolou. Když se ale její matka chtěla na síť přihlásit, aby zjistila, co stálo za smrtí její dcery, byl už profil označený za zesnulého uživatele a ta se tam tak nedostala.

Jednou z dalších možností, jak se se svými blízkými rozloučit, tak je služba nazvaná „If I die,“ tedy „Pokud zemřu.“ Ta uživatelům umožňuje nahrát svým nejbližším krátkou zprávu na rozloučenou. Zpráva se na facebookovém profilu objeví, pokud tři z uživatelových předem vybraných přátel sociální síti potvrdí, že uživatel zemřel.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744