Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soros, Schwarzenberg a dezinformace. Proruský Aeronet se snaží ovlivnit prezidentské volby

Soros, Schwarzenberg a dezinformace. Proruský Aeronet se snaží ovlivnit prezidentské volby

Proruský dezinformační server Aeronet se pomocí falešných zpráv snaží ovlivnit české volby. Na svých stránkách minulý týden publikoval zprávu o tom, že kontroverzní miliardář maďarského původu George Soros a Karel Schwarzenberg chtějí finančně podporovat prezidentské protikandidáty Miloše Zemana. Jak Soros, tak i bývalý český ministr zahraničí tuto zprávu, která se zakládá na informacích anonymního zdroje, odmítají, uvádí server iHNED.

Bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a zakladatel Středoevropské univerzity George Soros si podle zprávy dezinformačního média měli nedávno v bance UniCredit založit bankovní účty, skrze které mají v budoucnu plynout finance Zemanovým protikandidátům. Server dokonce „nevylučuje“, že Soros, který kdysi vydělal jmění na spekulacích vůči britské libře, se podobným způsobem chystá zaútočit i proti české koruně. 

„Dají se očekávat štědré dary od George Sorose ve prospěch prezidentským kandidátům proti Miloši Zemanovi. Finanční kreditní linka z UniCredit bude aktivní a George Soros dokáže svými penězi spustit v České republice mohutný Majdan proti Miloši Zemanovi,“ tvrdí dezinformační server. 

Hlavním důkazem pro tyto spekulace jsou fotokopie pasů, které obě osobnosti veřejného života měly použít při otevření svého konta v bance. „Ta fotokopie může být z jakéhokoliv úřadu,“ reagoval na zprávu Schwarzenberg. „Pořád ho ukazuji, takže si mohli udělat kopii. V této zemi neexistuje diskrétnost,“ dodal pro iHNed protikandidát Miloše Zemana z loňských prezidentských voleb. Zveřejněné informace pak odmítnul prostřednictvím svého mluvčího i Soros. 

Banka UniCredit informaci o tom, zda si u ní Soros či Schwarzenberg otevřeli účet, nemohla komentovat, důrazně se nicméně ohradila proti tomu, že by kopie pasů unikly z její interní dokumentace.

Server Aeronet se již pokusil ovlivnit nedávné parlamentní volby, když jako jeden z dezinformačních webů vypustil do oběhu vypustil takzvanou kauzu Lithium. Ta podle odborníků ubrala hlasy vládní ČSSD ve prospěch stran ANO a SPD. Po volbách tato kauza utichla.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1