Soros, Schwarzenberg a dezinformace. Proruský Aeronet se snaží ovlivnit prezidentské volby | info.cz

Články odjinud

Soros, Schwarzenberg a dezinformace. Proruský Aeronet se snaží ovlivnit prezidentské volby

Proruský dezinformační server Aeronet se pomocí falešných zpráv snaží ovlivnit české volby. Na svých stránkách minulý týden publikoval zprávu o tom, že kontroverzní miliardář maďarského původu George Soros a Karel Schwarzenberg chtějí finančně podporovat prezidentské protikandidáty Miloše Zemana. Jak Soros, tak i bývalý český ministr zahraničí tuto zprávu, která se zakládá na informacích anonymního zdroje, odmítají, uvádí server iHNED.

Bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a zakladatel Středoevropské univerzity George Soros si podle zprávy dezinformačního média měli nedávno v bance UniCredit založit bankovní účty, skrze které mají v budoucnu plynout finance Zemanovým protikandidátům. Server dokonce „nevylučuje“, že Soros, který kdysi vydělal jmění na spekulacích vůči britské libře, se podobným způsobem chystá zaútočit i proti české koruně. 

„Dají se očekávat štědré dary od George Sorose ve prospěch prezidentským kandidátům proti Miloši Zemanovi. Finanční kreditní linka z UniCredit bude aktivní a George Soros dokáže svými penězi spustit v České republice mohutný Majdan proti Miloši Zemanovi,“ tvrdí dezinformační server. 

Hlavním důkazem pro tyto spekulace jsou fotokopie pasů, které obě osobnosti veřejného života měly použít při otevření svého konta v bance. „Ta fotokopie může být z jakéhokoliv úřadu,“ reagoval na zprávu Schwarzenberg. „Pořád ho ukazuji, takže si mohli udělat kopii. V této zemi neexistuje diskrétnost,“ dodal pro iHNed protikandidát Miloše Zemana z loňských prezidentských voleb. Zveřejněné informace pak odmítnul prostřednictvím svého mluvčího i Soros. 

Banka UniCredit informaci o tom, zda si u ní Soros či Schwarzenberg otevřeli účet, nemohla komentovat, důrazně se nicméně ohradila proti tomu, že by kopie pasů unikly z její interní dokumentace.

Server Aeronet se již pokusil ovlivnit nedávné parlamentní volby, když jako jeden z dezinformačních webů vypustil do oběhu vypustil takzvanou kauzu Lithium. Ta podle odborníků ubrala hlasy vládní ČSSD ve prospěch stran ANO a SPD. Po volbách tato kauza utichla.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud