Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soud začal projednávat žalobu sestry Marešové na Vltava Labe Media. Média z nevinné ženy udělala vražedkyni

Soud začal projednávat žalobu sestry Marešové na Vltava Labe Media. Média z nevinné ženy udělala vražedkyni

Soud začal projednávat žalobu zdravotní sestry Věry Marešové na vydavatelství Vltava Labe Media (VLM). Žena, která čelila obžalobě z vražd pacientů v rumburské nemocnici a kterou soudy nakonec osvobodily, tvrdí, že při informování o jejím případu novináři nerespektovali presumpci neviny. Požaduje po VLM 2,6 milionu korun, vydavatelství jí uhradilo 100 tisíc korun. Soud dnes jednání přerušil, pokračovat bude v říjnu. Marešová podala žalobu i na další vydavatele.

Nejde o to, že by média o trestním stíhání nemohla informovat veřejnost, ale o to, jak informují, řekl dnes u soudu právník Marešové Jan Poláček. Původně Marešová v žalobě žádala 2,7 milionu korun, vydavatelství se jí ale ještě před zahájením soudního jednání omluvilo a zaplatilo 100.000 korun. Marešová nyní u soudu žádá doplacení zbytku nároku. Vltava Labe Media vydává mimo jiné noviny Deník.

Marešová čelila obžalobě z toho, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Marešová byla obviněna z pěti vražd, soudy ji osvobodily. Nepodařilo se prokázat, že se skutek vůbec stal.

Poláček dnes u Obvodního soudu pro Prahu 5 řekl, že vysoká částka má Marešové nahradit útrapy, které jí články způsobily, ale působit má i preventivně.

Zástupkyně vydavatelství Jana Fráňová dnes u soudu řekla, že několik článků sice bylo "špatně koncipovaných", šlo ale podle ní jen o ojedinělé případy. I proto ale vydavatelství ženě část peněz uhradilo. "Klient si je určitého pochybení vědom, a i proto se zachoval tak, jak se zachoval," řekla Fráňová. Podle právničky vydalo k případu kolem rumburské nemocnice řadu článků, závadných z nich bylo podle ní jen minimum. Z celých článků podle Fráňové vyplývá, že informovaly o ještě neskončeném trestním řízení, tedy že žena ještě mohla být osvobozena.

Marešová žaluje i další vydavatelství, celkem žádá skoro 35 milionů korun. Největší částku, 12 milionů, chce od televize Nova. Odškodnění požaduje i po vydavatelstvích Mafra, Economia, Czech News Center a televizi Prima.

Minulý týden stejný soud projednával žalobu na vydavatelství Mafra, po kterém chce Marešová 6,7 milionu korun. Mafra pochybení odmítá. Podle právničky společnosti Dagmar Hartmanové novináři v jejím případě presumpci neviny dodrželi a jednotlivá tvrzení v článcích nelze posuzovat bez kontextu a celkového vyznění textu. Soud s TV Nova začal v polovině května, pokračovat by měl v červenci.

Vyšetřování trestní kauzy odstartovalo úmrtí jedné z pacientek. Policie Marešovou v létě 2014 obvinila nejprve z této vraždy, na základě znaleckého posudku pak z dalších pěti vražd. Soudy ženu osvobodily, protože nebylo prokázáno, že se skutky vůbec staly. Kvůli nezákonnému rozhodnutí o svém trestním stíhání a za ztížení společenského uplatnění se Marešová v jiném řízení domáhá od státu pěti milionů korun.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232