Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soud začal projednávat žalobu sestry Marešové na Vltava Labe Media. Média z nevinné ženy udělala vražedkyni

Soud začal projednávat žalobu sestry Marešové na Vltava Labe Media. Média z nevinné ženy udělala vražedkyni

Soud začal projednávat žalobu zdravotní sestry Věry Marešové na vydavatelství Vltava Labe Media (VLM). Žena, která čelila obžalobě z vražd pacientů v rumburské nemocnici a kterou soudy nakonec osvobodily, tvrdí, že při informování o jejím případu novináři nerespektovali presumpci neviny. Požaduje po VLM 2,6 milionu korun, vydavatelství jí uhradilo 100 tisíc korun. Soud dnes jednání přerušil, pokračovat bude v říjnu. Marešová podala žalobu i na další vydavatele.

Nejde o to, že by média o trestním stíhání nemohla informovat veřejnost, ale o to, jak informují, řekl dnes u soudu právník Marešové Jan Poláček. Původně Marešová v žalobě žádala 2,7 milionu korun, vydavatelství se jí ale ještě před zahájením soudního jednání omluvilo a zaplatilo 100.000 korun. Marešová nyní u soudu žádá doplacení zbytku nároku. Vltava Labe Media vydává mimo jiné noviny Deník.

Marešová čelila obžalobě z toho, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Marešová byla obviněna z pěti vražd, soudy ji osvobodily. Nepodařilo se prokázat, že se skutek vůbec stal.

Poláček dnes u Obvodního soudu pro Prahu 5 řekl, že vysoká částka má Marešové nahradit útrapy, které jí články způsobily, ale působit má i preventivně.

Zástupkyně vydavatelství Jana Fráňová dnes u soudu řekla, že několik článků sice bylo "špatně koncipovaných", šlo ale podle ní jen o ojedinělé případy. I proto ale vydavatelství ženě část peněz uhradilo. "Klient si je určitého pochybení vědom, a i proto se zachoval tak, jak se zachoval," řekla Fráňová. Podle právničky vydalo k případu kolem rumburské nemocnice řadu článků, závadných z nich bylo podle ní jen minimum. Z celých článků podle Fráňové vyplývá, že informovaly o ještě neskončeném trestním řízení, tedy že žena ještě mohla být osvobozena.

Marešová žaluje i další vydavatelství, celkem žádá skoro 35 milionů korun. Největší částku, 12 milionů, chce od televize Nova. Odškodnění požaduje i po vydavatelstvích Mafra, Economia, Czech News Center a televizi Prima.

Minulý týden stejný soud projednával žalobu na vydavatelství Mafra, po kterém chce Marešová 6,7 milionu korun. Mafra pochybení odmítá. Podle právničky společnosti Dagmar Hartmanové novináři v jejím případě presumpci neviny dodrželi a jednotlivá tvrzení v článcích nelze posuzovat bez kontextu a celkového vyznění textu. Soud s TV Nova začal v polovině května, pokračovat by měl v červenci.

Vyšetřování trestní kauzy odstartovalo úmrtí jedné z pacientek. Policie Marešovou v létě 2014 obvinila nejprve z této vraždy, na základě znaleckého posudku pak z dalších pěti vražd. Soudy ženu osvobodily, protože nebylo prokázáno, že se skutky vůbec staly. Kvůli nezákonnému rozhodnutí o svém trestním stíhání a za ztížení společenského uplatnění se Marešová v jiném řízení domáhá od státu pěti milionů korun.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1