Spor v ČRo: Zavoral nabídnul omluvu a ústupky. Kroupovi to nestačí a dál zvažuje výpověď | info.cz

Články odjinud

Spor v ČRo: Zavoral nabídnul omluvu a ústupky. Kroupovi to nestačí a dál zvažuje výpověď

Omluva a ústupky. Tak reaguje generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) René Zavoral na kritické prohlášení více než dvou stovek vlastních zaměstnanců. Těm se nelíbí, jakým způsobem strhal reportáže jednoho ze svých elitních reportérů, Janka Kroupy, které se týkaly firmy Agrofert spojené s premiérem Andrejem Babišem. Samotného Kroupu ale dnes Zavoral nepřesvědčil. „Z mého pohledu problém stále není vyřešen,“ říká pro INFO.CZ s tím, že zvažuje podání výpovědi.

Kauza v Českém rozhlase mezi jeho ředitelem René Zavoralem a investigativním reportérem Jankem Kroupou se vleče již několik týdnů. A její rozuzlení je podle všeho stále v nedohlednu. Navzdory tomu, že se Zavoral dnes na velkém vystoupení před svými redaktory omluvil a navrhnul ústupky. Podle Kroupy to nestačí.

„Z mého pohledu problém stále není vyřešen,“ tvrdí pro INFO.CZ Kroupa. „My jsme v rámci prohlášení žádali záruky, aby byla svobodná žurnalistika v Českém rozhlase zachována. Aby zpravodajská část redakce, tedy od redaktorů výše, byla výrazněji oddělena od mocensko-manažerské části. Tak, jak je to běžné třeba v zahraničí. Chtěli jsme záruku, že se sníží prostor pro ovlivňování. A to zatím nebylo dodrženo, v tom, co ředitel dnes řekl, mě nepřesvědčil,“ argumentuje reportér.

Spor mezi oběma muži, z nichž každý má na své straně část zaměstnanců a institucí Rozhlasu, se táhne kvůli Kroupovým reportážím o hospodaření Agrofertu, tedy firmy spřízněné s premiérem Andrejem Babišem, na cizích pozemcích. Zavoral tyto reportáže nazval účelové, nekvalitní, protibabišovské. Nechal zpracovat několik analýz, které měly jeho přesvědčení potvrdit, nakonec tak učinila studie pouze jedna a pouze částečně.

To byl ostatně také důvod, proč se za Kroupu postavilo v prohlášení více než dvě stě redaktorů Českého rozhlasu. Uvedli, že Zavoral poškozuje dobré jméno Českého rozhlasu a apelovali na ředitele, aby případ postoupil Etické komisi.

Ředitel jim dnes vyhověl. „Za výroky o účelovosti se omlouvám; beru tyto své výroky zpět,“ řekl Zavoral. „Vyhověl jsem rovněž požadavku na oslovení Etické komise, jejím členům jsem v pátek zaslal veškeré podkladové materiály k dané záležitosti a požádal je o stanovisko. To by mělo být známo na začátku března.“

Podle redaktorů českého rozhlasu, kteří se schůzky zúčastnili, se pondělní setkání neslo v duchu usmíření mezi Zavoralem a ředitelem zpravodajství Českého rozhlasu Janem Pokorným. Ten obhajoval kvalitní práci a objektivitu svého reportéra Kroupy.

„Stojím si stále za tím, že práce našich reportérů byla dobrá. Respektuji však právo generálního ředitele vyjadřovat se k práci svých podřízených,“ uvedl Pokorný ve svém pondělním tiskovém prohlášení a vyzval ke složení zbraní. „Pokud budeme bojovat mezi sebou, budeme tím jen nahrávat těm, kteří zpochybňují existenci veřejnoprávních médií,“ dodal.

Jenže Kroupa nesouhlasí. „Je třeba, aby ředitel zaručil, že nebude Český rozhlas v budoucnu poškozovat,“ tvrdí. Argumentuje přitom, že ke škodě již došlo. „Když nyní přijdeme za Andrejem Babišem, tak nám může říct: ale i váš ředitel tvrdí, že nejste objektivní,“ uzavírá reportér.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud