Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Start nové televize Vladimíra Železného se odkládá na neurčito. Stanice stále nedostala licenci

Start nové televize Vladimíra Železného se odkládá na neurčito. Stanice stále nedostala licenci

Návrat Vladimíra Železného do televizního průmyslu se odkládá. Bývalý ředitel televize Nova, který každý víkend prezentoval oblíbené koláče sledovanosti, měl společně s firmou S&P Broadcasting do konce června spustit novou zpravodajskou televizi Z24. Firma nyní podle webu Mediář potvrdila, že stanici nespustí do voleb, ani do konce roku.

„Mohu potvrdit, že letos to nebude,“ sdělila dnes na dotaz Médiáře marketingová manažerka S&P Broadcasting Ivana Finlay-Notmanová. Firma je vlastníkem 85 procent stanice, Železný se podílí 15procetním podílem.

Soukromou zpravodajskou stanici představili její majitelé na dubnové tiskové konferenci. Tehdy slibovali, že vysílání začne do konce června. Nyní to ale nevypadá na start ani do konce roku.

Nový kanál zatím nedostal od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání potřebnou licenci. Počátkem srpna navíc z pražské televizní sítě zmizela i propagační videosmyčka. Televize má být dle informací z dubnové tiskové konference dostupná v rámci pozemního vysílání, prostřednictvím satelitu, kabelových sítí i internetu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1