Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svědectví z hlásné trouby ruské propagandy. „Je to tam jako v papiňáku,“ říkají zaměstanci RT

Svědectví z hlásné trouby ruské propagandy. „Je to tam jako v papiňáku,“ říkají zaměstanci RT

„Russia Today se nechová jako standardní mediální organizace. Je to pouhá propaganda – nic víc, nic míň,“ osočil nedávno nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron síť televizních stanic RT, dříve známou jako Russia Today. Jeho názor není ojedinělý, i mnozí další politici a komentátoři vnímají silný prokremelský tón státem podporovaného média. Server Moscow Times pomocí rozhovorů se současnými i bývalými zaměstnanci RT zjistit, jak organizace zevnitř funguje. 

Pro práci v televizním týmu RT jsou údajně zásadní dvě klíčové vlastnosti, tamní HR oddělení dává přednost mladým a nezkušeným novinářům. Ti jednak lépe snesou tlak, ale jsou i mnohem lépe ovladatelní, než jejich vyzrálejší kolegové. V jejich budoucí kariéře v RT se budou muset vyrovnat s obojím. 

Pracovní prostředí v RT totiž podle dostupných svědectví ze všeho nejvíce připomíná pořádně natlakovaný papiňák. „Je to tam neustále plné stresu a křiku,“ popisoval situaci jeden ze zdrojů, který nechtěl být jmenován. Míra vyčerpání redaktorů i televizních moderátorů je prý extrémní.

Jasným zadáním je spíše než kvalita publikovaných textů úspěch článků na sociálních sítích, což údajně kvalitní novináře odrazuje. A kdo by se chtěl odchýlit od prokremelského kurzu, tomu je zprvu nenápadně, později již důsledněji připomenuto, jak mají jeho texty vypadat. 

„Hlavní argument editorů při kritice článků, které nejsou dostatečně nacionální, je, že ´toto není náš úhel´,“ tvrdí bývalí redaktoři. Ti zároveň dodávají, že měli jistou míru autonomie ohledně výběru témat svých článků, na druhé straně však byli nuceni psát i část zpráv přesně podle zadání svých nadřízených. 

Mezi těmito vynucenými nadiktovanými zprávami nechyběly články z názorové rubriky, vedení přitom bylo úplně jedno, zda novinář s daným tématem souhlasí, či nikoliv. „Nevidí váš názor jako podstatný, jste jenom instrumentem, skrze nějž komunikují svůj názor,“ uvedl pro Moscow Times jeden ze zdrojů. 

Aby s podmínkami v redakci nevystupovali na veřejnost, mělo si RT pojistit své zaměstnance zvláštní doložkou, podle níž ani po skončení pracovního poměru nemohou svého zaměstnavatele hanět. Zaměstnanec, který by doložku porušil, by se vystavil postihu až 50 tisíc dolarů. Doložka údajně byla zavedena poté, co byl na východě Ukrajiny sestřelen malajsijský komerční letoun MH17 a v reakci na to odešla reportérka Sara Firthová.

Redaktorů, zejména těch kvalitnějších, nicméně odešlo v posledních letech mnohem víc. Od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym, ukončilo své působení v RT z ideologických důvodů několik prominentních reportérů, moderátorka Liz Wahlová dokonce v přímém přenosu. „Nemohu být součástí státem placeného média, které pouze ospravedlňuje Putinovy činy,“ uvedla tehdy. 

Přestože prokremelský tón RT je ve zpravodajství jasně patrný, Moscow Times upozorňuje, že zpravodajství televize se postupně profesionalizuje a že se v poslední době snaží více filtrovat komentátory a experty s extrémními názory. „Děláme, co se dá, abychom v rámci státem placeného média poskytovali vyvážené zpravodajství,“ uzavírá pro Moscow Times nejmenovaný současný zaměstnanec RT. 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1