Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švýcaři sháněli peníze na nový zpravodajský web. Dárci jim poslali 82,5 milionu korun

Švýcaři sháněli peníze na nový zpravodajský web. Dárci jim poslali 82,5 milionu korun

Zakladatelé švýcarského internetového časopisu překonali světový rekord v crowfundingu médií. Na svůj plánovaný magazín s názvem Republika vybrali čtyřikrát více, než původně doufali.

Do středečního večera, kdy kampaň končila, peníze na nový časopis poslalo 13 845 lidí, každý přispěl minimálně 240 franky (5 800 Kč). Dohromady se tak sešlo celkem 3,4 milionu franků (82,5 milionu Kč). Republika slibuje nezávislou novinařinu bez reklamy.

„Peníze nemáme jen slíbené, většinu už jsme dostali na účet," řekl agentuře DPA jeden ze spoluzakladatelů projektu Christof Moser. Podle Mosera Republika překonala i dosud nejúspěšnější mediální crowfundingový projekt nizozemský "De Correspondent", který takto získal 1,5 milionu eur.

Tvůrci Republiky hodlají na webu zveřejňovat denně tři články z oblasti politiky, hospodářství a společenského života. První vydání plánuje 11 redaktorů na začátek roku 2018. Na svou webovou stránku napsali: „Je chybou mít nízké očekávání s nadějí, že nebudete zklamáni."

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1