Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tři elitní novináři na hodinu skončili v CNN. Kvůli reportáži o ruských vazbách na Trumpovo okolí

Tři elitní novináři na hodinu skončili v CNN. Kvůli reportáži o ruských vazbách na Trumpovo okolí

Tři elitní novináři zpravodajské televizní stanice CNN podali v úterý rezignaci kvůli stažené reportáži o vazbách Ruska na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Podle oficiálního vyjádření televize daná reportáž dostatečně nesplnila její „standardy pro odvysílání“. Uveřejnění reportáže však jen nahrálo prezidentovi Donaldu Trumpovi, který často mainstreamová média – mezi nimi i televizi CNN – označuje za jeden z kanálů produkce takzvaných falešných zpráv.

Stanice CNN zveřejnila minulý týden ve čtvrtek zprávu odvolávající se na anonymní zdroj, podle kterého senátní zpravodajská komise vyšetřuje schůzku výkonného ředitele ruského investičního fondu Kirilla Dmitrijeva, který se měl sejít před Trumpovou inaugurací s jedním z Trumpových poradců Anthonym Scaramuccim. Jenže hned den poté byla tato zpráva stažena. 

Podle nejmenovaného zdroje serveru Politico se totiž Scaramucci obrátil na vedení CNN a požadoval stažení zprávy, v opačném případě měl hrozit soudním sporem. Podle deníku Washington Post se reportáž krátce po zveřejnění stala terčem pochybností jak zevnitř stanice, tak i u veřejnosti. Brzy se objevily spekulace, že zpráva neprošla standardním ověřovacím mechanismem, který je v CNN u citlivých reportáží běžný. Přesto však podle Washington Postu není zatím zcela zřejmé, která část reportáže je konkrétně vadná či nekorektní.

Televize tak v pátek reportáž ze svých internetových stránek stáhla s tím, že nevyhovovala jejím standardům. „Televize 22. června publikovala zprávu, která spojuje Anthonyho Scaramucciho s vyšetřováním ruského investičního fondu. Tato reportáž neplňuje naše vnitřní standardy a byla proto stažena, všechny hypertextové odkazy na reportáž byly odstraněny,“ uvedla CNN ve svém oficiálním vyjádření na Twitteru. 

Následně se kál i editor, který zprávu zveřejnil. „V pátek CNN stáhla zprávu, kterou uveřejnil můj tým, a jako výkonný editor tohoto týmu rezignuji,“ uvedl ve svém prohlášení Lex Harris. Kromě něj rezignoval i kandidát Pulitzerovy ceny Thomas Frank a laureát Pulitzerovy ceny Eric Lichtblau.

Podle serveru BuzzFeed sice CNN má svůj systém ověřovacích standardů věrohodnosti zdrojování zpráv, nicméně nyní přijala na reportáže týkající se ruských zásahů do americké politiky další ověřovací stupeň. Zdroj z nitra stanice uvedl, že ověřovací procedury nebyly pro danou reportáž dodrženy, právní tým údajně kompletně reportáž neanalyzoval a byl „znepokojen a překvapen“ tím, že zpráva vyšla dříve, než měla.

Scaramucci po stažení reportáže krok televizní stanice na sociálních sítích ocenil. „CNN udělala správnou věc. Oceňuji to, omluva přijata. Každý dělá chyby,“ uvedl Scaramucci na Twitteru.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744