Články odjinud

Tři pilíře propagandy. Dezinformační weby fungují podle propracovaného schématu, ukázala studie

Tři pilíře propagandy. Dezinformační weby fungují podle propracovaného schématu, ukázala studie

Jak funguje šíření ruské propagandy a proč je tak efektivní, že jí klasická média nedokáží konkurovat? Tým vědců z Washingtonské univerzity zkoumal tři čtvrtě roku schémata šíření falešných zpráv a srovnával mediální trh. Propaganda podle studie stojí na třech pilířích včetně schopnosti vytvářet falešný dojem komplexního informování.

Zprávy z alternativních webů jsou na sociálních sítích sdílené čtyřikrát více než ty z mainstreamových médií. Vyplývá to z analýzy vědců z Washingtonské univerzity, kteří šíření propagandy zkoumali na příkladu informování o dobrovolnických záchranářích v Sýrii známých jako Bílé přilby. Ze sociálních sítí si analytici vybrali Twitter.

Bílé přilby, jak se dobrovolníkům s oficiálním názvem Syrská civilní obrana říká, působí na územích ovládaných rebely bojujícími proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Pomáhají obětem náletů prováděných také ruskou armádou, jež stojí za Asadem a vojensky ho podporuje. Bílé přilby jsou jedním z kanálů, skrze který se do světa dostávají informace z místa úderů a dokumentace následků. Proto jsou trnem v oku Moskvě i Damašku.

Výsledkem práce analytiků byla mapa, jež jasně znázorňovala dva mediální póly. Na prvním (vlevo) se nacházely weby, které publikovaly dvě zprávy agentury AP o vraždě sedmi dobrovolníků členy tzv. Islámského státu. Vesměs šlo o lokální zdroje, ale zařadil se sem například i britský bulvární deník Daily Mail.

Druhý blok (napravo) tvořily tzv. alternativní weby. Výjimkou je server časopisu Newsweek, jenž se do skupiny se Sputnikem nebo RT dostal kvůli textu o dobrovolnících manipulujících se zmrzačenými těly syrských vojáků. Někde mezi oběma skupinami byla mainstreamová média jako The Guardian.

Málo zdrojů, hromada šiřitelů

Z dat jasně vyplývá, že alternativní weby jsou na Twitteru nejsdílenější. Mezi nejčastěji tweetované patří texty ze serverů jako 21stcenturywire.com, Clarityofsignal.com a Mintpressnews.com. Sputnik skončil pátý, web Kremlem financované televize RT sedmý. Mezi ně se dostal právě Newsweek. Články přitom sdílely až tři tisíce účtů.

Fake news pochází z úzkého okruhu zdrojů, odkud se šíří na menší stránky. Ty se často soustředí na zprávy spojené s Ruskem. „Malé množství webů hraje příliš velkou roli při formování konverzace o Bílých přilbách. Sputnik nebo RT jsou velice citované a centrem konverzace. Ne tak citovaný byl v tomto případě server ActivistPost. Ten však hraje zásadní roli jako originální zdroj obsahu,“ popisuje na webu Medium spoluautorka výzkumu Kate Starbirdová.

Ačkoli původních zdrojů je málo, alternativních médií jako takových už nikoli. Právě v tom je hlavní klíč úspěchu. Dezinformační weby mají společné, že se tváří jako nezávislý kanál pro lidi, kteří se chtějí více ptát. Cílí však na odlišné skupiny osob.

Tři pilíře úspěchu

Zásah rozličných skupin je jedním ze tří pilířů, na kterých strategie stojí. Původní zpráva například ze zmíněného ActivistPost se skrze menší servery dostane k příznivcům levice, pravice, vojenským veteránů, antisemitům, protimuslimským aktivistům i lidem, kteří se islámu zastávají.

Zároveň si díky velkému počtu jednotlivá média bezděčně „rozdělují“ odpovědnost za šíření propagandy. Fragmentace vytváří zdání neovlivnitelnosti ze strany centrálních orgánů. Přitom vzhledem k přebírání obsahu z úzkého kruhu zdrojů je skutečnost přesně opačná.

Zatímco z mainstreamových webů se na sítích o tématu sdílí jeden nebo dva texty, alternativní média mají daleko větší počet úspěšných článků. To vede ke třetímu pilíři – vytvoření zdání, že si čtenář dělá důkladnou rešerši, když si pročte více dezinformačních zdrojů. Po přečtení několika textů z různých stránek může dojít k závěru, že o tématu ví vše potřebné a nově nabyté dojmy pak začne sám obhajovat.

Z celého schématu těží především Rusko a skupiny sdílející jeho zájmy. Výsadní postavení mezi alternativními médii mají navíc právě ta financovaná Kremlem.

 

Články odjinud