Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tři pilíře propagandy. Dezinformační weby fungují podle propracovaného schématu, ukázala studie

Tři pilíře propagandy. Dezinformační weby fungují podle propracovaného schématu, ukázala studie

Jak funguje šíření ruské propagandy a proč je tak efektivní, že jí klasická média nedokáží konkurovat? Tým vědců z Washingtonské univerzity zkoumal tři čtvrtě roku schémata šíření falešných zpráv a srovnával mediální trh. Propaganda podle studie stojí na třech pilířích včetně schopnosti vytvářet falešný dojem komplexního informování.

Zprávy z alternativních webů jsou na sociálních sítích sdílené čtyřikrát více než ty z mainstreamových médií. Vyplývá to z analýzy vědců z Washingtonské univerzity, kteří šíření propagandy zkoumali na příkladu informování o dobrovolnických záchranářích v Sýrii známých jako Bílé přilby. Ze sociálních sítí si analytici vybrali Twitter.

Bílé přilby, jak se dobrovolníkům s oficiálním názvem Syrská civilní obrana říká, působí na územích ovládaných rebely bojujícími proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Pomáhají obětem náletů prováděných také ruskou armádou, jež stojí za Asadem a vojensky ho podporuje. Bílé přilby jsou jedním z kanálů, skrze který se do světa dostávají informace z místa úderů a dokumentace následků. Proto jsou trnem v oku Moskvě i Damašku.

Výsledkem práce analytiků byla mapa, jež jasně znázorňovala dva mediální póly. Na prvním (vlevo) se nacházely weby, které publikovaly dvě zprávy agentury AP o vraždě sedmi dobrovolníků členy tzv. Islámského státu. Vesměs šlo o lokální zdroje, ale zařadil se sem například i britský bulvární deník Daily Mail.

Druhý blok (napravo) tvořily tzv. alternativní weby. Výjimkou je server časopisu Newsweek, jenž se do skupiny se Sputnikem nebo RT dostal kvůli textu o dobrovolnících manipulujících se zmrzačenými těly syrských vojáků. Někde mezi oběma skupinami byla mainstreamová média jako The Guardian.

Málo zdrojů, hromada šiřitelů

Z dat jasně vyplývá, že alternativní weby jsou na Twitteru nejsdílenější. Mezi nejčastěji tweetované patří texty ze serverů jako 21stcenturywire.com, Clarityofsignal.com a Mintpressnews.com. Sputnik skončil pátý, web Kremlem financované televize RT sedmý. Mezi ně se dostal právě Newsweek. Články přitom sdílely až tři tisíce účtů.

Fake news pochází z úzkého okruhu zdrojů, odkud se šíří na menší stránky. Ty se často soustředí na zprávy spojené s Ruskem. „Malé množství webů hraje příliš velkou roli při formování konverzace o Bílých přilbách. Sputnik nebo RT jsou velice citované a centrem konverzace. Ne tak citovaný byl v tomto případě server ActivistPost. Ten však hraje zásadní roli jako originální zdroj obsahu,“ popisuje na webu Medium spoluautorka výzkumu Kate Starbirdová.

Ačkoli původních zdrojů je málo, alternativních médií jako takových už nikoli. Právě v tom je hlavní klíč úspěchu. Dezinformační weby mají společné, že se tváří jako nezávislý kanál pro lidi, kteří se chtějí více ptát. Cílí však na odlišné skupiny osob.

Tři pilíře úspěchu

Zásah rozličných skupin je jedním ze tří pilířů, na kterých strategie stojí. Původní zpráva například ze zmíněného ActivistPost se skrze menší servery dostane k příznivcům levice, pravice, vojenským veteránů, antisemitům, protimuslimským aktivistům i lidem, kteří se islámu zastávají.

Zároveň si díky velkému počtu jednotlivá média bezděčně „rozdělují“ odpovědnost za šíření propagandy. Fragmentace vytváří zdání neovlivnitelnosti ze strany centrálních orgánů. Přitom vzhledem k přebírání obsahu z úzkého kruhu zdrojů je skutečnost přesně opačná.

Zatímco z mainstreamových webů se na sítích o tématu sdílí jeden nebo dva texty, alternativní média mají daleko větší počet úspěšných článků. To vede ke třetímu pilíři – vytvoření zdání, že si čtenář dělá důkladnou rešerši, když si pročte více dezinformačních zdrojů. Po přečtení několika textů z různých stránek může dojít k závěru, že o tématu ví vše potřebné a nově nabyté dojmy pak začne sám obhajovat.

Z celého schématu těží především Rusko a skupiny sdílející jeho zájmy. Výsadní postavení mezi alternativními médii mají navíc právě ta financovaná Kremlem.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1