Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Trollování“ odzvonilo. Soud nařídil Facebooku mazat nenávistné příspěvky

„Trollování“ odzvonilo. Soud nařídil Facebooku mazat nenávistné příspěvky

Společnost Facebook musí mazat nenávistné příspěvky, potvrdil dnes vídeňský odvolací soud. Provozovatel stejnojmenné sociální sítě by podle něj měl být schopen proces odstraňování nevhodných zpráv automatizovat, informovala agentura Reuters.

Facebook má podle rakouského soudu mazat příspěvky považované za projev nenávisti. Verdikt odvolacího soudu navíc zpřísňuje předchozí soudní rozhodnutí o povinnosti mazat tyto příspěvky nejen v Rakousku, ale napříč celou internetovou platformou.

Podle Reuters jde o vítězství aktivistů, kteří usilují o to, aby provozovatelé sociálních sítí bojovali proti takzvanému trollování, tedy zapojování anonymních účastníků do internetových diskusí za účelem vyprovokovat ostatní uživatele k emotivní odezvě. V Rakousku podnět k soudu podali Zelení po urážkách namířených na jejich předsedkyni Evu Glawischnigovou.

Urážky jako například „podlá zrádkyně národa“ nebo „úplatná blbka“ byly šířeny z falešného profilu na jméno „Michaela Jašková“, uvedla agentura APA.

Rakouští Zelení teď budou usilovat o ještě přísnější soudní výrok a záležitost chtějí předložit nejvyššímu soudu. Facebook by podle nich pak musel mazat nejen konkrétní inkriminovaný příspěvek, ale i jemu podobné, a musel by identifikovat majitele falešných účtů. Facebook by také měl hradit soudní výlohy spojené s žalobami na tuto sociální síť.

Také jinde v Evropě zákonodárci zvažují, jak donutit Facebook, Google, Twitter a další internetové platformy k urychlenému odstraňování projevů nenávisti nebo podněcování násilí.

Německá vláda v květnu schválila plán, který má umožnit ukládat provozovatelům sociálních sítí pokuty až 50 milionů dolarů (přes 1,3 miliardy Kč), pokud nevhodné příspěvky neodstraní. Celoevropská pravidla v této věci zvažuje také Evropská unie.