Twitter zveřejnil data z falešných účtů. Z Ruska a Íránu bylo přes 10 milionů tweetů | info.cz

Články odjinud

Twitter zveřejnil data z falešných účtů. Z Ruska a Íránu bylo přes 10 milionů tweetů

Sociální síť Twitter zveřejnila data o příspěvcích šířených falešnými účty. Plní tak slib, který dala americkému Kongresu. Twitter našel přes 10 milionů příspěvků z účtů napojených na Rusko nebo Írán. Počet podezřelých profilů přesáhl čtyři tisíce.

„V souladu s našimi pevnými principy transparentnosti a s cílem zlepšit chápání zahraničního vlivu a informačních kampaní, zveřejňujeme kompletní a obsáhlé archivy tweetů a médií propojených s těmito dvěma dříve odhalenými a zřejmě státem zaštítěnými operacemi,“ napsal Twitter na svém blogu.

Databáze obsahuje příspěvky z účtů aktivních v době od roku 2016. Celkem 3841 z nich je napojených na ruskou Agenturu pro výzkum internetu (IRA), jenž je považována za trollí farmu, dalších 770 účtů má vazby na Írán. Falešní uživatelé zveřejnili od roku 2009 přes 10 milionů tweetů a dva miliony obrázků, gifů, videí a vysílání přes aplikaci Periscope.

Podle Twitteru je zřejmé, že tyto koordinované operace v budoucnu nepřestanou. Sociální síť chce pochopit, jak útočníci její síť využívají, aby mohla lépe připravit protiopatření. „Budeme pokračovat v aktivním boji proti hanebným pokusům podrýt integritu Twitteru,“ konstatují představitelé společnosti. Spolupracovat chtějí s občanskou společností, vládou i soukromým sektorem. Twitter chce také pokračovat ve zveřejňování podezřelých příspěvků, pokud na nějaké narazí.

Falešné účty a propaganda šířená na sociálních sítích hrály významnou roli během kampaně před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2016. Vliv Ruska na volby šetří kromě týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera také Kongres, jenž se zaměřil také na představitele sociálních sítí nebo technologický gigant Google. Zatímco Facebook a Twitter ale se zákonodárci spolupracují, Google je laxnější. Jeho zástupce například nepřišel na zářijové slyšení v americkém Senátu, kde měl vysvětlovat boj firmy s manipulacemi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud