Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Únik dat na Facebooku: Aféra povede ke zrychlenému přijímání regulací, míní Jirák

Únik dat na Facebooku: Aféra povede ke zrychlenému přijímání regulací, míní Jirák

Aféra úniku dat z 50 milionů uživatelských účtů ze sociální sítě Facebook povede ke zrychlenému přijímání legislativních regulací, říká pro INFO.CZ profesor a mediální odborník Jan Jirák. Možná ještě větší efekt než regulátoři budou mít inzerenti, kteří budou po sociální síti požadovat záruky kredibilního a transparentního prostředí. Pokles cen akcií, vyšetřování z obou břehů Atlantiku a první žaloby. To jsou zatím hlavní důsledky aféry úniku dat z 50 milionů uživatelských účtů na sociální síti Facebook.

Podle mediálního experta Jana Jiráka kauza povede i k rychlejšímu zavádění právní regulace. To ostatně naznačila i česká eurokomisařka Věra Jourová. „Nechceme toto v EU a podnikneme všechny možné právní kroky, včetně přísnějších pravidel na ochranu dat a silnějšího prosazování těchto zásad v rámci obecného nařízení o ochraně osobních údajů,“ uvedla komisařka pro deník Financial Times.

„Potíž bude v tom, že takováto opatření budou maximálně nadregionální povahy, tedy například na území Evropské unie, zatímco sítě jako Facebook jsou globální,“ argumentuje však Jirák. „Na druhou stranu považuji za pravděpodobné, že zesílí ochota sociálních sítí k samoregulaci. Důvod je jednoduchý: řada inzerentů operuje také na globální úrovni a budou chtít záruky, že inzerují v kredibilním prostředí,“ reaguje pro INFO.CZ Jirák.

Navzdory tomu, že aféra během prvních dvou dní odmazala z tržní kapitalizace Facebooku 50 miliard dolarů – sumu hrubého domácího produktu Chorvatska – podle Jiráka je nepravděpodobné, že by to mělo pro sociální síť trvalejší následky. „Myslím, že zpomalení přílivu uživatelů, natož jejich odliv, tato kauza nezpůsobí. Může zvýšit ostražitost inzerentů, ale to těžko bude něco trvalého, takže ani příjmy to významně neohrozí. V součtu se zdá, že trvalé ublížení asi nejspíš nenastane,“ říká Jirák.

Aféra propukla ve chvíli, kdy novináři přinesli zprávy, že společnost Cambridge Analytica –firma zabývající se sběrem a analýzou dat pro předvolební kampaně – veskrze tajně získala údaje o desítkách milionů uživatelů facebooku.

Zjištění pak mohla účelově a zřejmě v rozporu se zákony v roce 2016 využít při spolupráci s volebním týmem Donalda Trumpa. K datům jí dopomohla aplikace osobnostního kvízu vytvořená akademikem Alexandrem Koganem, který se společností spolupracoval. 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867