Upadající svoboda tisku v ČR? Politici souhlasí, jen Okamura se naopak pustil do médií | info.cz

Články odjinud

Upadající svoboda tisku v ČR? Politici souhlasí, jen Okamura se naopak pustil do médií

Většina sněmovních stran souhlasí se zprávou organizace Reportéři bez hranic (RSF), podle které se v Česku zhoršila svoboda tisku. Kritizují zejména to, že část médií prostřednictvím svěřenských fondů vlastní premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Piráti také varují před útoky politiků na veřejnoprávní média. Proti zprávě se postavila SPD, tradiční média podle předsedy Tomia Okamury svobodu slova naopak pošlapávají.

V hodnocení svobody tisku podle RSF Česko meziročně kleslo o 11 míst na 34. pozici. Zpráva RSF kritizuje koncentraci médií v rukách podnikatelů. "Noví oligarchové od roku 2008 využili svého jmění k nákupu novin, aby upevnili svou moc v zemi. Jeden z nich, premiér Andrej Babiš, stojí v čele dvou nejvlivnějších deníků v zemi," uvádí. Dokument rovněž připomíná nelichotivé výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu žurnalistů. Jako další zdroj obav ohledně ČR označuje zpráva pokusy obnovit trestný čin hanobení prezidenta republiky.

"Fakt, že trestně stíhaný premiér v demisi vlastní jedny z nejčtenějších novin v zemi, prezident se naprosto veřejně vulgárně vyjadřuje o velké řadě českých žurnalistů, nešetří osobními urážkami a výsměchem celému novinářskému povolání, je bohužel především negativním signálem pro českou společnost a úroveň veřejné diskuse v ČR," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Nejnebezpečnější je podle něj snaha prezidenta i premiéra ovlivňovat veřejnoprávní média. "Toto chování jde již za hranice demokracie a svobodného projevu v zemi," uvedl Bartoš.

"Neumíte si představit šéfa demokratického státu, jak mává zbraní před novináři? A přesto přesně to udělal prezident České republiky Miloš Zeman, když uprostřed tiskové konference v říjnu 2017 vytáhl maketu kalašnikova s nápisem 'na novináře'," píše se ve zprávě u hodnocení Česka s odkazem na událost, která se stala během Zemanovy návštěvy Plzeňského kraje. Zpráva také připomíná nelichotivé výroky hlavy státu na adresu žurnalistů. Jako další zdroj obav ohledně ČR označuje dokument pokusy obnovit trestný čin hanobení prezidenta republiky.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil s hodnocením RSF souhlasí. "Ve chvíli, kdy jedno politické hnutí vlastní část médií a využívá je ke své politické činnosti, tak o nezávislosti médií, minimálně těch, která vlastní Andrej Babiš, nelze hovořit," řekl. Kritizoval i Zemanovy výroky o některých médiích. "To je věc, která je v demokratickém evropském kontextu naprosto neslýchaná. Nedovedu si představit, že by německý prezident takto útočil na média v Německu. Těmito svými výroky prezident republiky výrazně překračuje rámec toho, co si ústavní činitel v demokratickém právním státě vůči médiím může dovolit," řekl.

"Zprávě se nedivím. Bohužel má v mnohém pravdu," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Také předseda STAN Petr Gazdík s obsahem zprávy RSF souhlasí. "Na toto upozorňujeme už delší dobu, a to i v souvislosti s volebními kampaněmi, ve kterých má majitel novin zřetelnou výhodu," uvedl.

Předseda SPD Tomio Okamura naopak v souvislosti se zprávou RSF kritizoval tradiční média. "Svobodu slova dnes nejvíc pošlapávají mainstreamová média a je třeba říct, že vlastnictví medií soukromníky evidentně nebrání novinářům chovat se, jako by jen oni měli monopol na tu správnou pravdu - a jejich názorové odpůrce se snaží zároveň cíleně likvidovat," uvedl. Podle něj jsou omezováni lidé, "co jsou kritičtí ke lhaní a propagandě v médiích".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud