Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útok v Las Vegas jako živná půda fake news. Falešné zprávy zaplavily po tragédii internet

Útok v Las Vegas jako živná půda fake news. Falešné zprávy zaplavily po tragédii internet

Útok střelce, který v americkém Las Vegas zabil nejméně 59 lidí, má kromě lidské tragédie ještě jeden rozměr – virtuální. Znovu odhalil, jak těžko se velké technologické firmy brání náporu falešných zpráv. Během neštěstí jim neodolal Facebook, Twitter ani Google.

Provozovatelé sociálních sítí a vyhledávačů vynakládají na obranu před dezinformacemi značné prostředky. Zřizují i speciální týmy, které takový obsah označují nebo rovnou mažou. Přesto se s problémem stále nedokáží vypořádat.

Dalším důkazem byla noc z neděle na pondělí. Po útoku 64letého Stephena Paddocka, který během country koncertu v Las Vegas zastřelil minimálně 59 lidí a stovky dalších zranil, se na Facebooku, Twitteru i ve vyhledávání Googlu šířily nepravdy.

Demokrat a odpůrce Trumpa

Do popředí vyhledávání se dostaly třeba příspěvky populárního internetového fóra 4chan. Jeho uživatelé tvrdili, že střelcem je osoba sledující na sociálních sítích stránky Demokratické strany či protitrumpovských hnutí.

Toho využili stoupenci krajní pravice spojení se stránkou Gateway Pundit, která už dříve chybně identifikovala jiné útočníky a dlouhodobě propaguje konspirační teorie. Gateway Pundit nakonec falšené zprávy smazala a její zpravodaj Lucian Wintrich kritizoval reportéry, kteří se do publikování zapojili.

Kritika se ale ozvala až poté, co se nepravdivé příspěvky staly virálním hitem k jejichž šíření mocně napomohli právě internetoví giganti. Objevily se i ve výpisu zpráv o události na Facebooku.

To navíc nebylo vše. Facebook nabízel odkaz na zprávu, v níž blog hlásící se k hnutí alt-right prohlásil, že koncert byl spíše terčem pro levicově smýšlejícího radikála. Jiní uživatelé zase bez důkazů tvrdili, že za útokem byl islamista. Ačkoli se k činu posléze přihlásil tzv. Islámský stát, FBI nemá jedinou stopu, která by k teroristické skupině vedla.

Problémům s dezinformacemi se nevyhnul ani Twitter. Po něm kolovaly zvěsti, že útočníků bylo více. Šířil se také obrázek údajného střelce, na němž ale skutečný pachatel vůbec nebyl.

Za vším hledej algoritmy

Na vině je hlavně princip, podle něhož ze zprávy ve výčtu řadí. Algoritmus Facebooku a Googlu zvýhodňuje články a příspěvky, které mají nejvíce sdílení a komentářů. Zviditelnění je také možné podpořit finančně.

Obzvlášť znepokojivé je to v kombinaci s důvěrou v internetové agregátory. Podle studie marketingového a komunikačního centra Edelman jim na celém světě věří 63 procent lidí. Důvěra v tradiční média je přitom jen na 58 procentech.

„Cílem algoritmů je generovat co největší finanční odměnu. Podle toho jsou navrženy. Jsou velice efektivní, ale v důsledku toho páchají vedlejší škody,“ vysvětluje listu Los Angeles Times Gabriel Khan z Annenbergovy školy komunikace a žurnalistky při Jihokalifornské univerzitě.

Musíme to opravit

Technologické společnosti se kvůli přístupu k tzv. fake news dostaly po událostech v Las Vegas pod tlak veřejnosti. „Je to to samé jako křičet, že hoří, v zaplněném divadle. Není to o svobodě slova,“ tvrdí Khan. Ke kritikům se přidali i někteří zákonodárci, převážně z řad Demokratů, které falešné zprávy znepokojují dlouhodobě.

Firmy nyní ujišťují, že na odstraňování dezinformací pracují. Zástupce Googlu pro web Business Insider prohlásil, že algoritmus odstranil chybné informace z 4chanu během několika hodin.

Google navíc plánuje mechanismus dál vylepšovat, aby k šíření „fake news“ vůbec nedošlo. „Tohle by se vůbec nemělo objevovat,“ dodal zaměstnanec společnosti. Reagovat na nejnovější chyby chtějí i Facebook a Twitter.

„Pracujeme na tom, abychom opravili problém, který umožnil, aby se taková věc stala. Hluboce litujeme zmatku, který to způsobilo,“ stojí v prohlášení Facebooku.

Naletěla i CNN

Není to poprvé, co falešné zprávy po podobném útoku zaplavily sociální sítě. V roce 2015 po střelbě v Oregonu jim naletěla třeba i respektovaná zpravodajská stanice CNN, když do vysílání zařadila foto komika Sama Hyde, jehož dezinformátoři označili jako střelce.

Potíže s „fake news“ se objevovaly i během loňské kampaně před americkými prezidentskými volbami. Asi nejznámějším byla tzv. kauza pizzagate. Nepravdivá informace, která tvrdila, že Hillary Clintonová společně s šéfem svého volebního štábu Johnem Podestou řídí skrze washingtonskou pizzerii sexuální zneužívání dětí, přiměla muže ze Severní Karolíny k útoku na podnik.

Jednou z největších „továren“ na dezinformace je či minimálně bylo makedonské město Veles. Právě odtud se minulý rok před volbami do USA šířilo značné množství nepravd. Místní si jimi vydělají za jediný den i devítinásobek místní průměrné měsíční mzdy.

„Neznepokojuje mě to, protože to lidé čtou. Ve 22 jsem vydělával víc, než někdo v Makedonii za celý život,“ zdůvodnil CNN jeden z tvůrců, který si říká Michail. Proti není ani starosta Velesu Slavčo Čadijev, jemuž „fake news“ pomáhají zmírňovat dopady vysoké nezaměstnanosti. „Nejdůležitější je, že neporušují zákon. Nic není ilegální,“ obhajuje se.

V souvislosti s falešnými zprávami se ale nejvíce mluví o vlivu Ruska, které je zneužívá k protizápadní propagandě. Živnou půdou je kromě voleb také migrační krize. Soustředí se přitom nejen na USA nebo teroristické útoky.

Ruská média využila třeba příběh třináctileté německo-ruské dívky, kterou měli údajně znásilnit tři arabští migranti. Kauza vyvolala v Německu pozdvižení hlavně mezi příznivci krajní pravice. Později však dívka na policii vypověděla, že odešla z domova kvůli problémům ve škole a z obavy před reakcí rodičů si únos a znásilnění vymyslela.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1