Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Už nebudu pomáhat uprchlíkům.“ Slovák obdivující Rusko pobláznil Čechy staronovým hoaxem

„Už nebudu pomáhat uprchlíkům.“ Slovák obdivující Rusko pobláznil Čechy staronovým hoaxem

Na sociální síti Facebook se znovu začal šíři hoax o vystřízlivění z pomoci uprchlíkům. Vymyšlený příběh, který koloval již v roce 2016, zveřejnil účet s označením Eugen Oněgin. Komentáře pod ním většinově se zněním článku souhlasí, přestože část lidí uznala, že se události stát nemusely. Během prvního týdne od publikace ho sdílelo přes 1300 osob.

„Naše velké nákladní auto je materiálem naplněno až po střechu. Máme potraviny, ovoce, teplé oblečení, balenou vodu, hygienické potřeby, léky, boty, přikrývky a.j. Hledáme nějakého odpovědného šéfa, kterému materiál chceme předat. Miro obchází už asi potřetí celý objekt a nikde nikdo,“ píše se v úvodu textu s názvem „Jeden den v utečeneckém táboře. Změnil jsem názor. Už jim nebudu pomáhat!“

Článek vypráví údajný příběh pracovníků firmy Formy Tachov a tří nejmenovaných studentů pražské ČVUT. Ti se měli vydat s pomocí do uprchlického tábora Nickelsdorf v Rakousku. Jeho autorem má být project manager společnosti Ing. Jiří Hubáček.

Hoax využívá stereotypní tvrzení o migrantech z Maroka, kteří nabízenou pomoc odmítají. Chtějí jen značkové věci, české výrobky jim nejsou dost dobré a místo shánění práce či vzdělávání se chlubí plány na zneužívání sociálních dávek.

Text je naprosto ukázkovým příkladem falešné zprávy. Pracuje nejen se stereotypy, ale také subjektivním popisem nepodloženým žádnými fakty či fotografiemi z místa a zjevné lži kombinuje se skutečnostmi. Je například pravdou, že přes rakouskou vesnici Nickelsdorf nedaleko hranic s Maďarskem přecházely v době vrcholící migrační krize statisíce běženců. Jenže nikdy zde nebyl oficiální uprchlický tábor. K textu je přitom přiložena mapa takových zařízení v Česku.

Informace v příspěvku jsou neověřitelné. Že jde o hoax ale dokládá vyjádření firmy, která měla pomoc pro migranty organizovat. „Formy Tachov nemají s touto zprávou nic společného. Po prošetření jsme zjistili, že náš kolega Jiří Hubálek (bez titulu ing.) funkcí Project manager uvedenou zprávu obdržel mailem a přeposlal ji na více adres dále. To provedl z firemního mailu, kdy při odpovědi, přeposlání atd. vždy automaticky nabíhá jméno, funkce, kontakty a adresa naší společnosti,“ citoval před dvěma lety jednatele podniku Pavla Hvizdoše Tachovský deník. Hvizdoš dodal, že jeho firma žádný náklad pro běžence nezařizovala.

Slovenský bojovník za Rusko

Novým šiřitelem je facebookový profil Eugen Oněgin. Jde o alter ego Slováka Libora Mačuchy, který začal podle svého příspěvku využívat, když dostával zákazy publikování. Facebook tak trestá účty, které se provinily proti jeho pravidlům. K jejich dodržování se každý uživatel zavazuje už při registraci.

Mačuchův záložní profil ožil po sedmi letech nečinnosti letos v březnu krátce po smrti slovenského novináře Jána Kuciaka. Ta spustila vnitropolitickou krizi, která vedla až k pádu premiéra Roberta Fica a ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Právě politika na Slovensku a v Česku tvoří převážnou většinu příspěvků na obou Mačuchových účtech – primárním i záložním.

Další výraznou složkou je obhajoba kroků Ruska nebo – během olympiády – vyjadřování podpory ruským sportovcům. Zákazem startu či diskvalifikací se jim Mezinárodní olympijský výbor podle něj snažil uškodit, ačkoli o jejich dopingu neměl důkazy. Na profilu se skutečným jménem kromě toho sdílí například i archivní titulní stranu Rudého práva s titulkem „Povaleči z kaváren – Marš do pražských továren!“. Mačucha k tomu dodává, že to „plnohodnotně platí i pro slovenské povaleče z kaváren.“

INFO.CZ se pokoušelo ze slovenským šiřitelem hoaxů spojit. Kontaktovalo ho na obou jeho profilech. Do vydání textu však nereagoval.

Není to pravda, ale mohla by být

Jím sdílený příspěvek o cestě do uprchlického tábora ale na sociální síti prorazil. Jen z Mačuchova alternativního profilu jej během jednoho týdne sdílelo přes 1300 lidí. Řada dalších připojila rozčílený komentář kritizující pomoc uprchlíkům.

„Máte snad pocit, že tady je málo potřebných? Proč nepomáháte tady?“ zní jeden z nejoceňovanějších. Jiné přímo útočí na migranty a navrhují nechat je vyhladovět či zavřít do klece. Mezi komentujícími však jsou i zjevně falešné profily vytvořené jen pro účely internetových diskusí. Nemají historii ani skutečnou profilovou fotku.

Někteří diskutující sice po upozornění uznali, že je příběh smyšlený. Dále však argumentovali v duchu hlášky „Není to pravda, ale mohla by být“. Na pravdivosti sdělení to ale podle nich neubírá, protože skutečné podobné případy podle nich média úmyslně zamlčují.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1