Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Bruselu se schyluje ke klíčové bitvě o budoucnost vydavatelů, Google mocně lobbuje

V Bruselu se schyluje ke klíčové bitvě o budoucnost vydavatelů, Google mocně lobbuje

Otázka ochrany autorských práv v současnosti rozděluje Evropu. Evropská komise totiž chystá modernizaci legislativy, která se neměnila od roku 2001, navzdory překotnému rozvoji. První návrhy komise představila už v září loňského roku. Mezi ně patřilo i vyhrazení exkluzivních práv jednotlivým vydavatelům. To by mimo jiné znemožnilo, aby takzvané zpravodajské online agregátory používaly zpravodajství jiných médií, pokud by k tomu neměly souhlas vydavatele.

Největší problémy by to pravděpodobně způsobilo Googlu a jeho portálu Google News, který ve většině evropských zemí bez svolení využívá obsah napříč vydavatelskými domy. Problém by to byl i pro jeho portál YouTube, který by zase musel instalovat protipirátský filtr, který by znemožnil, aby uživatelé na tento web přidávali kradený obsah, což se děje v masivní míře a Google na tom vydělává.

„Máme dva body, které si v podstatě protiřečí. Musíme otevřít trh pro kulturu, ale zároveň musíme ochránit tvůrce. Toho dosáhneme jenom debatou,“ řekl španělskému deníku El Pais eurokomisař pro vzdělání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics.

Největší diskuse se v současnosti vedou kolem článku 11, který je součástí původního návrhu Evropské komise. Ten má po dobu dvaceti let chránit online obsah jednotlivých vydavatelů. Těm by rovněž umožnil, aby mohli žádat finanční kompenzaci od zpravodajských agregátorů, jakým je například portál Google News. „Pro média je to velmi dobrý návrh. My pouze chceme, aby nikdo nepoužíval části našich zpráv, aniž by k tomu měl náš souhlas,“ Miguel Ortego Ruiz ze španělské novinářské asociace.

Španělská novinářská asociace je přitom jedna z nejúspěšnějších, pokud jde o ochranu obsahu. V roce 2014 se jí podařilo prosadit legislativu, která vydavatelům přinesla finanční kompenzace od portálu Google News. Google pak španělskou verzi portálu úplně zrušil. Podobný vývoj se odehrál i v Německu s tím rozdílem, že Google byl donucen požádat jednotlivé vydavatele, aby se přihlásili k poskytování obsahu na Google News. Někteří svůj obsah z portálu amerického internetového giganta úplně stáhli, někteří si to později rozmysleli, když se potýkali s citelným propadem návštěvnosti na svých webech.

Nárh Evropské komise se v současnosti nachází ve výborech Evropského parlamentu. Špatnou zprávou pro vydavatele je, že nejsilnější „lidovecká“ frakce Evropského parlamentu chce článek 11 úplně zrušit. Výbor pro kulturu už svoje stanovisko vydal a vyslovil se pro omezení autorské ochrany na pouhé tři roky. Vyjednávání nicméně potrvají nejméně do léta. Rozhodnutí pak padne na podzim.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744