Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velký twitterový očistec. Babiš, Trump, Rihanna i papež František ztratili miliony followerů

Velký twitterový očistec. Babiš, Trump, Rihanna i papež František ztratili miliony followerů

Sociální síť Twitter v posledních dnech prochází očistcem. Platforma začala masivně mazat falešné účty, za kterými jsou namísto reálných lidí jen počítačové algoritmy. Mnozí politici, celebrity či influenceři tak ze dne na den přišli o miliony svých followerů. Zátah se podle všeho dotknul i předsedy české vlády Andreje Babiše, který má mezi fanoušky na Twitteru podle některých odhadů až 56 procent falešných uživatelů.

Je to doslova čistka. Twitter se během tohoto týdne zbavil milionů falešných účtů, což se masivně odrazilo v počtech followerů mnohých veřejných osobností. Patrně největší zásah dostal bývalý americký prezident Barrack Obama, kterému ubyly tři miliony sledujících. I přesto charismatického ex-politika stále sleduje 101 milionů lidí. Současný prezident USA Donald Trump během tohoto týden přišel o 400 tisíc followerů a sleduje ho už „jen“ 53 milionů. 

Zásah ale dostaly i světové celebrity. Zpěvačce Rihanně klesnul počet followerů z takřka 89 milionů o dva miliony, herec Ashton Kutcher jich odepsal přes milion a sleduje jej nyní 19 milionů lidí. Milion followerů ztratila i basketbalová hvězda Shaquille O´Neal.

Podle Aly Pavelové, tiskové mluvčí Twitteru, bude „sestřelování“ falešných uživatelských účtů pokračovat i v dalších dnech, reportuje server New York Times. Sociální síť se tak snaží získat zpět důvěryhodnost.

Právě důvěru lidí totiž falešné účty do značné míry ohrožují. Některé společnosti s nimi totiž obchodují a mohou tak pomoci jednotlivcům uměle nafukovat čísla jejich followerů a tím vytvářet zdání, že tito lidé mají větší vliv. Falešné účty ale byly využity třeba i jako nástroj ovlivňování amerických prezidentských voleb. Známé jsou případy, kdy twitterové „osobnosti“ pomáhaly například kampani proti Hillary Clintonové, aby se následně ukázalo, že vůbec neexistují.

Proces mazání falešných účtů měl podle všeho dopad i na českou politickou scénu. Premiéru Andreji Babišovi, který má z českých politiků suverénně nejvíce followerů, ubylo od konce června pět tisíc lidí a má jich aktuálně zhruba 370 tisíc.

Andrej Babiš Twitterautor: Socialbakers

Podle služby Twitteraudit má přitom předseda české vlády přes sto tisíc účtů falešných – pravých jich je podle služby jen 56 procent. Mediální expert Josef Šlerka nicméně již dříve upozornil, že metody služby Twitteraudit mohou být zavádějící. „K tomu, abychom mohli říct, že má účet Andreje Babiš nápadně moc falešných followerů, bychom museli provést mnohem hlubší analýzu, včetně analýzy sítě followerů.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744