Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velký twitterový očistec. Babiš, Trump, Rihanna i papež František ztratili miliony followerů

Velký twitterový očistec. Babiš, Trump, Rihanna i papež František ztratili miliony followerů

Sociální síť Twitter v posledních dnech prochází očistcem. Platforma začala masivně mazat falešné účty, za kterými jsou namísto reálných lidí jen počítačové algoritmy. Mnozí politici, celebrity či influenceři tak ze dne na den přišli o miliony svých followerů. Zátah se podle všeho dotknul i předsedy české vlády Andreje Babiše, který má mezi fanoušky na Twitteru podle některých odhadů až 56 procent falešných uživatelů.

Je to doslova čistka. Twitter se během tohoto týdne zbavil milionů falešných účtů, což se masivně odrazilo v počtech followerů mnohých veřejných osobností. Patrně největší zásah dostal bývalý americký prezident Barrack Obama, kterému ubyly tři miliony sledujících. I přesto charismatického ex-politika stále sleduje 101 milionů lidí. Současný prezident USA Donald Trump během tohoto týden přišel o 400 tisíc followerů a sleduje ho už „jen“ 53 milionů. 

Zásah ale dostaly i světové celebrity. Zpěvačce Rihanně klesnul počet followerů z takřka 89 milionů o dva miliony, herec Ashton Kutcher jich odepsal přes milion a sleduje jej nyní 19 milionů lidí. Milion followerů ztratila i basketbalová hvězda Shaquille O´Neal.

Podle Aly Pavelové, tiskové mluvčí Twitteru, bude „sestřelování“ falešných uživatelských účtů pokračovat i v dalších dnech, reportuje server New York Times. Sociální síť se tak snaží získat zpět důvěryhodnost.

Právě důvěru lidí totiž falešné účty do značné míry ohrožují. Některé společnosti s nimi totiž obchodují a mohou tak pomoci jednotlivcům uměle nafukovat čísla jejich followerů a tím vytvářet zdání, že tito lidé mají větší vliv. Falešné účty ale byly využity třeba i jako nástroj ovlivňování amerických prezidentských voleb. Známé jsou případy, kdy twitterové „osobnosti“ pomáhaly například kampani proti Hillary Clintonové, aby se následně ukázalo, že vůbec neexistují.

Proces mazání falešných účtů měl podle všeho dopad i na českou politickou scénu. Premiéru Andreji Babišovi, který má z českých politiků suverénně nejvíce followerů, ubylo od konce června pět tisíc lidí a má jich aktuálně zhruba 370 tisíc.

Andrej Babiš Twitterautor: Socialbakers

Podle služby Twitteraudit má přitom předseda české vlády přes sto tisíc účtů falešných – pravých jich je podle služby jen 56 procent. Mediální expert Josef Šlerka nicméně již dříve upozornil, že metody služby Twitteraudit mohou být zavádějící. „K tomu, abychom mohli říct, že má účet Andreje Babiš nápadně moc falešných followerů, bychom museli provést mnohem hlubší analýzu, včetně analýzy sítě followerů.“

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867