Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Videa s týráním dětí jako byznys model Facebooku? Obsah zůstává i záměrně, odhalil film

Videa s týráním dětí jako byznys model Facebooku? Obsah zůstává i záměrně, odhalil film

Obsah s nenávistnými projevy, sexuálním násilím nebo zneužíváním dětí nemá na facebooku co dělat. Ohlídat to mají takzvaní moderátoři obsahu, kteří problematické videa a fotky mažou. Jak ale ukazuje nový dokumentární film natočený v jednom z těchto „moderátorských center“, některá videa zachycující například zneužívání dětí ale na facebooku zůstávají. „Pokud budete cenzurovat příliš, lidé pak ztratí o platformu zájem,“ vysvětluje na tajné nahrávce jeden z pracovníků, který má mazání škodlivého obsahu na starost.

Podobně šokující výroky zaměstnanců, kteří mají násilnický a extremistický obsah na sociální síti mazat, zaznívají v dokumentárním filmu britské televize Channel 4. Jejímu reportérovi se podařilo dostat se do střediska pro moderátory facebookového obsahu v Dublinu, kde nastoupí do pozice jednoho z moderátorů. Nad tím, jaké instrukce dostává od svých nadřízených, přitom zůstává rozum stát.

Během svého zaučování se mu pod ruce dostane například video, na kterém muž surově bije a kope batole. Záběry, které jsou typickým příkladem násilnického obsahu, přitom na sociální síti visí od roku 2012. „Pokud budete cenzurovat příliš, lidé pak ztratí o platformu zájem,“ vysvětluje jeden z moderátorů obsahu utajenému reportérovi. „Nakonec to je všechno jen o vydělávání peněz,“ dodává.

Jak řekla pro BBC aktivistka bojující proti zneužívání dětí Nicci Astinová, o smazání konkrétního videa požádala už v roce 2012, bylo jí ale řečeno, že video žádná pravidla neporušuje. Podobně alarmujících videí je podle ní na facebooku stále hodně, přestože byly uživateli opakovaně nahlášeny jako závadný obsah. Podle dokumentárního filmu přitom moderátoři neodstraňují ani řadu problematických příspěvků s nenávistnými projevy nebo nezletilými osobami.

Reportérovi je například zakázáno, aby smazal video zobrazující dvě mladistvé dívky, jak se perou. Záznam sdílelo přes tisíc facebookových uživatelů a obě dívky jsou na záběrech snadno identifikovatelné, přesto na sociální síti navzdory mnohačetným nahlášením stále zůstává.

Jak říká matka jedné z dívek, takové video by se nemělo stát zábavou facebooku. „Probudit se a zjistit, že na vás kouká doslova celý svět, musí být příšerné. Bylo to pro ni ponižující a zničující,“ popisuje pocity dcery.  

Že je extrémní obsah pro Facebook základem jeho byznysového modelu, v dokumentu popisuje i Roger McNamee, který byl jedním z prvotních investorů Facebooku a mentorem zakladetele této sociální sítě Marka Zuckerberga. „Je to právě extrémní, nebezpečná forma obsahu, která na síť lákala nejvíc lidí,“ tvrdí McNamee.

To ale odmítá viceprezident Facebooku Richard Allen. „Šokující obsah nám příjmy nezvyšuje – to je nedorozumění toho, jak systém funguje,“ říká s tím, že většina uživatelů této sociální sítě něco takového vidět nechce. „Převážná většina z těchto dvou miliard lidí po sdílení takového obsahu, který šokuje a uráží, netouží,“ dodává.

Jak z filmu také vyplývá, nedovolený obsah, který je proti facebookovým pravidlům a má být do 24 hodin smazán, zůstává online i pět dní po jeho nahlášení. Zástupci společnosti proto tvrdí, že se počet moderátorů navýší z 10 tisíc na 20 a zaměstnanci, kteří mají odstraňování násilných videí na starost, budou „přeškoleni“.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1