Videa s týráním dětí jako byznys model Facebooku? Obsah zůstává i záměrně, odhalil film | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Videa s týráním dětí jako byznys model Facebooku? Obsah zůstává i záměrně, odhalil film

Videa s týráním dětí jako byznys model Facebooku? Obsah zůstává i záměrně, odhalil film

Obsah s nenávistnými projevy, sexuálním násilím nebo zneužíváním dětí nemá na facebooku co dělat. Ohlídat to mají takzvaní moderátoři obsahu, kteří problematické videa a fotky mažou. Jak ale ukazuje nový dokumentární film natočený v jednom z těchto „moderátorských center“, některá videa zachycující například zneužívání dětí ale na facebooku zůstávají. „Pokud budete cenzurovat příliš, lidé pak ztratí o platformu zájem,“ vysvětluje na tajné nahrávce jeden z pracovníků, který má mazání škodlivého obsahu na starost.

Podobně šokující výroky zaměstnanců, kteří mají násilnický a extremistický obsah na sociální síti mazat, zaznívají v dokumentárním filmu britské televize Channel 4. Jejímu reportérovi se podařilo dostat se do střediska pro moderátory facebookového obsahu v Dublinu, kde nastoupí do pozice jednoho z moderátorů. Nad tím, jaké instrukce dostává od svých nadřízených, přitom zůstává rozum stát.

Během svého zaučování se mu pod ruce dostane například video, na kterém muž surově bije a kope batole. Záběry, které jsou typickým příkladem násilnického obsahu, přitom na sociální síti visí od roku 2012. „Pokud budete cenzurovat příliš, lidé pak ztratí o platformu zájem,“ vysvětluje jeden z moderátorů obsahu utajenému reportérovi. „Nakonec to je všechno jen o vydělávání peněz,“ dodává.

Jak řekla pro BBC aktivistka bojující proti zneužívání dětí Nicci Astinová, o smazání konkrétního videa požádala už v roce 2012, bylo jí ale řečeno, že video žádná pravidla neporušuje. Podobně alarmujících videí je podle ní na facebooku stále hodně, přestože byly uživateli opakovaně nahlášeny jako závadný obsah. Podle dokumentárního filmu přitom moderátoři neodstraňují ani řadu problematických příspěvků s nenávistnými projevy nebo nezletilými osobami.

Reportérovi je například zakázáno, aby smazal video zobrazující dvě mladistvé dívky, jak se perou. Záznam sdílelo přes tisíc facebookových uživatelů a obě dívky jsou na záběrech snadno identifikovatelné, přesto na sociální síti navzdory mnohačetným nahlášením stále zůstává.

Jak říká matka jedné z dívek, takové video by se nemělo stát zábavou facebooku. „Probudit se a zjistit, že na vás kouká doslova celý svět, musí být příšerné. Bylo to pro ni ponižující a zničující,“ popisuje pocity dcery.  

Že je extrémní obsah pro Facebook základem jeho byznysového modelu, v dokumentu popisuje i Roger McNamee, který byl jedním z prvotních investorů Facebooku a mentorem zakladetele této sociální sítě Marka Zuckerberga. „Je to právě extrémní, nebezpečná forma obsahu, která na síť lákala nejvíc lidí,“ tvrdí McNamee.

To ale odmítá viceprezident Facebooku Richard Allen. „Šokující obsah nám příjmy nezvyšuje – to je nedorozumění toho, jak systém funguje,“ říká s tím, že většina uživatelů této sociální sítě něco takového vidět nechce. „Převážná většina z těchto dvou miliard lidí po sdílení takového obsahu, který šokuje a uráží, netouží,“ dodává.

Jak z filmu také vyplývá, nedovolený obsah, který je proti facebookovým pravidlům a má být do 24 hodin smazán, zůstává online i pět dní po jeho nahlášení. Zástupci společnosti proto tvrdí, že se počet moderátorů navýší z 10 tisíc na 20 a zaměstnanci, kteří mají odstraňování násilných videí na starost, budou „přeškoleni“.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.