Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volby k obrazovkám přitáhly statisíce lidí, nejvíc je zajímala Zemanova tiskovka

Volby k obrazovkám přitáhly statisíce lidí, nejvíc je zajímala Zemanova tiskovka

První kolo prezidentských voleb přitáhlo v sobotu k televizním obrazovkám statisíce lidí. Večerní zpravodajské pořady měly nejvyšší sledovanost v celém dni. Volební studio České televize na kanále ČT24 sledovalo odpoledne mezi 13:00 a 19:00 v průměru 817.000 diváků starších 15 let, tedy 27,9 procenta z těch, kteří měli puštěnou televizi. Na základě dat Asociace televizních organizací to uvedl server Mediaguru a Česká televize (ČT).

"Celodenní zásah tak překonal 3,5 milionu diváků. Nejsledovanějším momentem včerejška (soboty) byl briefing (prezidenta) Miloše Zemana, nejsledovanější zpravodajskou relací byly Události České televize," sdělila odpoledne ČTK mluvčí televize Karolína Blinková.

Zemanovo vystoupení vidělo téměř 1,4 milionu lidí, večerní Události si dohromady na kanálech ČT1 a ČT24 pustilo 1,29 milionu diváků. Televizní noviny na stanici Nova sledovalo 1,14 milionu lidí starších 15 let.

Celkový podíl stanice ČT24 překročil v sobotu 15 procent, byl to pro ni druhý nejúspěšnější den za poslední čtyři roky. Větší, téměř pětinový podíl na sledovanosti měla jen v den sněmovních voleb loni 21. října. V sobotu dosáhla většího podílu než než ČT24 jen stanice ČT1 s 16,3 procenta. Novu si vybralo 12,8 procenta diváků starších 15 let.

Před pěti lety volební studio na ČT24 vysílané při druhém kole prezidentských voleb, ve kterém tehdy Zeman porazil Karla Schwarzenberga, sledovalo 1,039 milionu diváků.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1