Volby, očkování i zavražděný novinář. Čím se vás v uplynulém roce snažili nalomit dezinformátoři? | info.cz

Články odjinud

Volby, očkování i zavražděný novinář. Čím se vás v uplynulém roce snažili nalomit dezinformátoři?

Staly se běžnou součástí našeho života. Je jich tolik, že by vydaly na několik knih. Hoaxy a dezinformace ovlivnily mimo jiné několik světových voleb a promluvily i do letošního prezidentského klání v Česku. Nejen jimi ale dezinformátoři žijí. Připomeňte si pět největších témat, skrze která se v uplynulém roce snažili šířit vlastní pokroucenou verzi reality.

Prezidentské volby

Nejdůležitější vnitropolitická událost roku byla pro dezinformátory jakousi jejich „olympiádou“. Falešné zprávy se šířily převážně o protikandidátovi prezidenta Miloše Zemana Jiřím Drahošovi. Prostřednictvím proruských webů, sociálních sítí, ale i řetězovými maily se lidé dozvídali, že Drahoš měl být údajně donašečem StB, členem tajuplných konspiračních řádů a spolků, finančně podporovaný filantropem Georgem Sorosem, případně „vítačem“ migrantů a zastáncem kvót na přerozdělování uprchlíků.

Nic z toho nebyla pravda. Drahoš prokazatelně s StB nespolupracoval, Soros mu žádné peníze na kampaň neposlal, a někdejší předseda akademie věd nebyl dokonce ani součástí žádného tajuplného spolku. Hoaxy zmiňovaly think-tank Římský klub, jež nemá žádné exekutivní pravomoci a jehož českou odnož zakládal v 90. letech paradoxně Miloš Zeman. K přijímání migrantů se Drahoš stavěl rezervovaně, kvóty odmítal.

Hoaxy o Drahošovi se zabývala i policie, případ ale odložila. Stejně dopadlo i prošetřování dezinformace, která cílila na voliče současné hlavy státu. Ta vznikla z vtipu, který ve svém pořadu Šťastné pondělí na TV Seznam řekl novinář Jindřich Šídlo, když žertem oznamoval, že Zeman postupuje automaticky do druhého kola, proto jej lidé nemusí volit v tom prvním. Věc eskalovala, když neznámý člověk rozeslal letáky se stejnou informací do schránek v Moravskoslezském kraji. Dezinformaci v lednu vyvracelo i Ministerstvo vnitra.

Očkování

Evergreen posledních let se dostává do popředí zájmu v souvislosti s nárůstem počtu onemocnění spalničkami. Lékaři připisují podíl na vyšší nemocnosti i lidem, kteří pod vlivem nepravdivých zpráv a zfalšovaných studií nenechávají své děti očkovat. Klesající proočkovanost vede ke snížení odolnosti v populaci.

Hoaxů o očkování se podle zpravodajského webu televizní stanice BBC chytila i ruská propaganda. Studie, kterou web citoval, zjistila, že nepravdy o vakcínách šíří na sociálních sítích ty samé účty, které se snažily ovlivnit volby ve Spojených státech v roce 2016. Studie tvrdí, že více než 250 tweetů o očkování pocházelo z účtů, které jsou spojené s agenturou pro výzkum internetu IRA v Petrohradě.

Mezi nejčastější lež patří spojování vakcíny proti spalničkám s propuknutím autismu u dětí. Nic takového se ale oficiálně neprokázalo, naopak existují výzkumy prováděné na milionech případů, které tuto teorii vyvrací. Přesto dezinformaci, kterou rozšířil lékař Andrew Wakefield, jenž záměrně zkreslil údaje o 12 dětech, řada lidí stále věří. Trollové letos také přišli s tvrzením, že americká vláda disponuje tajnou databází očkováním poškozených dětí. Také to je ale pouze konspirační teorie.

Kuciak a Fico

Únorová vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky zamávala politickou scénou na Slovensku a vedla k pádu vlády tehdejšího premiéra Roberta Fica. Dezinformační weby včetně těch českých se snažily Kuciakovu práci i osobu dehonestovat. Označovaly jej za homosexuála píšícího články na objednávku. Česky píšící proruský web Aeronet stvořil konstrukci, podle níž Kuciaka a jeho snoubenku obětovali miliardář George Soros a americká vláda, aby mohli na Slovensku realizovat vlastní cíle.

Předmětem hoaxů se staly také demonstrace, které vražda vyvolala. Slovenský dezinformační portál Zem a vek převzal z Aeronetu česky psaný text a vydal ho s titulkem „Majdanizace Slovenska“. Naznačoval, že se v zemi chystá převrat organizovanými západními strukturami s cílem Slovensko rozvrátit.

Dezinformátoři "argumentovali" děním na Ukrajině. Takto ale tamní události z přelomu let 2013 a 2014 vykládá jen ruská propaganda. Ve skutečnosti byl onen „Majdan“, neboli demonstrace na kyjevském náměstí, důsledkem rozhodnutí tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče přerušit jednání o asociační dohodě s Evropskou unií. V násilí a válku přerostla situace především kvůli ostrému zásahu ukrajinských represivních složek a po ruské anexi Krymu.

Není bez zajímavosti, že slovo "majdanizace" pocházející z prostředí dezinformačních webů a konspirátorů přejala i část tuzemské politické scény, která jej běžně užívala v parlamentu či při svých veřejných vystoupeních. Na podobnou legitimizaci lží čelnými českými politiky opakovaně upozorňují experti i výroční zprávy tajných služeb.

Migrační pakt

Podobnou stálicí jako očkování jsou také uprchlíci a migrace obecně. Letos se dostali na stránky dezinformačních webů hlavně v souvislosti s tzv. migračním paktem OSN. Znovu se činil hlavně Aeronet, který už loni do českého prostoru dostal například vykonstruovanou kauzu Lithium, která ovlivnila sněmovní volby. Jeho závěry se často objevují v příspěvcích poslanců a vysokých představitelů hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura (SPD).

Aeronet tvrdil, že dokument, k němuž se Česko nakonec nepřipojilo, zavazuje evropské země k podpoře pravidelné migrace mezi Afrikou a Evropou. Nic takového ale není pravda. Pakt je právně nezávazný a zabývá se tím, jak migraci usměrňovat a řídit.

Dezinformační web pakt také často spojoval s dalšími zcela nesouvisejícími záležitostmi, například s novelou cizineckého zákona. INFO.CZ v květnu upozornilo, že Aeronet se snaží dokument spojovat i s tehdejším kandidátem na ministra zahraničí a europoslancem Miroslavem Pochem, jehož prezident Zeman odmítl jmenovat právě s odvoláním na jeho postoje k migraci. Poche však s paktem neměl nic společného a jeho jmenování by neznamenalo, že Česko bude muset migranty přijímat, jak naznačovali konspirátoři.

Peníze pro demonstranty

Rok 2018 provázely také časté demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi. Na sociálních sítích se v souvislosti s nimi začal v březnu šířit falešný inzerát nabízející peněžní odměnu pro lidi, kteří se protestů zúčastní. Zadavatel nabízel účastníkům 100 Kč za účast a 50 Kč, když přinesou na demonstraci konanou 31. března na Staroměstském náměstí v Praze transparent proti Babišovi.

Že jde o hoax prozradilo právě datum. Ačkoli demonstrací proti premiérovi bylo opravdu dost, 31. března se žádná nekonala. V inzerátu navíc chyběly kontakty na lidi, kteří měli peníze předat nebo akci organizovat. Server Manipulátoři.cz obvolal šiřitele podvrhu a nikdo z nich nebyl schopný napsat, v jakých novinách a kdy inzerát vyšel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud