Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vydavatelství Time odmítlo velkorysé nabídky na převzetí. Nyní by za ně nejspíše bylo rádo

Vydavatelství Time odmítlo velkorysé nabídky na převzetí. Nyní by za ně nejspíše bylo rádo

Vydavatelský dům Time Inc, do jehož portfolia patří magazíny Time, Sports Illustrated, People či Fortune, minulý měsíc odmítnul nabídky investorů na převzetí v hodnotě 18 dolarů za akcii. Nyní by však za podobné nabídky nejspíše byl ještě rád. Po oznámení hospodářských výsledků za první kvartál totiž akcie společnosti pokračovaly v propadu až na úrovně 12.5 dolaru na akcii. 

Námluvy o převzetí vydavatelství se vedly měsíce – na podzim se o něj zajímala trojice podnikatelů Edgar Bronfman, Leonard Blavatnik a Ynon Kreiz, minulý měsíc zase konkurenční vydavatelský dům Meredith. Time však dal košem oběma nabídkám, které nabízely shodně 18 dolarů za akcii firmy – tedy přibližně s 30procentní prémii oproti aktuálnímu stavu. Je dost možné, že vydavatelství nyní lituje.

Hospodářské výsledky firmy v prvním letošním čtvrtletí totiž dopadly mnohem hůře, než analytici očekávali. Vydavatelství ve čtvrtek oznámilo, že v prvním kvartále utržilo jen 636 milionů dolarů, ztráta firmy pak byla v úvodu letošního roku 18 centů na akcii při očekávání 15 centů na akcii. Time se rovněž rozhodnul, že razantně sníží vyplácenou dividendu na pouhé 4 centy na akcii z původních 19 centů na akcii.

Akcie firmy na tyto zprávy reagovaly prudkým poklesem a padaly o 16 procent na 12.5 dolaru.

To, že se vydavatelství nedohodlo na svém prodeji je podle analytiků překvapivé, jednání se vlekla měsíce, společnost se však očividně rozhodla, že samotné se jí bude dařit lépe. Podle svého nového výkonného ředitele Riche Battisty bude vydavatelství nyní snižovat náklady, omezí některé nejádrové aktivity a bude se soustředit na své nejznámější brandy v oblasti digitální distribuce obsahu a produkce videa. „Uvidíte, že u snižování nákladů budeme chytří a agresivní,“ řekl Battista.

Pro společnost Time Inc. pracuje přibližně 7400 zaměstnanců.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1